امتیاز مثبت
۰
حذف چهار میلیون نفر دیگر از یارانه بگیران
ادامه تعارف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه ها
جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۵
کد مطلب: 299288
 
نمایندگان مجلس نیز با پرداخت یارانه به شیوه فعلی و همچنین با شناسایی افراد ثروتمند مخالفند. «قطع یارانه همه و پرداخت یارانه به فقرا.» با این تفاسیر هم مجلس و هم دولت هر دو هم در مورد اتمام عمر این طرح به نتیجه یکسان رسیده اند و هم در مورد شیوه اجرایی حذف یارانه بگیران. اما به نظر می رسد نکته مهم در تعارف این دو بر سر حذف یارانه ها است.
ادامه تعارف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه ها
 
اقتصاد ایران آنلاین- سعیده زمانی: وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی سرانجام بعد از چند ماه تاخیر از اعلام سرنوشت هدفمندی یارانه ها از برنامه دولت برای حذف چهار میلیون یارانه بگیر خبر داده است. پیشتر میدری، معاون وزیر رفاه نیز از برنامه دولت برای حذف شش میلیون از افراد یارانه بگیر تا پایان سال خبر داده بود. طبق اعلام وزارت رفاه تا کنون دو میلیون نفر از دریافت یارانه در سال جاری حذف شده اند. اگرچه وزیر رفاه از اعتراض 20 درصدی به حذف یارانه خبر داد و گفت: بیش از 2.1 میلیون نفر را حذف قطعی کردیم که 80 درصد شکایت نکردند. بدین ترتیب با اعلام رسمی از طرف بالاترین مقام متولی پرداخت یارانه ها مشخص شد که دولت همچنان اصرار به ادامه راه غلط شناسایی حذف یارانه بگیران دارد. 

شناسایی ثروتمندان یا فقرا؛ مساله این است
ماجرای هدفمندی یارانه ها در حالی ادامه دارد که بسیاری از کارشناسان شیوه پرداخت به صورت فعلی را غلط دانسته و عنوان می کنند به دلیل نبود پایگاه های اطلاعاتی منظم در کشور امکان شناسایی افراد ثروتمند وجود ندارد. 

وزیر اقتصاد نیز از جمله طرفداران شناسایی فقرا است. وی اوایل سال جاری گفته بود «پرداخت یارانه نقدی تنها به نیازمندان به مراتب ساده تر از حذف افراد پردرآمد است و راحت تر و سریع تر به نتیجه می رسد چون اطلاعات کافی در مورد ثروتمندان وجود ندارد.» 
در این حال نمایندگان مجلس نیز با پرداخت یارانه به شیوه فعلی و همچنین با شناسایی افراد ثروتمند مخالفند. «قطع یارانه همه و پرداخت یارانه به فقرا.» با این تفاسیر هم مجلس و هم دولت هر دو هم در مورد اتمام عمر این طرح به نتیجه یکسان رسیده اند و هم در مورد شیوه اجرایی حذف یارانه بگیران. اما به نظر می رسد نکته مهم در تعارف این دو بر سر حذف یارانه ها است.

تعارف دولت و مجلس بر سر حذف یارانه ها
هدفمندی یارانه ها میراث دولت گذشته و با شعار تقسیم پول نفت در بین مردم از سال 89 آغاز شد. اگرچه بسیاری از اقتصاددانان درباره اجرای هدفمندی در برخی کشورها و در شرایط خاص اتفاق نظر دارند اما پرداخت همگانی آن محل اختلاف اکثریت آن ها است تا جایی که دولت را برای جبران کسری بودجه به فکر حذف برخی از یارانه بگییران انداخت. تا این جای کار حذف عده ای از یارانه بگیران مورد اتفاق نظر دولت و مجلس است اما به نظر می رسد هیچ کدام از این دو (دولت و مجلس) حاضر به پذیرفت تبعات حذف نیستند.

کارشناسان معتقدند انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان از طرفی و هزینه های سیاسی برای دولت از طرفی دیگر دلیل معذوریت های دولت و مجلس برای حذف یارانه بگیران است. 

از طریق بانک های اطلاعاتی نمی‌شود به جایی رسید
پیش ترغلامرضا مصباحی‌مقدم، نماینده تهران در مجلس درخصوص حذف ثروتمندان از لیست دریافت یارانه گفته بود: من معتقدم شناسایی افراد ثروتمند مشکل نیست. دولت ده‌ها پایگاه اطلاعاتی دارد که از طریق این پایگاه‌ها می‌تواند افراد ثروتمند را شناسایی کند. پایگاه املاک، پایگاه مالیات، پایگاه خودرو، پایگاه سفرهای خارجی، بانک‌ها و غیره.

