امتیاز مثبت
۰
شاخص فرابورس در بالاترین ارتفاع تاریخی خود قرار گرفت
جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۸
کد مطلب: 335060
 
شاخص کل فرابورس در هفته ای که گذشت به بالاترین ارتفاع تاریخی خود رسید و در قله یک‌هزار و ۲۴۱ واحدی قرار گرفت.
به گزارش تسنیم، شاخص کل فرابورس(آیفکس) در هفته ای که گذشت در بالاتر از ارتفاع یک‌هزار و 241 واحدی ایستاد و میزان رشد خود در هفته گذشته را به 8 و از ابتدای سال به 13 درصد رساند. همزمان ارزش بازار فرابورس نیز 4 درصد طی هفته قبل افزایش یافت و از ابتدای خرداد تا سی‌ام این ماه 6 درصد رشد کرد.

 
متغیرهای معاملاتی بازار فرابورس نیز هفته‌ای سبز و صعودی را پایه به پای شاخص کل و ارزش بازار تجربه کرد و به ترتیب حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات در مجموع بازارهای نه‌گانه فرابورس 10، 17 و 11 درصد افزایش یافت. در مجموع بازارها شاهد تغییر مالکیت 2 هزار و 723 میلیون ورقه به ارزش 12 هزار و 523 میلیارد ریال بودیم که این میزان دادوستد طی 237 هزار نوبت رقم خورد.

 
در این راستا رصد مبادلات بازارهای فرابوس در هفته گذشته حاکی از آن است که به ترتیب در بازارهای اول، دوم و پایه تعداد 347، یک‌هزار و 438 و 852 میلیون سهم به ارزش 617، 3 هزار و 201 و یک‌هزار و 311 میلیارد ریال دست به دست شده و حجم معاملات در این سه بازار حداکثر تا سطح 29 درصد رشد کرده است. ارزش معاملات نیز در حالی در بازار اول 12 درصد کاهش یافت که در دو بازار دوم و پایه به ترتیب 45 و 28 درصد رشد را به ثبت رساند.

 
بازار ابزارهای نوین مالی نیز در این مدت با دادوستد 86 میلیون ورقه به ارزش 7 هزار و 392 میلیارد ریال شاهد افزایش 77 و 9 درصدی در حجم و ارزش مبادلات انجام‌شده در این بازار بود.

 
همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به عنوان یکی از ابزارهای معاملاتی در بازار ابزارهای نوین مالی، هفته گذشته را با رونق دادوستدها پشت سر گذاشت. بدین ترتیب افزایش 91 و 109 درصدی حجم و ارزش دادوستدها در ETFها رقم خورد. معاملات اوراق بدهی اما نوسان محسوسی را در مقایسه با هفته پیشین تجربه نکرد و به نقل و انتقال بیش از 6 میلیون ورقه به ارزش 5 هزار و 951 میلیارد ریال بسنده کرد. اوراق تسه نیز با کاهش معاملات روبه‌رو شد.

 
در تابلوهای معاملاتی بازار پایه نیز در حالی با کاهش معاملات در تابلو الف روبه‌رو بودیم که سهامداران اقبال زیادی به دادوستدها در تابلوهای ب و ج نشان دادند و در پی آن تا سطح حداکثر 18 درصد حجم و 31 درصد ارزش معاملات در این تابلوها افزایش یافت.

 
در مجموع معاملات خرد بازار سهام شاهد تغییر مالکیت 5 هزار و 77 میلیارد ریال سهم بود که 30 درصد از این رقم به گروه فلزات اساسی اختصاص داشت. گروه‌های شیمیایی و هتل و رستوران نیز با سهم 14 و 8 درصدی از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام در جایگاه دوم و سوم ایستادند.