امتیاز مثبت
۰
شاخص بورس 435 پله بالا رفت
سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
کد مطلب: 341063
 
شاخص بورس 435 پله بالا رفت
 
شاخص بورس امروز (سه شنبه) با رشد 435 پله ای در جایگاه 161 هزار و 840 واحدی ایستاد.

 در معاملات امروز سه میلیارد و 732 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش هفت هزار و 726 میلیارد ریال در 189 هزار نوبت دادوستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 126 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 218 واحد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، شاخص قیمت (هم وزن) نیز 153 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور یک هزار و 452 واحد رشد کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 404 واحد بالا رفت و شاخص بازار دوم بورس نیز 466 واحد افزایش یافت.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای وپاسار (بانک پاسارگاد)، جم(پتروشیمی جم)، رمپنا (مپنا) و وبملت(بانک ملت) بیشترین تاثیر مثبت و فولاد (فولاد مبارکه) و شبندر (پالایش نفت بندرعباس) بالاترین تاثیر منفی را برجا گذاشتند.
 
** صدرنشینی گروه بانک

گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه دو میلیارد و 296 میلیون سهم به ارزش سه هزار و 559 میلیارد ریال دادوستد شد.

گروه خودرو به ارزش 674 میلیارد ریال و شیمیایی به ارزش 382 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 218 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت؛ گروه سرمایه گذاری ها نیز با معاملاتی به ارزش 188 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
 
** ادامه رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 9 واحد رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 882 واحدی قرار گرفت.
در بازار فرابورس بیش از 748 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و 250 میلیارد ریال دادوستد شد.

در معاملات امروز نمادهای کگهر (سنگ آهن گهر زمین)، مارون (پتروشیمی مارون)، دماوند (تولید برق دماوند) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) با بیشترین تاثیر مثبت، شاخص فرابورس را بالا کشیدند.