وی افزود: خبری که من دارم 26 تا 30 پایگاه اطلاعاتی در اختیار دولت است که اگر اطلاعات این پایگاه‌ها را جمع بندی کند به راحتی می‌تواند به لیست دقیق افراد ثروتمند دست پیدا کند که البته تاکنون به لیست دو میلیون نفری دست پیدا کرده و از لیست پرداخت یارانه حذف کرده است. اما بگذارید آب پاکی را روی دست شما بریزم، بنده معتقدم از این طریق نمی‌شود به جایی رسید.

مصباحی‌مقدم  با اشاره به فاصله ناشی از اصلاح قیمت ها برای درآمد دولت گفت: فرض کنیم سال بعد بشود چهار میلیون و سال بعد شش میلیون. باز هم اتفاق خاصی در اقتصاد نمی‌افتد. چون فاصله بین درآمد دولت ناشی از اصلاح قيمت‌ها و پرداختی یارانه نقدی ماهانه به خانوار‌ها بسیار بزرگ است.

وی در ادامه از پیشنهادی که با استقبال دولت مواجه نشد خبر داد و گفت: اگر دولت استقبال می‌کرد خیلی به نفعش بود و به‌جای شناسایی ثروتمندان، افراد بی بضاعت و فقیر را شناسایی کنیم از طریق کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی شروع و به افراد تحت پوشش آنها کمک بیشتری کنیم، چون با این یارانه‌ای که در حال حاضر پرداخت می‌شود از زیر خط فقر خارج نمی‌شوند.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: حدود 6 میلیون نفر زیر پوشش دستگاه‌های حمایتی هستند و شاید همین تعداد هم در نوبت تحت حمایت قرار گرفتن باشند. اگر فرض را بر این بگذاریم که کل این تعداد 12 میلیون نفر را مشمول دریافت یارانه بيشتر قرار دهيم، در این صورت بخش قابل توجهی حدود 15 درصد از جامعه ما از زیر خط فقر خارج می‌شوند و بقیه را از پرداخت یارانه خارج کنیم.

شناسایی یارانه ها اندر خم یک کوچه

علی ربیعی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، در مورد شاخص حذف افراد از یارانه و اینکه تاکنون چند نفر از دریافت یارانه حذف شده‌اند، گفت: در بحث یارانه ابتدا خلاف قانون اجرا شد. اگر زمینه‌های دقیق آن ملاحظه نشود به راه غلط خواهیم رفت. حدود 28 پایگاه اطلاعاتی را در این یکسال اخیر سامان دادیم و با آنها گفت‌وگو کردیم و چیز جدیدی بوجود نیاوردیم. 

ما درآمد و هزینه را در سه فرمول می گذاریم. مسکن، خودرو، درآمد و حتی سفر می تواند دارایی شما محسوب شود البته سفرهایی که بابت ماموریت می روند را جدا کردیم. هرچند یکی از اشکالاتی که بوجود آمده بود این بود کارگرانی که در خارج بوده و حذف شده بودند را بازگرداندیم. ما از طریق پایگاه ها دسترسی به فعالیت های اقتصادی داریم اما به حسا‌ب های بانکی سرک نکشیدیم.

وی خاطرنشان کرد: بیش از 2.1 میلیون نفر را حذف قطعی کردیم که 80 درصد شکایت نکردند. در ارتباط با آن 20 درصد هم زمانی که نشانشان دادیم چه اموالی در اختیار دارند، 10 درصدشان قبول کردند و رفتند اما آن 10 درصد هم می گفتند که بله شاید این اموال را داشته باشیم اما در خانه بیمار سرطانی یا دانشجو و یا تحصیلکرده بیکار داریم.

ربیعی افزود: شیوه اعتراض را خیلی روان کردیم، فرد می گوید من این اموال را دارم و ما از وی تعهد می گیریم که چنانچه نتواند اثبات کند ما آن میزان پرداختی را از آنها خواهیم گرفت. در مرحله آخر هم به تحقیقات میدانی خواهیم رفت که تاکنون به این مرحله ورود نکرده‌ایم.

وزیر تعاون در پاسخ به این پرسش که چه میزان از افراد باید از دریافت یارانه حذف شوند، اظهار کرد: ما می خواهیم به تکلیف قانونی که مجلس برای دولت در نظر گرفته، برسیم. طبق قانون مجلس حدود 6 میلیون نفر باید از دریافت یارانه حذف شوند. در کرج بسیاری یارانه‌های خود را به بهزیستی دادند و از این طریق سالانه 5 میلیارد تومان در اختیار بهزیستی کرج قرار گرفته شده است.


 
 منبع: روزنامه همدلی