امتیاز مثبت
۰
محمود عثمان، سیاستمدار عراقی:
آمریکا این واقعیت را درک کند که بغداد نمی تواند پایبند تحریم‌ها علیه ایران باشد
شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب: 342828
 
محمود عثمان، سیاستمدار عراقی در گفت و گو با کردپرس تاکید کرد:" تمامی دولتمردان و دولت مرکزی عراق بر این امر تاکید کرده اند که اجازه نخواهند داد عراق به محلی برای دشمنی و ضربه زدن به منافع ملی ایران تبدیل شود و همزمان نباید عراق محلی برای دشمنی با آمریکا باشد، زیرا چنین وضعیتی به ضرر عراقی ها خواهد بود."
آمریکا این واقعیت را درک کند که بغداد نمی تواند پایبند تحریم‌ها علیه ایران باشد
 
 محمود عثمان سیاستمدار کهنه کار کُرد عراقی در گفت و گو با کردپرس، ضمن حائز اهمیت خواندن سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق در مقطع کنونی با توجه به روابط در هم تنیده دو کشور و تشدید اقدامات ضد ایرانی آمریکا به ویژه در عراق و تمهیدات سیاسی و دیپلماتیک تهران برای دفاع از منافع خود در عراق را حائز اهمیت و استراتژیک خواند.

 
نماینده چندین دوره پارلمان عراق، با اشاره به توافقنامه های امضا شده میان بغداد و تهران در سفر روحانی به عراق، گفت که باید منتظر نتایج ملموس این سفر در آینده بود.

 
 وی در ارتباط با تشدید تنش ها میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا و به ویژه رویکرد دولت واشنگتن برای افزایش حضور نظامی در عراق و اعلام نظارت بر فعالیت های ایران از عراق از سوی ترامپ، خاطرنشان ساخت: تمامی دولتمردان و دولت مرکزی عراق بر این امر تاکید کرده اند که اجازه نخواهند داد عراق به محلی برای خصومت ورزی و ضربه زدن به منافع ملی ایران تبدیل شود و همزمان نباید عراق محلی برای دشمنی با آمریکا باشد، زیرا چنین وضعیتی به ضرر عراقی ها خواهد بود.

 
 سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق در آستانه پایان مهلت شش ماهه معافیت های تحریمی علیه ایران انجام شد و عراق نیز یکی از کشورهایی است که شامل این معافیت ها شده است و آمریکا طی چند ماه اخیر فشارها بر مقامات عراقی برای پایبندی به تحریم ها علیه ایران و قطع روابط تجاری با این کشور را افزایش داده است، محمود عثمان درباره سیاستی که بغداد در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران در مقطع کنونی باید در پیش بگیرد، اعلام کرد: دولت عراق باید ارزیابی درستی از روابط با همسایه خود ایران داشته باشد. عراق دارای روابط تاریخی و مرزهای مشترک طولانی با ایران است و نباید به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند باشد. اساساً نمی تواند پایبند این تحریم ها باشد. آمریکا نیز باید این واقعیت را درک کند که بغداد قادر به پایبندی به تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران نیست.

 
  
سیاستمدار کهنه کار عراقی تصریح کرد: دولت عراق نباید پایبند تحریم های آمریکا علیه ایران باشد و باید پیش از هر چیز در چارچوب تأمین منافع ملی خود تصمیم گیری و اقدام کند.

 
 دکتر محمود عثمان در خصوص موضع احزاب و جریان های عراقی در قبال تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: مواضع متفاوتی در عرصه سیاسی عراق در ارتباط با آمریکا و مواضع و سیاست های این کشور وجود دارد. اکثریت قریب به اتفاق احزاب شیعه دارای مواضعی بر خلاف و در تضاد با آمریکا هستند و خواستار افزایش روابط و همکاری ها با ایران می باشند. مواضع اهل سنت در این رابطه همچون شیعیان نیست و کردها نیز دارای رویکردی میانه هستند. به بیانی می توان گفت در رابطه با این موضع، ما دارای یک موضع مشترکی عراقی نیستیم و این چند پارگی در همه مسائل موجب تضعیف موضع عراق در موضوعات مختلف شده است.

 
 جمهوری اسلامی ایران دارای روابط حسنه ای با همه طیف های عراقی می باشد و در مسائل و اختلافات مختلفی که طی چند سال اخیر میان بازیگران داخلی عرصه سیاسی این کشور پیش آمده است، نقش میانجیگرانه ای ایفا نموده است. محمود عثمان در رابطه با نقشی که تهران در عراق می تواند ایفا نماید، گفت: به عقیده من، ایران توانایی نقش آفرینی در عرصه سیاسی عراق را دارد و لازم است این نقش را هم ایفا نماید. به ویژه هم اکنون که شاهد بهبود روابط اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در شرایطی هستیم که دولت در بغداد در حال تکمیل است و در اقلیم کردستان نیز در آستانه شکل گیری می باشد. نقش آفرینی ایران در حل و فصل اختلافات و مسائل میان اقلیم کردستان و عراق می تواند نتایج مثبتی در راستای تأمین منافع طرفین و تثبیت امنیت و صلح در سراسر عراق را به دنبال داشته باشد و قانون اساسی کشور هم به طور کامل اجرایی شود.

 
 دکتر محمود عثمان در پایان تصریح کرد که عراق در روابط و تعاملات با آمریکا و دیگر کشورها باید منافع ملی را در اولویت قرار داده و سیاستی را در پیش نگیرد که به ضرر مردم و منطقه باشد و ایران نیز باید در موقعیت کنونی شرایط و حساسیت های عراق را مد نظر داشته‌ باشد.