امتیاز مثبت
۰
کارشناس ارشد بانکداری الکترونیک بیان کرد
۲۴ ساعته شدن تسویه حسابها در شاپرک اقدامی کارشناسی از سوی بانک مرکزی است/ همگام سازی با استانداردهای جهانی را باید به فال نیک گرفت
يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب: 330426
 
۲۴ ساعته شدن تسویه حسابها در شاپرک اقدامی کارشناسی از سوی بانک مرکزی است/  همگام سازی با استانداردهای جهانی را باید به فال نیک گرفت
 
محمد مراد بیات، مدیرعامل مرکز فرهنگ ‌سازی و آموزش بانکداری الکترونیک (فابا)‎ در خصوص دستورالعمل های جدید بانک مرکزی  از جمله حذف کدهای ussd و افزایش مدت زمان تراکنش های پولی گفت: این اقدامات در جهت افزایش امنیت، همسوسازی با استانداردهای جهانی و افزایش اعتماد عمومی است و باید از آن حمایت کرد.
 
حذف کدهای USSD از مبادلات پولی در روزهای اخیر واکنش های زیادی را در پی داشته است. کدهای   USSD یک روش ارسال پیام در شبکه تلفن همراه است و به معنای شماره‌هایی مثل *…# است که زمینه فروش شارژ اپراتورها را فراهم می کند. ناامن بود این کدهای دستوری یکی از مواردی بود که پیش از این بارها مورد تاکید و هشدار کارشناسان قرار گرفته بود، با این وجود به دلیل نبود جایگزین مناسب بانک مرکزی اجرای این دستورالعمل را به تعویق انداخت و هم اکنون با فراهم شدن زیر ساخت ها حذف این کد در دستور کار قرار گرفته است.  هرچند برخی منتقدان حذف این کدها را به زیان مصرف کنندگانی می دانند که فاقد گوشی های هوشمند هستند با این وجود به گفته بسیاری از کارشناسان ادامه استفاده از این کدها به حراج گذاشتن امنیت مشتریان است.
 
  حذف کدهای USSD و همگام سازی با استانداردهای جهانی
 
محمد مراد بیات، مدیرعامل فابا‎ با بیان اینکه اغلب اوقات جامعه ما نسبت به کم کاری رگولاتورها و بانک مرکزی منتقد است که چرا مطابق با استانداردهای روز دنیا حرکت نمی کنیم به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: خوشبختانه اقدام بانک مرکزی برای حذف کدهای USSD در راستای همگام سازی با استانداردهای جهانی است و باید آن را به فال نیک گرفت و از آن حمایت کرد.
 
وی با بیان اینکه بسترهای USSD ناامن است می گوید: اگر سال های گذشته این کدها حذف نشد به دلیل این بود که خدمات جایگزین مناسب وجود نداشت، اما در حال حاضر جایگزین های امن از جمله ATM و اپلیکیشن های مختلف موبایلی که مورد استقبال مردم هم قرار گرفته است وجود دارد که در دسترس مردم است. به گفته او اینکه اعلام می شود این اقدام در راستای حقوق مصرف کننده است حرف کارشناسی و سنجیده ای نیست.
 
این کارشناس ارشد حوزه بانکداری الکترونیک با تاکید بر اینکه برای اصلاح ساختارهای جدید باید از آنچه ما را به سمت استانداردهای جهانی می برد استقبال و حمایت کنیم افزود: این اقدام بانک مرکزی درست، دقیق و در کوتاه مدت و طولانی مدت به نفع حقوق مصرف کننده است.
 
  مقابله با تراکنش های مشکوک، علت ۲۴ ساعته شدن تسویه حسابها

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر بیات در خصوص ۲۴ ساعته شدن تسویه حسابها در شاپرک که بانک مرکزی به تازگی آن را اجرایی کرده است می گوید: اگرچه برخی اصناف با افزایش مدت زمان تراکنش مخالف هستند، با این وجود باید این مساله را بپذیریم که این اقدام بانک مرکزی سالهاست که در همه کشورهای توسعه یافته در حال اجرا است و هیچ مشکلی نیز برای فعالان اقتصادی آنها به وجود نیامده است.
 
وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها این میزان به ۴۸ ساعت نیز می رسد می گوید: در کشور ما روزی هفت بار  این کار صورت می گرفت والان این به ۲۴ ساعت و در واقع یک بار در روز رسیده است که در واقع به نفع مصرف کنندگان است؛ چرا که امنیت خاطر بیشتری را برای آنها فراهم می کند. وی با اشاره به اینکه افزایش امنیت در مبادلات پولی و مالی همانند نان شب واجب است می گوید: اگر کارت کسی دزدیده شود و مبلغی اشتباه به حسابی واریز شود این شرایط وجود دارد تا بانک مرکزی به راحتی آن را پیگیری کند و زمینه برای پیگیری در این شرایط  مهیا است.
 
جلوگیری از پولشویی یکی دیگر از مزایای افزایش مدت زمان تراکنش های بانکی است که مدیرعامل فابا به آن اشاره می کند. بیات با اشاره به اینکه این اقدامات گامی برای همگام سازی نظام بانکی کشور با استانداردهای جهانی است می گوید: واریز ۲۴ ساعته پول اقدامی منطقی و کارشناسی توسط بانک مرکزی است.
 
وی با اشاره به انتقاد برخی اصناف از اینکه این مساله باعث می شود روند معاملات آنها کند شود به پاد می گوید: به دلیل رفتار غلطی که داشتیم استفاده از روش های غلط معمول شده است و این در حالی است که  شبکه پرداخت باید بستری امن داشته باشد. برخی اوقات قرصی مصرف می کنیم که تاثیرش را در ۲۴ ساعت بعد می گذارد و بنابراین نمی توان منکر اثرات خوب قرص شد. این کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک تاکید کرد: در مجموع اقدامات بانک مرکزی برای افزایش امنیت مبادلات پولی اقدامی ضروری برای افزایش ایمن سازی، افزایش اعتماد عمومی و همسوسازی با استانداردهای جهانی و رعایت قوانین FATF است.