امتیاز مثبت
۰
ضرورت‌هاي مقابله با جنگل سوزي
جعفر قادري
پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: 187994
 
نماينده مردم شيراز
خشكسالي در بخش‌هاي مختلف پيامدهاي منفي و خسارات سنگيني وارد مي‌كند. اين خسارت‌ها ممكن است در خشك شدن منابع آبي يا خسارت به كشاورزي نمود يابد يا در عرصه منابع طبيعي و محيط‌زيست اثرات منفي گسترده‌اي را بر جاي گذارد. استان فارس طي چند سال گذشته با اين پديده طبيعي مواجه و از اين ناحيه آسيب‌هايي نيز ديده است كه از آن جمله مي‌توان به خشكي باغات و تاثير در عرصه‌هاي منابع طبيعي اشاره كرد كه در برخي بخش‌ها خسارات به اندازه‌اي است كه از آن به عنوان بحران ياد مي‌كنند.

وقوع خشكسالي در عرصه‌هاي منابع طبيعي و جنگل‌ها باعث تشديد در تاثيرگذاري آفات درختان شده و اين عرصه‌ها را با خطر مواجه كرده است كه در اين خصوص جنگل‌هاي بلوط استان فارس بخصوص در كازرون با اين مشكل در حال دست و پنجه نرم كردن است. استان فارس با داشتن بيش از ۲ ميليون هكتار جنگل ۱۷ درصد جنگل‌هاي كشور را به خود اختصاص داده است. اين در حالي است كه در سال گذشته در تمام طول فصل گرما يك هزار و ۴۰۰ هكتار از عرصه‌هاي منابع طبيعي اين استان طعمه حريق شد و هر ساله نيز اتفاق مي‌افتد. اين ميزان جنگل حتي از كل مساحت برخي از استان‌هاي شمالي كشور بيشتر است، اما امكاناتي كه به استان‌هاي شمالي كشور براي اطفاي حريق جنگل‌ها اختصاص يافته اصلا قابل مقايسه به استان فارس نيست.

دلايل اين آتش‌سوزي‌ها از گرماي هوا گرفته تا بي‌احتياطي برخي افراد است. اما به محض شروع آتش، بدون امكانات، ديگر كمتر كسي پيدا مي‌شود كه بتواند درختان را نجات دهد. متوليان امر مجبورند با دستان خالي شعله‌هاي آتش را كه از هر سو زبانه كشيده خاموش كنند. طي چند ماه گذشته اين آتش‌سوزي گسترده‌تر و شايع‌تر در جنگل‌هاي استان فارس اتفاق افتاده است. در آتش‌سوزي اخير، با شعله كشيدن آتش، منابع طبيعي و محيط‌زيست استان فارس مجبور شدند با كمترين امكانات اطفاي حريق كنند كه اين امر زمان خاموش كردن آتش را چند برابر كرد و به طبع آن درختان بيشتري سوختند.

آخرين مورد آتش‌سوزي، ارتفاعات پارك ملي «بمو» بود. اين منطقه پوشش گياهي كم‌نظيري دارد و همين آتش‌سوزي كارشناسان امر را نسبت به نابودي اين پوشش نگران كرد. در اين مدت شاهد آتش‌سوزي‌هاي گسترده‌اي در جنگل‌هاي مختلف در اين استان و استان‌هاي ديگر بوده‌ايم. البته با توجه به بارندگي‌هايي كه در فصل بهار در اين استان بود انتظار مي‌رفت كه شرايط پوشش گياهي بهبود يابد و شاهد چنين حرارت و گرمايي كه منجر به آتش‌سوزي شود نشويم، اما با وجود اينكه مدت زمان زيادي از آغاز فصل تابستان نمي‌گذرد تاكنون چندين آتش‌سوزي‌ بزرگ در نقاط مختلف استان از جمله نورآباد، كازرون، استهبان، شيراز و... رخ داده است.

اين در حالي است كه سال‌ها گرما اين استان را با اين خطر مواجه كرده و نه تنها هيچ راهي براي ادامه نيافتن آن نيست، بلكه شرايط براي اطفاي حريق نيز در اين استان وجود ندارد. تنها راه همكاري آتش‌نشاني با نيروهاي محلي است كه شايد در اطفاي به موقع آتش كمك‌رسان درختان باشند.