امتیاز مثبت
۰
رویترز:
قدرت مقابله ایران با تحریم‌ها افزایش یافت
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: 142227
 
رویترز طی گزارشی اعلام کرد با ورود دو نفتکش غول‌پیکر جدید به ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران و افزایش ظرفیت این شرکت به ۶۰ میلیون بشکه، توانایی ایران در مقابله با تحریم‌ها افزایش یافت.
قدرت مقابله ایران با تحریم‌ها افزایش یافت
 
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، ایران با تحویل گرفتن چند نفتکش جدید از چین توانسته است توانایی خود در صادرات نفت به رغم تحریم های غرب را افزایش دهد.

اتحادیه اروپا علاوه بر تحریم خرید نفت ایران توسط اعضای خود صدور خدمات بیمه از سوی شرکت های اروپایی برای محموله های نفتی ایران را ممنوع کرده است. ایران برای مقابله با این تحریم ها و با توجه به ناوگان بزرگ نفتکش های خود تصمیم گرفته است نفت خود را با بیمه و نفتکش های ایرانی برای مشتریان ارسال کند.

بر اساس این گزارش صادرات نفت ایران در ماه دسامبر به بالاترین رقم از زمان تحریم ها رسید که این موفقیت تا حدودی ناشی از به کار گیری نفتکش های جدید بوده است.

منابع بازار نفت گفتند ایران از اول سال جدید میلادی ۲ نفتکش غول پیکر به ناوگان خود افزوده است و قرار است در ماه های آینده ۳ نفتکش جدید دیگر به این ناوگان بپوندند. هر یک از این کشتی ها توان حمل حداکثر ۲ میلیون بشکه نفت را دارد.

سام سیزوک، کارشناس انرژی موسسه کی بی سی گفت: «ایران در حال حاضر به همه این نفتکش ها نیاز دارد و مسلما شرایط برای آن ها راحت تر خواهد شد».

وی با اشاره به نگه داشتن نفت بر روی نفتکش ها برای پیدا شدن مشتری افزود: ایران با چند نفتکش جدید می تواند ظرفیت ذخیره سازی خود را افزایش دهد و بدین ترتیب با نوسان در تقاضا مقابله کند.

با پیوستن نفتکش های جدید تعداد ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران به ۳۰ فروند و ظرفیت حمل نفت توسط این شرکت به ۶۰ میلیون بشکه رسیده است. ایران همچنین ۱۴ نفتکش کوچک دارد.

نفتکش های جدید اضافه شده به این ناوگان آتلانتیس و اینفینیتی نام دارند. این نفتکش ها در چارچوب قرارداد ۱.۲ میلی