امتیاز مثبت
۰
سال نمایش جهانی
دانیل فرانکلین
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 221625
 

 سال2014 سال نمایش است. اول این که ولادیمیر پوتین بازی های المپیک زمستانی در سوچی را مدیریت خواهد کرد که هم اینک نیز رکورد تمام المپیک های گذشته را از نظر هزینه شکسته است. بعد از آن مهم ترین پدیده جهانی سال را در برزیل شاهد خواهیم بود. در زمان برگزاری بازی نهایی جام جهانی فوتبال در ریودوژانیرو، که در تاریخ 13جولای برگزار می شود، دیلا روسف رئیس جمهور برزیل، اگر این بازی ها بدون هیچ اعتراض مردمی برگزار شود، خوشحال خواهد بود. این اتفاق در ابتدای سال2013 میلادی افتاده بود و تضمینی برای اتفاق افتادن آن در طول دوران بازی های مهم در این کشور نیز وجود ندارد.
 
البته اگر تیم برزیل بتواند ششمین جام جهانی را هم از آن خود کند،  خوشحال تر خواهد بود.  سال2014 مانند نمایش هایی که در بخش ورزش خواهد داشت،  سال شوک های سیاسی و تغییرات اقتصادی نیز خواهد بود. این شوک ها به هنگام برگزاری انتخابات ها خواهد بود که البته باید گفت سال آینده سال کارزار انتخاباتی در جهان است. رای گیری های ملی در کشورهایی انجام می گیرد که در مجموع حدود 40درصد از جمعیت دنیا را در خود دارند. 

یکی از بزرگترین رای گیری ها در هندوستان انجام می گیرد که اگر نارندا مودی، نامزد ملی گرای هندوستان که همیشه راجع به توسعه صحبت می کند، رای بیاورد،  مطمئنا به انتخاباتی قابل تامل تبدیل می شود. در هیمن حال مردی به نام جاکووی می تواند اندونزی را تغییر دهد و حتی انتخابات کسل کننده پارلمان اروپا نیز می تواند منجر به جنبشی گسترده در بین موج احزاب ضد اتحادیه اروپا تبدیل شود.  از سوی دیگر اگر اسکاتلند در رفراندوم ماه سپتامبر خود رای به جدا شدن از انگلستان بدهد، شگفتی بزرگی در راه خواهد بود و اگر این مساله صورت گیرد،  این موج بزرگ، کاتالونیا و کبک در اسپانیا و کانادا را نیز درمی نوردد. 

سه نوع تغییر اقتصادی در سال2014 قابل مشاهده خواهد بود. یکی از آنها لحظه آغاز دوباره غرب است. آمریکا، ژاپن و حتی اروپا اقتصادهای درحال رشدی خواهند داشت، با این حال بازارهای بزرگ تجاری جهان نسبت به گذشته فعال تر نخواهند بود. تجارت آمریکا به مدد رونق بخش انرژی در داخل آمریکا باز هم دستی بالاتر را در غرب خواهد داشت و فشارها برای ایجاد ارتباط تجاری بین کشورهای آن سوی اقیانوس آرام با کشورهای این سوی دریای آتلانتیک، سندی خواهد بود بر این ادعا که غرب دوباره رهبری اقتصادی جهان را در دست می گیرد.
 
تغییر دوم در اقتصاد جهانی توسط بانک های مرکزی کشورها به خصوص خزانه داری ایالات متحده به وجود می آید و این تغییر به دلیل خرید اوراق قرضه به وجود خواهد آمد. چین با وجود این که اقتصاد رو به رشدی خواهد داشت، اما باز هم با فروتنی به راه خود ادامه می دهد و سومین تغییر بزرگ جهان را به وجود می آورد. برای اولین بار از سال2004 که ما شروع به انتشار پیش بینی هایمان از میزان رشد اقتصادی جهان در سال های آینده کرده ایم این بار مشاهده کرده ایم که حدودا 10کشور از فهرست بیشترین میزان رشد اقتصادی افت کرده و پایین آمده اند. برای پیدا کردن مکان هایی که پدیده های خاص رشد اقتصادی در سال2014 خواهند بود،  سرمایه گذاران شجاع باید در روی نقشه به دنبال کشورهایی مانند سودان جنوبی، مغولستان و سرزمین «شادی های ملی بزرگ» یعنی بوتان بگردند.  منبع: همشهری اقتصاد
سردبیر ویژنامه سال2014 اکونومیست