امتیاز مثبت
۰
لرزش پايه‌هاي اقتصاد در كرمان
استانی که در معيارهاي كسب و كار آخر شد
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 184726
 
گزارش پایش محیط کسب و کار ایران كه در پاییز ۹۱ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شد نشان از وخامت اوضاع كرمان در زمينه اشتغال و توليد مي‌داد. تشكل‌هاي اقتصادي كرمان كه نهادهايي همچون اتاق تعاون استان کرمان، خانه صنعت، معدن و تجارت کرمان، مجمع امور صنفی کرمان را در بر مي‌گيرند يكصدا مي‌گفتند؛ بی ثباتی اقتصادی عامل پررنگ‌ تري است كه مشكلات جدي و گسترده‌اي را براي اقتصاد شهركرمان به وجود آورده است.
استانی که در معيارهاي كسب و كار آخر شد
 
اقتصادایران آنلاین-كرمان - زهرا نوروزي : ركود و رخوت فراگير و محسوس كه اندك اندك در شهري خود را مي‌گستراند را مي‌توان فرزند معلول توسعه نامتوازن و ناهماهنگي‌هاي اقتصادي دانست. معضلي كه قطرات كوچكش تا زماني كه به سيلاب مبدل نشده‌اند، كسي را بيدار و متوجه نمي‌كند. حالا سيل آسيب‌هايش را كه شامل ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید، برگشت چک‌های مشتریان و همکاران، بی ثباتی قوانین و مقررات مربوط به تولید و سرمایه گذاری است، راهي كرمان كرده است.

چه بخواهيم به آن فكر كنيم و چه بخواهيم بر آسيب‌هايي كه اين معضل آنها را آفريده ، چشم ببنديم بايد ابتدا بدانيم كه استان کرمان جزو چهار استان آخر کشور در زمینه مولفه‌های کسب و کار است.اين رتبه پايين در كارنامه معيارهاي اشتغال و توليد را چه كساني و با اتخاذ چه رويكردي براي كرماني‌ها رقم زده اند؟ بررسي كارنامه گذشته اشتغالزايي و فراز و نشيب‌هاي كسب و كار و توليد، علت مردود شدن اين استان در شاخصه‌هاي كسب و كار را به خوبي نشان مي‌دهد.

بي ثباتي اقتصادي، دغدغه فعالان اقتصادي كرمان

گزارش پایش محیط کسب و کار ایران كه در پاییز ۹۱ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر شد نشان از وخامت اوضاع كرمان در زمينه اشتغال و توليد مي‌داد. تشكل‌هاي اقتصادي كرمان كه نهادهايي همچون اتاق تعاون استان کرمان، خانه صنعت، معدن و تجارت کرمان، مجمع امور صنفی کرمان را در بر مي‌گيرند يكصدا مي‌گفتند؛ بی ثباتی اقتصادی عامل پررنگ‌ تري است كه مشكلات جدي و گسترده‌اي را براي اقتصاد شهركرمان به وجود آورده است. نارضایتی از محدودیت قانون کار و برگشت چک‌های مشتریان دو مسئله مهم بود كه فعالان اقتصادي آن را سدي در برابر فعاليت‌هاي توليدي خود بر مي‌شمردند.

سرمايه گذاري‌هاي خارجي در رخوت كسب داخلي


سال گذشته كه نمره پايين اقتصادي كرمان در رسانه‌ها منتشر شد، رئيس سازمان امور اقتصادي و دارايي استان كرمان نيز از ورود ۱۴۲ ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي به اين استان خبر داد.

حميد شيخ اسدي وعده هاي خوشايند جنبش و حركت را به كرماني‌ها هديه كرده و اعلام كرد:« سازمان در راستاي فراهم كردن محيط مناسب كسب و كار براي سرمايه گذاران خارجي كه تمايل به سرمايه گذاري در استان كرمان دارند، با تشكيل جلسات متنوع و با حضور بخش خصوصي و دستگاه‌هاي اجرايي در دفتر استاندار، دفتر معاونت برنامه ريزي و دبيرخانه ستاد و مركز خدمات سرمايه گذاري مسائل سرمايه گذاران خارجي را پيگيري كرده است. برگزاري جلسات مركز خدمات و ستاد سرمايه گذاري براي رسيدگي به مشكلات و شكايات سرمايه گذاران و بسترسازي جهت سرمايه گذاران خارجي به منظور سرمايه گذاري در استان كرمان از جمله پروژه مجتمع تجاري گود خشت مال‌ها با مساعدت مسئولان استان موانع آن رفع و مجوز آن از سوي سازمان ميراث فرهنگي صادر شد. »

رتبه‌هاي اقتصادي كرمان با هم سازگار نيستند


احداث تاسيسات رفاهي ، تجاري و تفريحي در محل گودال خشت مال واقع در بافت قديمي شهر كرمان طرح تازه اي بود كه شرايط بهتر اجتماعي در محل گودال خشت مال واقع در بافت قديمي شهر كرمان را تضمين مي كرد با اجراي اين پروژه ۱۶۰ ميليون دلار سرمايه خارجي به استان كرمان وارد مي‌شد كه ۸۰ درصد سرمايه اين پروژه توسط سرمايه‌گذار عماني و ۲۰ درصد توسط شهرداري تأمين مي شود.

