امتیاز مثبت
۰
یک کارشناس معاملات آتی سکه عنوان کرد:
بازگشت سرمایه ها به بازار طلا و ارز
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۰۲
کد مطلب: 220517
 
در ادامه مذاكرات هسته اي، روز جمعه معاون وزير امور خارجه اعلام كرد مذاكرات با ژنو اين بار نيز با توافق بر سر مسائل باقي مانده به پايان رسيد تا تمامي نگاه ها به هفته پاياني ژانويه و اجراي توافقات معطوف شود. سكه امامي همگام با جهت گيري صعودي اونس طلای جهاني نوسانات مثبتي را طي هفته ثبت كرد اما نتوانست از كانال هشتصد هزار توماني خارج شود و قيمت پاياني 874 هزار توماني را ثبت كرد.
به گزارش بورس نیوز، دلار نیز همچنان در نزديكي مدار سه هزار توماني نوساني روزانه را ثبت كرد و هفته را با نرخ 2980 تومان به پايان برد.

همچنين در ادامه مذاكرات هسته اي، روز جمعه معاون وزير امور خارجه اعلام كرد مذاكرات با ژنو اين بار نيز با توافق بر سر مسائل باقي مانده به پايان رسيد تا تمامي نگاه ها به هفته پاياني ژانويه و اجراي توافقات معطوف شود مدتي است كه فعالان بازار و مردم در انتظار نمايان شدن حاصل اين توافقات و كاهش قيمت ها هستند.

در این میان سناتورهاي آمريكايي در صدد هستند تا تحريم هاي جديدي را عليه ايران تصويب كنند. باید دید تلاش های آنها پیش از پایان ماه جاری به كجا مي رسد و مانع اجراي توافقات خواهد شد یا خیر. همچنين كاهش عرضه و تقاضا در بازار سكه باعث ركود نسبي در اين بازار شده است.

سلیمانی، کارشناس معاملات سکه و طلا در رابطه با وضعیت بازار به خبرنگار ما گفت: با پایان یافتن مذاکرات و توافقات کارشناسی، نمایندگان به کشورهای خود بازگشتند تا با هماهنگی پایتخت ادامه مسیر دنبال شود. با این حال صحبت های روز گذشته رهبر انقلاب اسلامی در مورد مذاکرات چندان مثبت نبود تا نتایج احتمالی همچنان در سایه ابهام باقی بماند. به طور حتم نتایج مذاکرات با پایتخت ها می تواند تأثیر بسزایی بر بازار سکه و ارز بگذارد.

این کارشناس در ادامه افزود: از سوی دیگر سناتورهای آمریکایی که توانسته اند بیش از 57 موافق را برای تصویب لایحه تحریم جدید علیه ایران جمع کنند از دیگر عوامل متأثر بر روند مذاکرات محسوب می شوند. اگر سنا بتواند موافقت بیش از دو سوم نمایندگان را کسب کند تحریم ها علیه ایران تصویب می شود و دیگر اوباما نیز نمی تواند با وتو مانع اجرای آن شود و در نتیجه شاهد از دست رفتن تمامی موافقت های صورت گرفته خواهیم بود.

سلیمانی همچنین خاطر نشان کرد: شاخص بورس نیز مدتی است در فاز استراحتی به سر می برد و حتی انتظار رکود نسبی را نیز داریم بنابراین پیش بینی می شود با نزدیک شدن به پایان سال شاهد حرکت سرمایه ها به سمت بازار سکه و ارز باشیم با توجه به اخبار رسیده از کسری بودجه و همچنین تصمیم های نهایی در مورد هدفمندی یارانه ها دلار پتانسیل رشد 10 تا 15 درصدی را دارد.

این کارشناس در پایان خاطر نشان کرد: علی رغم کاهش محرک های مالی فدرال رزرو اونس طلا محدوده 1246 دلاری را حفظ کرده و در هفته جدید پیش بینی گذشتن از مدار 1250 را داریم و درصورت گذشتن از این محدوده اونس ظرفیت بازگشت به مدار 1400 دلار را دارد. به همین نحو با احتساب سقف قیمت 3030 تومانی دلار پیش بینی می شود سکه این هفته وارد مدار نهصد هزار تومانی بشود.

افت قيمت 10 دلاري طلاي جهاني در روزهاي پاياني هفته نشان از اصلاح قيمت طلا داشته اما روز جمعه اونس طلا رشد 0.4 درصدي را ثبت كرد و در محدوده 1232 دلار و 74 سنتي خريد و فروش مي شد. افزايش قيمت طلا همزمان با تضعيف دلار بود. معامله گران روز جمعه در انتظار انتشار آمار بيكاري آمريكا با احتياط عمل مي كردند.

همچنين در بازار فيزيكي نيز خريداران چيني حضور فعالي داشتند. در اين ميان صورت جلسه نشست ماه گذشته فدرال رزرو در اواسط هفته بار ديگر بر كاهش محرك هاي پولي صحه گذاشت تا در نتيجه شاهد تقویت دلار و كاهش بهاي طلاي جهاني باشيم.

تحليل گران بانك جي پي مورگان پيش بيني رشد طلا در سال 2014 را داشتند و معتقدند اونس بار ديگر به ركورد 1285 دلاري باز مي گردد. تحليل گران كامرز بانك اميد بيشتري به آينده اين فلز گران بها داشتند به طوري كه پيش بيني مي كنند اونس از مرز 1400دلاري بگذرد.

شایان ذکر آنکه اونس جهانی طلا هفته را با قیمت 1248 دلار و 40 سنتی به پایان برد و سکه امامی در بازار طلای داخلی امروز با میانگین 875 هزار تومان و دلار نیز در محدوده 2968 تا 2981 تومان خرید و فروش می شد.