امتیاز مثبت
۱
اقتصادایران آنلاین گزارش می‌دهد
ردپای مدیران یک وزارتخانه در دعوای تعاونی ثامن‌الحجج/ شعبان بی‌مخ‌ها از کدام سو هدایت می‌شوند؟
يکشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۸
کد مطلب: 310526
 
برخی گزارش‌ها حاکی است تجمعاتی که طی دو ماه گذشته توسط برخی سپرده‌گذاران تعاونی غیرمجاز ثامن الحجج(ع) مقابل بانک مرکزی برگزار شده، توسط برخی مسئولان یک وزارتخانه دولتی در کانال‌های تلگرامی پشتیبانی شده است.
ردپای مدیران یک وزارتخانه در دعوای تعاونی ثامن‌الحجج/ شعبان بی‌مخ‌ها از کدام سو هدایت می‌شوند؟
 
برخی گزارش‌ها حاکی است تجمعاتی که طی دو ماه گذشته توسط برخی سپرده‌گذاران تعاونی غیرمجاز ثامن الحجج(ع) مقابل بانک مرکزی برگزار شده، توسط برخی مسئولان یک وزارتخانه دولتی در کانال‌های تلگرامی پشتیبانی شده است.

به گزارش اقتصادایران آنلاین به نقل از تسنیم، از بهمن ماه سال گذشته که بانک پارسیان به‌عنوان بانک عامل برای حل مشکلات سپرده‌گذاران ثامن الحجج(ع) انتخاب شد تا امروز که آغاز فاز دوم تسویه حساب با این افراد است ده‌ها تجمع برای مخالفت با برنامه‌های بانک مرکزی در برخورد با این تعاونی غیرمجاز انجام شد، اما در هیچ یک از تجمعات هیچ رد و اثری از روابط عمومی بانک مرکزی برای اطلاع رسانی صحیح و یا حتی توجیه این معترضان دیده نشد.

این در حالی است که از ابتدای ورود بانک پارسیان به موضوع تعاونی تاکنون بیش از 22هزار میلیارد ریال این بانک به ذی‌نفعان تعاونی اعتبار ثامن الحجج پرداخت و یک‌میلیون و 350 هزار حساب آن تعاونی نیز با موفقیت تعیین تکلیف شده که نزدیک به 90 درصد از کل حساب‌های آن تعاونی است. همچنین تعیین تکلیف کمتر از 150 هزار حساب باقی‌مانده در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت که از امروز طبق اطلاعیه شماره 9 بانک مرکزی باید به مرحله انجام می‌رسید.

موضوع جالب توجه این است که در تجمعات اخیر که طی دو ماه گذشته توسط سپرده‌گذاران کلان این تعاونی غیرمجاز انجام شد با این اطلاعیه و پرداخت سپرده‌ها تا یک سال و طبق جدول زمان‌بندی شده مخالفت شد. گفتنی است که در این مخالفت‌ها راهبری و هدف‌گذاری‌های خاصی مشهود است.

یکی از مسیرهای اصلی اطلاع‌رسانی و هماهنگی این سپرده گذاران که در شهرهای مختلف سکونت دارند کانال‌های تلگرامی متعددی است که توسط کمیته‌هایی متشکل از نمایندگان هر شهر اداره می‌شود. این کمیته‌ها و نمایندگان با هم‌فکری و مشورت با یکدیگر خط حرکت و محل تجمع را مشخص کرده و تا بدانجا پیش رفته‌اند که متون پلاکاردها و شعارهای ضد بانک پارسیان و بانک مرکزی را نیز از همین طریق به اطلاع افراد حاضر در تجمعات می‌رسانند.

نکته قابل تأمل اینجاست که در این کانال‌ها برخی افراد که در ادارات و ارگان‌های دولتی هم مشغول به کار هستند با استفاده از اطلاعات خود اقدام به تدوین متون اعتراضی و مکاتبات با مدیران بانک مرکزی کرده و وظیفه معرفی رسانه‌ها و خبرنگاران منتقد دولت را نیز خود به‌عهده گرفته‌اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط خبرنگار تسنیم در یکی از مهمترین کانال‌های تلگرامی که اغلب سپرده گذاران کلان نیز عضو آن هستند برخی مسئولان یک وزارتخانه دولتی نیز حضور داشته و اظهار نظرهایی هم در مخالفت با برنامه‌های بانک مرکزی می‌کنند.

نتیجه پیگیری‌های خبرنگار تسنیم حاکی از آن است که تعداد زیادی از سپرده گذاران کلان تعاونی ثامن الحجج که با پیشنهاد اغواکننده پرداخت سودهای بالای 30 درصد جذب شده‌اند از مقامات دولتی و یا بخش‌های پردرآمد اقتصادی هستند. یکی از این افراد که سهامدار بیمارستان معروفی در تهران است مبلغی در حدود 13 میلیارد تومان در این تعاونی سپرده دارد که همچنان معتقد است بانک مرکزی حتماً باید سودی را که تعاونی به او پرداخت می‌کرد طی دوره انسداد حساب در بانک پارسیان به او پرداخت کند، رقمی حدود ماهانه 1 میلیارد تومان به این حساب سود تعلق می‌گیرد.

این افراد بنا به دلایلی از حضور در تجمعات اعتراضی خودداری کرده و اشخاص دیگری را به‌نمایندگی از طرف خود به این تجمعات اعزام می‌کنند، افرادی از جنس شعبان بی‌مخ که بی‌مهابا حاضرند به شعب پارسیان حمله کرده و به پرسنل این بانک صدمه بزنند تا حق الزحمه خود را دریافت کنند.