امتیاز مثبت
۲
نگاهی به زندگی جف بزوس؛ موسس آمازون
چگونه از راه کتاب فروشی میلیاردر شویم؟
پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۳۱
کد مطلب: 42162
 
شکل اولیه سایت آمازون و نحوه کاربری آن اصلا قابل مقایسه با نوع فعلی آن نبود چرا که آن‌ها در ابتدا اصلا توجه تصور چنین تجارت عظیمی را نداشتند. قصد آن‌ها فروش کتاب، CD و نوارهای موسیقی و فیلم در محدوده‌ای اندک بود اما بازگذشت زمان و درک نیاز جوامع بشری، «بزوس» کم‌کم آن را ارتقا داد به شکل فعلی‌اش رساند.
چگونه از راه کتاب فروشی میلیاردر شویم؟
 
اقتصادايران آنلاين: از اولین روزهایی که دستگاه چاپ اختراع شد تا به امروز لحظه لحظه بر تعداد علاقه‌مندان کتاب و کتاب خوانی افزوده می‌شود. سالیان سال است که اهل قلم و فکر برای یافتن کتب مورد علاقه خود به روش‌های گوناگون و متعددی متوسل می‌شوند. یافتن و مطالعه کتب در دوره ای از تاریخ تنها در کتابخانه کلیساها و یا دانشگاه‌های بزرگ و معتبر امکان داشت. تنها دستیابی به یک کتاب ارزشمند ممکن بود شما را از شهری به شهری دیگر و یا از دیاری به دیاری دیگر بکشاند. اما کم‌کم با توسعه ارتباطات و سهل الوصول شدن امر تجارت اندکی کار ساده‌تر شد.

به گزارش اقتصادایران آنلاین (eghtesadeiranonline.com)کار به حدی ساده شده بود که تنها با بیرون رفتن از خانه و سرزدن به کتاب‌فروشی مرکز شهر امکان تهیه هر نوع کتابی برای شما وجود داشت. اما برای بشر در حال پیشرفت که لحظه به لحظه زندگی‌اش توام با حوادث و اتفاقات شگرف و پیش‌بینی نشده است، صرف این مدت زمان جهت رفت و آمد به کتابفروشی نیز ضرری جبران ناپذیر تلقی می‌شود.

انسان امروزی به چنان حدي از پیشرفت و تکنولوژی دست یافته است که حتی برای خرید یک کتاب می‌تواند در اتاقش روی صندلی راحتي مقابل کامپیوترش بنشیند و با فشار چند دکمه تمامی عملیات خرید از جمله پرداخت هزینه آن را انجام دهد. این مساله تنها برای کتاب‌هایی نیست که شما آنها را می‌شناسید؛ با ورود به سایت اینترنتی «Amazon.com» شما به راحتی می‌توانید در رابطه با موضوعات دلخواه خود کتبی از سراسر دنیا پیدا کنید و حتی این امکان برای شما فراهم شده است تا به کل موضوع کتاب و احتمالا نقدهایی که درباره آن نوشته شده است پیش از تصمیم برای خرید کتاب مورد نظر دست یابید.
تمامی این تسهیلات مدیون فردی است به نام «جف بزوس».

جف پسر ارشد «میشل بزوس» مدیر کمپانی اکسون «Exxon» است. از همان دوران کودکی نبوغ ویژه‌ای برای انجام کارهای خارق العاده و نو داشت. پدر بزرگش که بازنشسته سازمان انرژی اتمی بود آینده درخشانی را برای او
سایت آمازون امروزه با فروش بیش از ۹۲/۱ میلیارد دلار و همچنین بیش از ۶۰ هزار لینک در مقام اول فروش اینترنتی قرار دارد. در ماه می‌ سال ۱۹۹۷ وارد بورس شد و هم اکنون سهامی با ارزش بیش از ۱۷ میلیارد دلار در اختیار دارد
تصور می‌کرد و در تمامی روزهای تعطیل مدرسه او را به مزرعه خود در تگزاس می‌برد.

