امتیاز مثبت
۰
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی:
1.6 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد
يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب: 334124
 
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون یک میلیون و 600 هزارتن گندم به ارزش دو میلیاردو 96 میلیون تومان از کشاورزان خریداری شده است.
به گزارش ایرنا، خرید تضمینی گندم همه ساله از اواخر اسفند ماه از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز می شود و تا اواخر مهرماه در استان های سراسر کشور ادامه دارد.


در این پیوند «اسماعیل اسفندیارپور» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: محصول فروخته شده از سوی گندمکاران پس از ثبت در سامانه های خرید شرکت بازرگانی دولتی ایران بررسی و با تامین اعتبار لازم، پول گندمکاران پرداخت می شود.


وی تصریح کرد: اکنون برداشت گندم هشت استان گرمسیری کشور از جمله خوزستان، جنوب فارس، ایلام (دشت عباس)، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج)، هرمزگان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد و سیستان و بلوچستان رو به پایان است.


وی اظهار داشت: طی روزهای آینده استان گلستان نیز به زمره برداشت کنندگان گندم کشور ملحق می شود.


به گفته اسفندیارپور، امسال نیز همچون سالهای گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت تامین و پرداخت می شود.


به گزارش ایرنا، براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند سال گذشته هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری می شود که با نرخ سال قبل تفاوتی ندارد.

پارسال نزدیک 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.


سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد که قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13هزار و 68 ریال بود که مقرر شد بخشی از گندم به کشورهای هدف صادر شود.


سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.