امتیاز مثبت
۰
توقف فروش اینترنت در 6 استان به دلیل بدهی مخابرات
پنجشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب: 300320
 
البته داوود زارعیان همچنان علت اصلی کاهش درآمد مخابرات از سال ۹۳ تاکنون را کاهش تعرفه‌ها دانسته و می‌‌افزاید: این موضوع مشکلات بسیاری، ازجمله ناتوانایی در تأمین منابع را برای مخابرات به همراه داشته است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اعلام محدودیت ۵۰درصدی در هشت استان برای فروش پهنای باند به شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داده و گفته بود: این محدودیت به دلیل بدهی شرکت‌های مخابراتی در این هشت استان ایجاد شده است.
 
به گزارش مهر، به فاصله گذشت دو روز از اظهارات علی‌اصغر عمیدیان، معاون شرکت مخابرات ایران نیز گفته است: «تا زمان تأمین منابع مالی، فروش اینترنت ADSL در شش استان به متقاضیان متوقف شده است».
 
داوود زارعیان در ادامه، این‌گونه توضیح می‌دهد که شرکت مخابرات ایران به دلیل محدودیت‌ها، با کاهش منابع مالی مواجه شده است و به‌همین‌دلیل، برخی شرکت‌های مخابراتی با کمبود اعتبار و درآمد روبه‌رو هستند.
 
او در گفت‌وگو با مهر می‌گوید: با مذاکرات صورت‌گرفته هم‌اکنون مشکل دو استان همدان و مازندران رفع شده است و شش استان باقی‌مانده نیز در‌صدد تأمین منابع مالی هستند. البته این مقام مسئول در شرکت مخابرات ایران، رقم بدهی شرکت‌های مخابرات استانی به زیرساخت را اعلام نکرده و فقط به این گفته بسنده کرده است که تا زمان تأمین منابع، شرکت مخابرات ایران از فروش سرویس ADSL در استان‌های مد‌نظر خودداری می‌کند تا اختلالی در سرویس مشترکان فعلی پیش نیاید. او تأکید می‌کند اعمال محدودیت در ارائه پهنای باند اینترنت به مخابرات، تأثیری بر سرویس دریافتی مشترکان فعلی این شرکت نخواهد داشت و ارتباط مشترکان فعلی ADSL در این استان‌ها قطع نشده یا از کیفیت آن کاسته نخواهد شد.
 
محمود خسروی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز درباره بدهی مخابرات به این شرکت می‌گوید: شرکت‌های مخابرات استانی، پرداخت بدهی خود را به گردن شرکت مخابرات ایران می‌اندازند و شرکت مخابرات ایران نیز بدهی بسیاری به زیرساخت دارد که آن را پرداخت نکرده است و همچنان موضوع بدهی‌های مخابرات به زیرساخت، حل نشده و حتی صورت‌جلسه‌ای که تنظیم شده و به مخابرات ارسال شده است، از سوی مخابرات بی‌پاسخ مانده است.
 
مسئولان شرکت مخابرات بخشی از بدهی خود به زیرساخت را متوجه لاوصولی مشترکان به مخابرات می‌دانند و می‌گویند: مخابرات مبلغ‌ هزارو ٣٠٠ ‌میلیارد تومان لاوصولی از مشترکان تجاری و خانگی خود دارد که در صورت تعامل دولت با شرکت مخابرات ایران، بسیاری از مشکلات بدهی این شرکت، حل خواهد شد.
 
البته داوود زارعیان همچنان علت اصلی کاهش درآمد مخابرات از سال ۹۳ تاکنون را کاهش تعرفه‌ها دانسته و می‌‌افزاید: این موضوع مشکلات بسیاری، ازجمله ناتوانایی در تأمین منابع را برای مخابرات به همراه داشته است.  اختلاف بر سر بدهی‌های شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات زیرساخت، چند ماهی است محل مناقشه این دو شرکت است و پیش از این نیز در مرداد امسال زیرساخت اعلام کرده بود به دلیل بی‌توجهی مخابرات به تذکرات شرکت زیرساخت، مبنی‌ بر پرداخت بدهی خود، ارتباط مشترکان مخابرات برای اینترنت و مکالمات بین‌الملل را در ۹ استان قطع می‌کند.
 
حامد رضا اسماعیلی، مدیرکل روابط‌عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت، در تابستان امسال گفته بود: ما ۳۵۰ میلیارد تومان از مخابرات طلب داریم، درحالی‌که برای این پول برنامه‌ریزی شده است تا شبکه ارتباطی کشور توسعه یابد. از سوی دیگر، بسیاری از دستگاه‌های نظارتی به دنبال چرایی انباشت این بدهی هستند که ناشی از چند سال دریافت خدمات بدون پرداخت حقوق قانونی خدمات‌دهنده است. بااین‌حال، این موضوع در آن زمان و با برگزاری جلساتی میان دو شرکت، اجرا نشد.