امتیاز مثبت
۰
بازدهی ۴ درصدی شاخص فرابورس در دومین ماه بهار
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۲
کد مطلب: 334224
 
شاخص فرابورس در دومین ماه امسال با رشد ۴۳ واحدی در ارتفاع ۱۱۰۷ واحد قرار گرفت تا بازدهی خود را طی دوره یک‌ماهه به ۴ درصد و از ابتدای سال به یک درصد برساند.
به گزارش تسنیم، در جریان معاملات فرابورس ایران، طی 22 روز کاری اردیبهشت‌ماه به طور میانگین روزانه 269 میلیون ورقه به ارزش یک هزار و 948 میلیارد ریال در بازارهای نه‌گانه فرابورس ایران نقل‌وانتقال یافته است که در این میان بیست و چهارمین روز این ماه با میزبانی از دادوستد یک هزار و 74 میلیون ورقه رکورددار بیشترین حجم در بین روزهای معاملاتی اردیبهشت بود. همچنین ارزش مبادلات روزانه فرابورس در بیست‌وششم ماه جاری به بیشترین میزان طی ماه جاری یعنی 3 هزار و 370 میلیارد ریال رسید.

 
در مجموع در ماهی که گذشت دادوستد 5 هزار و 909 میلیون ورقه بهادار به ارزش 42 هزار و 854 میلیارد ریال در 693 هزار نوبت معاملاتی انجام شد که حاکی از افزایش ارزش معاملات و کاهش حجم آن نسبت به اردیبهشت‌ماه سال گذشته است.

 
بر این اساس معامله‌گران در ماه گذشته در بازار اول 369 میلیون سهم به ارزش 593 میلیارد ریال و در بازار دوم دو هزار و 277 میلیارد ریال را جابه‌جا کردند.

 
بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال سه هزار و 105 میلیون سهم به ارزش سه هزار و 300 میلیارد ریال بود و در این بازار در حالی معاملات «تابلو پایه الف» با حدود 50 درصد رشد حجم و ارزش مواجه شد که در تابلو مبادلاتی «پایه ب» کاهش 41 و 72 درصدی حجم و ارزش معاملاتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رقم خورد.

 
همچنین مبادلات سهام توسط اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران نهادی در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز به تغییر مالکیت 4 میلیون ورقه به ارزش 15 میلیارد ریال انجامید.

 
از سوی دیگر بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با رشد 65 درصدی در حجم و افزایش 76 درصدی ارزش مبادلات، یک ماه کاری سبز را پشت سر گذاشت و بدین ترتیب طی دومین ماه سال جاری میزبان دادوستد 154 میلیون ورقه به ارزش 33 هزار و 831 میلیارد ریال بود.

 
اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز نسبت به اردیبهشت‌ماه 96 با استقبال چشم‌گیری از سوی معامله‌گران روبه‌رو شدند به طوری که با دادوستد 35 میلیون ورقه بدهی به ارزش نزدیک به 31 میلیارد ریال حجم و ارزش مبادلات اوراق بدهی نزدیک به دو برابر شد.

 
همچنین افزایش 57 و 83 درصدی حجم و ارزش مبادلات تابلو صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در پی دادوستد 117 میلیون ورقه ETF به ارزش یک هزار و 676 میلیارد ریال رقم خورد.

 
علاوه بر این خریداران و فروشندگان اوراق تسهیلات مسکن به معامله 1.9 میلیون ورقه تسه به ارزش یک هزار و 218 میلیارد ریال مبادرت کردند که رشد 42 درصدی را در حجم و افزایش 25 درصدی را در ارزش مبادلاتی این اوراق به همراه داشت.

 
در میان معاملات خرد بازار سهام نیز گروه محصولات شیمیایی با ثبت ارزش یک هزار و 319 میلیارد ریالی و در نتیجه در اختیار گرفتن 16 درصد از ارزش کل این معاملات، در صدر جدول ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت قرار گرفت.

 
در جایگاه‌های دوم تا چهارم نیز نام گروه‌های فلزات اساسی، انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری‌ها به ترتیب با سهم 14، 9 و 7 درصدی از ارزش کل به چشم می‌خورد. در مجموع ارزش معاملات خرد بازار سهام طی ماه جاری به 8 هزار و 305 میلیارد ریال رسید.

 
این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس ایران هم در دومین ماه کاری سال 97 با رشد 43 واحدی و قرارگیری در ارتفاع 1107 واحدی، بازدهی خود را طی دوره یک‌ماهه به 4 درصد و از ابتدای سال به یک درصد رساند.