آمارها مي‌گفتند ستاد و مركز خدمات سرمايه گذاري استان كرمان (بدون احتساب نقت و گاز) توانست در سال ۱۳۹۰ با جذب ۱۳۰۰۸۸ ميليون دلار سرمايه خارجي در رتبه چهارم كشور قرار گيرد. اين رتبه عالي در حالي در كارنامه اقتصادي كرمان ثبت شد كه رتبه ديگر آن كه در همان سال در گزارش پژوهش‌هاي مجلس منتشر شد نمره پايين كرمان را در مولفه‌هاي كسب وكار به تصوير مي‌كشيد. نوسان اين رتبه‌هاي اقتصادي را مي‌توان اينچنين تحليل كرد كه چرخه اقتصادي در استان كرمان از رويه ثابتي برخوردار نيست و مولفه‌هاي اقتصادي همانند قطعات جداي يك پازل درگوشه‌اي بدون آنكه با يكديگرهماهنگ شوند در جايي براي خود نقش آفريني مي‌كنند.

سوء مديريت اقتصادي در كرمان بارزتر شده است

محمدرضا پورابراهیمی داورانی عضو كميسيون اقتصادي مجلس و نماينده مردم كرمان و راور در پاسخ به اين پرسش كه چرا كرمان در مولفه هاي كسب و كار به مرز مردودي رسيده و رتبه پاييني را كسب كرده است به تهران امروز مي‌گويد:«فضاي كسب‌و‌كار استان كرمان متاثر از فضاي اقتصادي كل كشور است. بحران اقتصادي مدت‌هاست كه وجود دارد به همين سبب شايد بتوانيم بگوييم با قياس همين معيارهاي كلي فاصله معنادار اين استان با بقيه استان‌ها زياد نيست‌، چون شرايط نامناسب مولفه‌هاي كسب و كار در بسياري از استان‌ها به هم نزديك است. با اين وجود نمي‌توان كتمان كرد كه دلايلي همچون تاخير به روز‌كردن فعاليت‌هاي اقتصادي و بروكراسي اداري خسته كننده اوضاع كرمان را وخيم تر مي‌كند و رتبه اين استان را در جايگاه آخر قرار داده است.»

وضع سرمايه گذاري‌هاي عام در كرمان تعريفي ندارد

با بررسي شرايط اقتصادي استان كرمان اين پرسش مطرح مي‌شود كه چگونه استاني كه در مولفه‌هاي كسب وكار چندان موفق نيست ولي در جذب سرمايه گذاري خارجي رتبه بهتري دارد؛ آيا شرايط كسب و كار در اين استان براي سرمايه گذار خارجي بهتر فراهم مي‌شود؟

پور ابراهيمي در پاسخ به اين پرسش به تهران امروز مي‌گويد:«اينكه استان‌كرمان در جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي موفق بوده يا به اين استان مراجعه مي‌شود نكته مثبتي است، اما فراموش نكنيم كه سرمايه‌گذاري به صورت عام در استان كرمان به دليل نداشتن زير ساخت‌هاي لازم به صورت جدي پيشرفت نمي‌كند. پروژه‌هايي مانند گودال خشت مال كه در فضاي شهري با همكاري استانداري و ميراث‌فرهنگي و با جذب سرمايه گذاري خارجي پيشرفت كرده است اگرچه نمونه سرمايه‌گذاري خارجي مثبتي است اما مولفه‌هاي كسب وكار و زير ساخت‌هاي لازم كه رشد اقتصادي و صنعتي را در يك استان بالا مي‌برد كافي و لازم نيست؛ مشكلاتي همچون توزيع نامناسب و نامتوازن منابع و امكانات اوليه همچون برق سبب مي‌شود كه ميل و رغبت يك توليد‌كننده به مرور كمرنگ شود؛ قطعا اگر اين موضوع ادامه پيدا كند بر ميزان مراجعه سرمايه گذاري خارجي نيز تاثير منفي مي‌گذارد. »

مديريت اقتصادي كرمان پويا نيست

پورابراهيمي به نقش مديران استاني در معرفي جاذبه‌هاي اقتصادي و جنبش اقتصادي كرمان باور جدي دارد ومعتقد است :« بايد توجه كرد نقش مديران يك استان در ساماندهي اقتصادي آن ،جدي و انكار ناپذير است . به عنوان مثال اگر دو سرمايه‌گذار همزمان در يزد و كرمان سرمايه‌گذاري كنند نتيجه اين سرمايه گذاري در يزد بسيار چشمگيرتر است . اولين راهكار براي تغيير اين شرايط نا برابر و نااميد كننده اين است كه مديران استاني‌ در فضايي سالم توان اقتصادي كرمان را معرفي كرده تا تهديد‌هاي استان بتواند به فرصتي اقتصادي مبدل شود. »

نا بساماني اقتصاد؛ ناكامي توليدگران


زماني كه چرخ‌هاي اقتصادي استاني با كندي و دشواري پيش روند ، يك نتيجه مشخص و واضح از خود بر جاي مي گذارند: فرار فرصت‌ها و برجاي ماندن تهديدهايي همچون بيكاري و مهاجرت اجباري و شلوغ‌شدن كلانشهرهاي بزرگ. توليد كننده با ديدن پروژه هاي خارجي به استوار شدن واحد توليدي خودش اميدوار نمي‌شود.

بهبود شرايط توليد و ايجاد امنيتي كه در سايه بهبود مولفه‌هاي اقتصادي و هماهنگي آنها با يكديگر به وجود مي آيد عامل پررنگ تري است كه اميد و اشتياق را در دل فعالان اقتصادي تقويت مي‌كند.نمره پايين معيارهاي كسب‌و كار همچون كفه ترازويي است كه سبك شدن آن كفه بيكاري و رخوت كسب و كار را در كرمان سنگين كرده است.