امتیاز مثبت
۰
محمدرضا انصاری گفت:
احیای ۵۰۰هزارمیلیاردتومان طرح نیمه کاره؛ گام نخست اشتغالزایی
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب: 321461
 
نایب رئیس اتاق ایران گفت:حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه ها و طرح های نیمه تمام روی زمین مانده است. راه اندازی و احیاء این طرح ها می‌تواند دولت دوازدهم را برای اشتغالزایی یاری کند.
به گزارش  اتاق بازگانی تهران، محمدرضا انصاری افزود: دولت یازدهم برای اینکه بتواند در دور جدید مسئولیت خود با قدرت بیشتری حرکت کند باید از انرژی مردم و بخش خصوصی کشور استفاده کند.

 
وی اظهار کرد: «دولت در دوره جدید باید با قدرت بیشتری حرکت کند و این قدرت با انرژی مردم و بخش خصوصی حاصل می شود و این به معنی آن است که در باز کردن راه و جبهه توسعه و در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها باید از نظرات بخش خصوصی و نهادهای بخش خصوصی و مردم استفاده کرد و این واجب است یعنی بدون این کار عبور از موانع و حل مشکلات کنونی غیرممکن خواهد بود.»

 
وی در ادامه با بیان اینکه دولت مردان باید ارتباط خود را با اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی که محل تجمع برگزیدگان بخش خصوصی است، بیشتر کنند، گفت: «دولت برای طرح ها و پروژه های خود و تصمیم گیری ها از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کند نه اینکه فقط همه چیز را برای اجرا ابلاغ کند، کارها باید به بخش خصوصی و مردم واگذار شوند و یکی از اتفاق های مهم در این دولت باید جلوگیری از چاق شدن دولت باشد و در مقابل ایجاد فرصت های جدید برای بخش خصوصی.»

 
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه مردم و بخش خصوصی حاضرند و کمک می کنند که مشکلات کشور حل شود و دولت نباید تمام بار را به دوش خودش بکشد، ادامه داد: «ما صندوق توسعه ملی داریم و باید این صندوق به محورهای توسعه بخش خصوصی بپردازد در صورتی که در گذشته این گونه نبوده است و باید این موضوع را جدی بگیریم؛ هم باید در اساسنامه صندوق تجدید نظر کنیم و هم محدودیت ها را در همکاری صندوق با بخش خصوصی برداریم.»

 
انصاری در ادامه به بازنگری در خصوصی سازی هم اشاره کرده و گفت: «در خصوصی سازی ها باید از دنیا درس بگیریم، خصوصی سازی نباید به منظور جبران کسری نقدینگی دولت اتفاق بیفتد، هدف اصلی ما در خصوصی سازی ها باید توسعه واحدهای صنعتی و ایجاد اشتغال باشد. اگر این گونه فکر کنیم به صورت دیگری عمل می کنیم ولی وقتی به فکر جبران کسری بودجه باشیم به روش دیگری کار را انجام می دهیم و این باعث بی نتیجه شدن خصوصی سازی می شود. ما در خصوصی سازی ها سراغ افرادی و نهادهایی رفته ایم که حوصله تولید را ندارند و تجربه و مدیریت کافی برای این کار را ندارند و این کار اشتباه ۲۰ سال اخیر بوده و باید این را اصلاح کنیم. آن چه در خصوصی سازی در این سال ها شاهد بوده ایم واگذاری ها به پول و کسری بودجه بوده است و نه به فن و این باعث شکست ما شده است.»

 
نایب رئیس اتاق ایران همچنین به ظرفیت طرح های نیمه تمام کشور برای ایجاد اشتغال اشاره کرده و افزود: «حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه ها و طرح های نیمه تمام روی زمین مانده است و دولت باید همت کند این بار را با کمک مردم و بخش خصوصی از روی زمین بردارد و با این کار اشتغال بسیار زیادی ایجاد خواهد شد و در جهت توسعه کشور گام برخواهیم داشت. فرصت اشتغالی که در طرح های نیم تمام و تنها در بخش اجرای آن وجود دارد ۷۰۰ هزار شغل است. بیکاری یکی از بیماری های اساسی که کشور و جامعه ایران با آن رو به رو است و چالش های اجتماعی بسیاری ایجاد کرده با اجرای طرح های نیمه تمام جبران خواهد شد ولی این نیازمند اراده و تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری است.»