امتیاز مثبت
۳
کاهش چشمگیر تولید خودرو و خطر ورشکستگی خودروسازان را به فکر انداخت
فرار خودروسازان از ورشکستگی
دوشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۰
کد مطلب: 299287
 
کاهش سودآوری در صنعت پیشرو ایران که تا سال پیش سهم سه درصدی از رشد تولید در صنعت را داشت موجب تغییر در شیوه رفتار خودروسازان داخلی شده تا جایی که آن ها را به فکر افزایش کیفیت و اقدامات تشویقی برای افزایش فروش انداخته است. پیش فروش خودرو با سود 28 درصدی، مذاکره با شرکت های خارجی برای همکاری به صورت مشارکتی و توقف تولید خودرو از تازه ترین اقدامات خودروسازان داخلی برای جلوگیری از ورشکستگی است.
فرار خودروسازان از ورشکستگی
 
اقتصاد ایران آنلاین- سعیده زمانی: صنعت خودروسازی ایران به عنوان دومین صنعت بزرگ کشور در بزنگاهی قرار گرفته است که در صورت ادامه این وضعیت با خطر ورشکستگی حتمی روبرو می شود. پایین آمدن قدرت خرید خانواده ها، انتظار برای ورود خودروسازان خارجی بعد از توافق هسته ای و پایین بودن کیفیت خودورهای داخلی علی رغم قیمت بالای آن از مهمترین عواملی است که موجب رکود ادامه دار در این بازار شده تا جایی که خودروسازان را با کاهش 44 درصدی تولید در شش ماه نخست سال مواجه کرده است. این کاهش سودآوری در صنعت پیشرو ایران که تا سال پیش سهم سه درصدی از رشد تولید در صنعت را داشت موجب تغییر در شیوه رفتار خودروسازان داخلی شده تا جایی که آن ها را به فکر افزایش کیفیت و اقدامات تشویقی برای افزایش فروش انداخته است. پیش فروش خودرو با سود 28 درصدی، مذاکره با شرکت های خارجی برای همکاری به صورت مشارکتی و توقف تولید خودرو از تازه ترین اقدامات خودروسازان داخلی برای جلوگیری از ورشکستگی است.

خیز خودروسازان برای تولید مشترک با خارجی ها
در روزهای اخیر خبرهایی مبنی تغییر رویه خودروسازان بیشتر شنیده می شود. خودروسازان داخلی که تا چندی قبل بر تولیدمحصولات بی کیفیت اصرار داشتند، اینک وعده های جدیدی می دهند، وعده هایی که اگر محقق شوند، خواست مردم ایران درباره دسترسی به خودروی با کیفیت، محقق خواهد شد.

اخیراً ایران خودرو اعلام کرده است که در حال مذاکره با شرکت های ایتالیایی و کره ای است تا بتواند با همکاری آنها به صورت "جوینت ونچر 50 - 50 " به تولید خودرو در ایران بپردازد و 30 درصد از تولیدات را صادر نماید.

بدین ترتیب که به جای تولید خودروهای قدیمی مانند پراید در سایپا و پژو 405 در ایران خودرو و امثالهم، شرکت های معتبر خارجی با آورده مالی 50 درصدی، با ایران خودرو که 50درصد باقی مانده هزینه ها را تأمین می کند، خودروهای روز آن شرکت ها را تولید می کنند. نکته مثبت این است که طرف خارجی نیز 50درصد سرمایه گذاری می کند تا نتواند به راحتی ایران را ترک کند. 

توقف تولید خودرو تا سال 96 
بازار خودرو در حال حاضر با افزایش عرضه و کمبود تقاضا و به اصلاح رکود روبروست. پس از توافق وین مردم به امید آنکه کالاها با کاهش قیمت مواجه شوند از خرید دست نگه داشته اند که خودرو نیز از این امر مستثنی نبوده است.  در این رابطه داوود میرخانی‌رشتی، مدیر عامل شرکت ایران‌خودرو با اشاره به پایین آمدن قدرت نقدینگی مردم گفت:  یکی از دلایل کاهش تولید خودرو رکود سراسری در بازارهای داخلی و خارجی است که بالطبع اثرات آن بر صنعت خودرو کشور پدیدار شده و باعث کاهش قابل توجه تولید خودرو در شش ماه نخست امسال نسبت به سال قبل شده است.

مدیر عامل شرکت ایران‌خودرو گفت: رکود در بازار خودرو از سال 91 آغاز شد، اما در سال 93 با توجه به اینکه تقاضای انباشته ای وجود داشت بازار کمی روی رونق به خود دید و بعد از آن دوباره وارد رکود شد چون قدرت در خرید مردم تغییری به وجود نیامد. از این رو بعید است فعلا با رونق در بازار خودرو مواجه شویم مگر آنکه سیاست فروش خودروسازان تغییر یابد که در غیر این صورت رکود کماکان مهمان بازار خواهد بود.