تاثیر پدر بزرگ بر جف به حدی بود که تصمیم گرفت مطابق خواست وي در آینده یا فضانورد شود و یا یك فیزیکدان معروف. البته این تصمیم چندان احساسی نبود چرا که او توان و استعداد خود را در این زمینه به مراتب ثابت کرده بود. از جمله ابتکارهاي او در دوران نوجوانی، خلق مکعب بی‌انتها بود که با استفاده از یک جعبه مکعبی کوچک که تمامی اضلاع آن را آینه تشکیل می‌داد، تعداد تصویر اجسام قرار داده شده در میان جعبه را به بی نهایت می‌رساند که این ابتکار او در آن سن و سال شور و هیجان بسیاری را برپا کرد. دیگر اینکه هر گاه آسیاب‌های بادی مزرعه پدربزرگ از کار می‌افتاد ابتدا پیش از خبر کردن مکانیک محل، جف را صدا می‌کردند و در اغلب موارد او به راحتی آنها را تعمیر می‌کرد.

هوش و استعداد بی نظیر او در درس‌های مدرسه نیز ثابت شد، به‌طوری‌که دوره دبیرستان را با بالاترین نمرات به عنوان شاگرد اول در ميامي برگزیده و راهی دانشگاه شد. در دانشگاه نیز به همین شکل در رشته مهندسي برق و کامپیوتر مشغول به تحصیل و سرانجام پس از اتمام دوره فارغ‌التحصیل شد. با اتمام دوره تحصیل، بزوس یک متخصص کامپیوتر شده بود. از این رو کمپانی فیتل در نیویورک از او دعوت به کار کرد و دو سال بعد جهت مجهز کردن سیستم کامپیوترهای کمپانی «بانکرز تراست» وارد این شرکت شد و در سال ۱۹۹۰ به سبب لیاقت‌هایی که از خود نشان داد به سمت معاونت این کمپانی در آمد و به‌عنوان جوان ترین معاون آن مشغول به کار شد.

در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴، بزوس وارد کمپانی «دی. ای. شاو» شد و با خلق پیچیده‌ترین سیستم تکنولوژیکی مالی، قدرت آن را در وال استریت فزونی بخشید و سرانجام در سمت مدیر ارشد گروه و مجددا به‌عنوان جوان ترین مدیر به کار مشغول شد. او که تخصص ویژه‌ای در کامپیوتر داشت، با پدیدار شدن تجارت الکترونیک تصمیم گرفت تا از تخصص خود در این نوع تجارت نیز استفاده نماید. از این رو همراه همسرش «مکنزی»، که یک رمان نویس بود و علاقه فراوانی به مطالعه کتب گوناگون داشت، سایت «آمازون» را بنا کرد.

البته شکل اولیه سایت و نحوه کاربری آن اصلا قابل مقایسه با نوع فعلی آن نبود چرا که آن‌ها در ابتدا اصلا توجه تصور چنین تجارت عظیمی را نداشتند. قصد آن‌ها فروش کتاب، CD و نوارهای موسیقی و فیلم در محدوده‌ای اندک بود اما بازگذشت زمان و درک نیاز جوامع بشری، «بزوس» کم‌کم آن را ارتقا داد به شکل فعلی‌اش رساند.

سایت آمازون امروزه با فروش بیش از ۹۲/۱ میلیارد دلار و همچنین بیش از ۶۰ هزار لینک در مقام اول فروش اینترنتی قرار دارد. در ماه می‌ سال ۱۹۹۷ وارد بورس شد و هم اکنون سهامی با ارزش بیش از ۱۷ میلیارد دلار در اختیار دارد.

جف بزوس موسس و مدیر این سایت بر اساس آمار اعلام شده در سال ۲۰۰۵ هم اکنون صاحب سرمایه‌ای شخصی معادل ۱/۴ میلیارد دلار می‌باشد که در این سال در لیست ثروتمندترین‌های جهان جای گرفته است.