امتیاز مثبت
۰
چرا قیمت دلار و سکه طی روزهای اخیر نزولی شد؟
ناامیدی دلالان از صعودی شدن نرخ دلار
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب: 339633
 
پنجمین روز پیاپی کاهش شاخص ارزی در بازار داخلی باعث شد نرخ دلار روز گذشته با کاهش حدود 300 تومانی نسبت به روز دوشنبه به 13 هزار و 400 تومان برسد. نرخ دلار پیش از این روز دوشنبه کانال 14 هزار تومانی را واگذار کرده بود. همزمان با کاهش نرخ دلار قیمت سکه نیز به تبع قیمت دلار و طلای جهانی روز گذشته روندی کاهشی داشت و هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 4 میلیون و 280 هزار تومان رسید. امید دلالان به بازگشت قیمت ارز به روند صعودی، هجوم خریداران به بازار سکه بود که همگام شدن بازار سکه با افت قیمت دلار این حربه را نیز بی‌اثر کرده است.
ناامیدی دلالان از صعودی شدن نرخ دلار
 
اقتصاد ایران آنلاین: به باور دلالان، هر زمان شرایط ارزی امنیتی می‌شود، معامله‌گران خریدهای خود را در بازار سکه صورت می‌دهند، در نتیجه اگر قیمت سکه افزایشی شود، می‌توان این نتیجه را گرفت که تقاضای جدیدی از معامله‌گران وارد بازار شده است و سمت انتظارات کمی تغییر پیدا کرده است. با این حال، در چهارمین روز هفته نه‌تنها تقاضای جدیدی وارد بازار سکه نشد، بلکه قیمت این فلز گرانبها چندمین کاهش متوالی را تجربه کرد. برخی از معامله‌گران باور دارند افت اونس به محدوده هزار و ۲۰۰ دلاری نیز در کاهش قیمت سکه اثرگذار است. 
 
   دلایل روند کاهشی نرخ دلار
هر دلار آمریکا روز گذشته با کاهش به قیمت 13 هزار و 300 تومان برای خرید و 13 هزار و 450 تومان برای فروش رسید. مطابق انتظارات، آسودگی از اثرات دور دوم تحریم‌ها به مرور از تب خرید ارز به منظور حفظ دارایی‌ در برابر افت ارزش واحد ریال کاسته است. در این شرایط ارائه ارز نزدیک به قیمت بازار آزاد توسط بانک‌‌های عامل از مهم‌ترین‌ عوامل کنترل قیمت دلار محسوب می‌شود که به باور کارشناسان از سرازیر شدن سرمایه‌ها به بازار ارز جلوگیری می‌کند. از سویی دیگر برخورد‌های جدی برای محدود کردن فعالیت‌های سفته‌بازانه نیز در کاهش قیمت دلار بی‌تاثیر نبوده است. در چند روز گذشته در چندمرحله تعدادی از دلالان ارزی دستگیر شده اند. 
 
   افسار سکه در دستان دلار
هر سکه طرح جدید روز گذشته در بازار آزاد 4 میلیون و 280 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون و 50 هزار تومان معامله شد. قیمت سکه در بازار روز دوشنبه با افت  20 هزار تومانی به قیمت 4 میلیون و 350 هزار تومان معامله شده بود.  در معاملات روز گذشته در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی دو میلیون و 130 هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و 210 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 680 هزار تومان فروخته شد.  مطابق با انتظارات با افت نرخ دلار در بازار ارز، سکه نیز به مسیر نزولی خود ادامه می‌دهد. گرچه قیمت طلا در بازار جهانی نیز در روزهای اخیر افت داشته است اما همچنان نگاه معامله‌گران بازار طلای داخلی به دلار دوخته شده است. با توجه به ادامه نوسانات اندک طلا در بازار جهانی همچنان افسار نوسانات قیمتی سکه در دستان دلار است و سمت و سوی قیمتی سکه را باید از نوسانات شاخص بازار ارز رصد کرد.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا  کاهش قیمت دلار و طلای جهانی را از عوامل اصلی ریزش قیمت ها در بازار طلا و سکه برشمرد. وی در خصوص وضعیت بازار طلا و سکه اظهار داشت: «بازار آرامش نسبی دارد و خبری از خریدهای هیجانی نیست.» کشتی آرای افزود: «قیمت ها در این بخش نسبت به روز دوشنبه با کاهش همراه شده است.»

وی علت اصلی کاهش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر و امروز را کاهش قیمت دلار در بازار آزاد و کاهش قیمت جهانی طلا برشمرد و گفت: «بازار طلا و سکه روزهای آرامی را سپری می کند.»
 
   فشار شاخص دلار بر طلای جهانی
هر گرم طلای 18عیار هم روز گذشته 396 هزار و 600 تومان ارزش‌گذاری شد. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1202 دلار معامله شد. هر اونس طلای جهانی روز دوشنبه نیز با افت 2/ 0 درصدی در اولین روز کاری هفته به کف قیمت ماهانه خود رسیده بود و با قیمت 1207 دلار معامله شد. تقویت ادامه‌دار شاخص دلار در چهار هفته گذشته فشار را بر بهای طلا حفظ کرده‌است. به طور سنتی افزایش شاخص دلار باعث کاهش بهای طلا می‌شود. شاخص ارز هفته گذشته پس از اعلام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا افت کرد اما ادامه روند سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی آمریکا در کنار انتظار افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر بازهم ارزش دلار را به مدار صعودی بازگرداند. مشکلات انگلستان پیرامون خروج از اتحادیه اروپا و کسری بودجه ایتالیا نیز باعث عقب‌نشینی پوند و یورو در برابر دلار شد و شاخص دلار را به اوج ۱۶ ماهه رساند. با ادامه روند صعودی شاخص دلار قدرت خریداران غیردلاری کم خواهد شد و فشار برای افت بهای طلا ادامه خواهد یافت. در این شرایط پیش بینی می شود روند ریزشی قیمت سکه در بازارهای داخلی نیز ادامه دار باشد. همچنین با توجه به تاثیرگیری نرخ دلار از سکه این پیش بینی در خصوص نرخ دلار نیز وجود دارد.