امتیاز مثبت
۰
معرفی دریاچه سوان با تور های ارمنستان +لینک
سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۱
کد مطلب: 345087
 
شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، نحوه درآمد زایی دریاچه، مکان های تفریحی اطراف دریاچه، و امکاناتا تفریحی خود دریاچه سوان معرفی شده است.
معرفی دریاچه سوان با تور های ارمنستان +لینک
 
به دلیل وجود جاذبه های توریستی و تفریحی بی نظیر، طبیعت شگفت انگیز و مکان های تاریخی و تفریحی در کشور ارمنستان در تور ارمنستان سفر باتو مسافران زیادی از تمامی کشور های جهان راهی ارمنستان می شوند. یکی از جاذبه هایی که معمولا انتخاب بسیاری از گردشگران می باشد، دریاچه سوان ارمنستان است. این دریاچه در 60 کیلومتری ایروان پایتخت ارمنستان و در استان گقارکونیک واقع شده است. سوان بزرگترین دریاچه کشور ارمنستان و منطقه قفقاز است و 1900 متر از سطح دریا فاصله دارد. ماهی قزل‌آلای این دریاچه به نام ایشخان مشهور است. این دریاچه همچنین به دریاچه گقارکونیک، دریای گقام، لیخنس و گکچا مشهور است. 
 
مشخصات جغرافیایی:
وسعت کل این دریاچه و آبریزش در حدود 5 هزار کیلومتر مربع می باشد که در حدود 17 درصد از مساحت ارمنستان را شامل می شود. وسعت خود دریاچه به تنهایی 1360 کیلومتر مربع می باشد. طول این دریاچه 74 کیلومتر و عرض دریاچه در حدود 32 کیلومتر می باشد. حجم دریاچه نیز برابر با 33 کیلومتر مکعب است. عمیق ترین نقطه دریاچه 86 متر عمق دارد. این دریاچه به هیچ آب آزادی راهی ندارد و بیشترین حمل و نقل در طول تابستان از طریق این دریاچه صورت می گیرد. در حدود 36 رودخانه به این دریاچه میریزد. تنها رودی که از دریاچه سرچشمه می گیرد رود هرازدان است که به رود ارس در مرز ایران ریخته می شود.حدود 10 درصد از آب دریاچه به رودخانه هرازدان ریخته می شود و بقیه آب دریاچه تبخیر می گردد.
 
 شرایط آب و هوایی دریاچه
سوان بدلیل داشتن ارتفاع 1900 متری از سطح دریا در فصل تابستان نیز دارای آب و هوای معتدل است و داشتن لباس مناسب در هنگام بازدید از این تفریحگاه آبی به گردشگران این منطقه توصیه می شود. دمای هوا در طول تابستان در حدود 16 درجه سانتی گراد می باشد.البته هوای این منطقه در تمامی طول سال مناسب گردش و تفریح می باشد و گردشگران در بازدید از این جاذبه آبی در طول سفر به ارمنستان می توانند لحظات جذابی را سپری کنند.
 
درآمد زایی دریاچه
سوان ارمنستان نقش بسزایی در اقتصاد این کشور دارد. یکی از راه های درآمد زایی این دریاچه برای کشور ارمنستان عرضه ماهی است. بیش از 90 درصد صید ماهی و 80 درصد صید خرچنگ ارمنستان از این دریاچه تامین می شود. همچنین این منطقه تفریحی نقش زیادی در برای افزایش گردشگران این کشور محسوب می شود. این جاذبه آبی بسیاری از گردشگران کشور ارمنستان را به خود جذب می کند و باعث افزایش درآمد از طریق گردشگری است.
 
 
مکان های تفریحی اطراف دریاچه
 
پارک ملی سوان:
قسمت زیادی از کشور ارمنستان از جمله این دریاچه را شامل می شود.این پارک یکی از چهار پارک ملی حفاظت شده در کشور ارمنستان می باشد. پارک ملی سوان در سال 1978 میلادی و با هدف حفاظت این دریاچه از از خشونت های انسانی ساخته شده. کارشناسان این پارک بر روی زیست بوم دریاچه نیز نظارت های دقیقی دارند.
 
صومعه سوناوانک:
از دیگر جاذبه های معروفی که در اطراف سوان قرار دارد، صومعه سواناواک است. این صومعه از دو کلیسا که معماری مشابه دارند و دارای گنبد های هشت ضلعی هستند، ساخته شده است.این کلیسا در قرن 9 میلادی ساخته شده است.
 
شهرستان دلیجان:
دلیجان ارمنستان از زیباترین شهرهای ارمنستان می باشد . این شهر دارای آب و هوایی معتدل می باشد و درحدود 1500 از سطح دریا فاصله دارد. رشته کوههای دلیجان به علت اینکه توسط جنگ ها پوشیده است به مراتع رشته کوههای آلپ شباهت دارد، به همین علت این شهرستان به سوئیس ارمنستان معروف است. در این شهرستان چشمه های معدنی بسیاری وجود دارد که غیر از روزهای بارانی این چشمه ها قابل شرب هستند. گردشگرانی که به شهر دلیجان ارمنستان مسافرت می کنند، می توانند از امکانات درمانی و تفریحی متنوعی که برای بزرگسالان و کودکان وجود دارد، استفاده کنند.
 
صومعه هایراوانک:
یکی دیگر از اماکن مذهبی که در نزدیکی دریاچه سوان قرار دارد، صومعه هایراوانک است که در بخش شمال شرقی این دریاچه واقع شده است. این صومعه در نزدیکی روستایی کوچک به همین نام قرار گرفته. قدمت این صومعه به قرن 9 میلادی باز می گردد.
 
قلعه آدزبرد:
نام این قلعه در گذشته ها تیسبا نام داشته و سپس به آدزبرد تغییر نام پیدا کرده است. این قلعه در 2800 سال پیش محل اقامت پادشاهی اورارتو بوده است. این قلعه یکی از جاذبه های تاریخی اطراف آن می باشد که قسمت های زیادی از آن هنوز سالم باقی مانده اند.

همچنین از اماکنی مانند: هارسنگر پارک آبی ، آرامگاه نراتوس، کلیساهای ددماشن، وانون و مکیناس بازدید کنید.

سایر تفریحاتی که در دریاچه وان صورت می گیرند شامل: شنا در سواحل این دریاچه، آفتاب گرفتن، موج سواری با باد، کایت سواری، ماهی گیری، قایق سواری و جت اسکی می باشد که همه این تفریحات باعث می شود خاطرات ماندگاری از تور ارمنستان در ذهن شما ثبت شود.