در همین رابطه محمدرضا نجفی منش، دبیر انجمن خودروسازان کشور با اشاره انتظارات غیرمنطقی به وجود آمده در بازار خودرو برای کاهش قیمت‌ها گفت: تولید خودرو جدید مستلزم طی مراحلی از مذاکره تا عقد قرار داد و پس از آن تجهیز خودروسازان و تامین قطعات است که چنین پروسه‌ای حداقل به دو سال زمان نیاز دارد از این رو مردم تا سال 96 بهتر است منتظر ورود محصول جدیدی از سوی خودروسازان داخلی نباشند. او افزود: اگر به سرنوشت قراردادهای قبلی منعقد شده در صنعت خودرو ایران نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که هیچ‌کدام از این قراردادها زودتر از دوسال اجرایی نشده‌اند که نمونه اخیر آن همین خودرو ال90 است.

پیش‌ فروش ویژه خودرو با سود 28 درصد!
رکود بازار خودرو در شرایطی خودروسازان کشور را به سمت استفاده از ابزار سود مشارکت برده که از دید برخی کارشناسان، این کار نوعی بازارسازی به شمار می رود. چندی پیش یکی از خودروسازان، از طرح ویژه پیش فروش خودرو خبر داد و اعلام کرده است: جذب سرمایه خریداران و پرداخت سود مشارکت ۲۸ درصد و فروش خودرو از جمله مزایای این طرح است. 

یک کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: پرداخت سود 28 درصدی به مشتریان به این معناست که قیمت تمام شده پول برای خودروسازان در چنین طرحی کمتر از از تهیه پول از جاهای دیگر مثلاً سیستم بانکی است. سعید لیلاز با اشاره به بیشتر بودن هزینه تولید نکردن نسبت به پرداخت سود به مشتریان تاکید می کند این کار به نوعی بازارسازی است. 

فروش اموال مازاد خودروسازان

مشتریان هنوز در انتظار روزهای خوب خودروسازی در کشور هستند حال آنکه هنوز خبری از مشارکت یا تولید خودروهای وعده داده شده نیست.  در این بین به نظر می‌رسد که خودروسازان بیش از دیگران از اعتماد مشتریان به وعده‌ها آسیب‌دیده‌اند به طوری که مشتریان با بی توجهی خود نسبت به بازار، شرایط سختی را برای خودروسازان ایجاد کرده‌اند به طوری که تولیدکنندگان این روزها مجبورند برای تامین هزینه‌های جاری خود متوسل به فروش دارایی ثابت شوند.
طبق اخبار غیررسمی، خودروسازان با توجه به کاهش چشمگیر تقاضا در بازار، برای تامین هزینه‌های جاری خود اجبارا به فروش دارایی‌های ثابت روی آورده‌اند.

در دولت یازدهم این دومین‌باری است که تولیدکنندگان خودرو به اجبار مجبور به فروش دارایی‌های خود برای تامین هزینه‌های جاری می‌شوند. اولین‌بار در آغازین روزهای فعالیت دولت یازدهم که همزمان شده بود با افت 50 درصدی تولید، مسوولان اقتصادی برای جلوگیری از رشد نقدینگی در اقتصاد کشور و کمبود نقدینگی در بانک‌ها که خود عاملی برای ممانعت از ارائه تسهیلات به خودروسازان عنوان می‌شد، با تخصیص هر نوع وام و تسهیلاتی به تولیدکنندگان خودرو مخالفت کردند که این وضعیت خودروسازان را مجبور به فروش دارایی‌های مازاد برای جبران هزینه‌های جاری کرد.

به طوری که در سال 92 ایران خودرو بیش از 1100 میلیارد تومان از اموال خود را به فروش رساند و به واحدهای تولیدی خود تزریق کرد که این مساله موجب افزایش دو برابری تولیدات ایران خودرو در دو ماهه سال 93 شد.

سایپا نیز در همان سال مجبور به فروش ۷۵۰ میلیارد تومان از دارایی‌های خود شد که به گفته مسوولان این شرکت نقدینگی حاصل از فروش دارایی‌ها به راه‌اندازی خطوط تولید اختصاص پیدا کرد. حال برای بار دوم خودروسازان دست به فروش اموال خود زده‌اند با این تفاوت که این بار مشکل از عرضه خودرو به بازار نیست بلکه چالش اصلی را مشتریان یا بخش تقاضا به‌وجود آورده است. بی‌توجهی مشتریان به بازار هر چند عامل اصلی رکود در بازار خودرو عنوان می‌شود اما بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران صنعت خودرو هنوز شرایط انتظاری را در نخریدن خودرو از سوی مشتریان سهیم می‌دانند.
 

 
منبع: همدلی