امتیاز مثبت
۰
تسویه طلب گندمکاران تا آخر آبان
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب: 325882
 
معاون وزیر جهاد با ارائه جزئیاتی از نحوه عرضه گندم در بورس کالا طی سال آینده گفت: باقی مانده مطالبات گندمکاران طی دو ماه آینده واریز می شود.
به گزارش مهر،  یزدان سیف در نشستی خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره اینکه دلیل تاخیر دولت در پرداخت مطالبات گندمکاران در برخی استانها چیست و مطالبات آنان چه زمانی واریز خواهد شد؟، گفت: کشاورزانی که تا امروز گندم خود را تحویل داده اند و اسم آنها در سامانه سیستم بانکی ثبت شده و مشکلی در این زمینه نداشته اند، حداقل ٥٠ درصد پول خود را دریافت کرده اند.

 
وی اضافه کرد: کشاورزانی هم که تا ٢٨ خرداد گندم خود را تحویل داده اند و نام آنان در سامانه سیستم بانکی ثبت شده ١٠٠ در صد طلب خود را دریافت کرده اند.

 
معاون وزیر جهاد افزود: تاکنون ٧٤ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و طبق قولی که آقای نوبخت داده طی دو ماه آینده که یک هفته از آن هم گذشته مطالبات کشاورزان پرداخت می شود.

 
سیف تصریح کرد: همه ارکان دولت در تلاش هستند مطالبات کشاورزان در اسرع وقت پرداخت شود.

 
وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر مبنی بر اینکه مکانیزم اجرای قیمت تضمینی در صورت عرضه گندم در بورس طی سال آینده به چه صورت خواهد بود؟ اظهارداشت: ما برای اینکه خرید تضمینی گندم را به بخش خصوصی واگذار کنیم باید شرایطی را فراهم کنیم که فقط تولیدکنندگان داخلی بتوانند گندم خود را در این چرخه عرضه کنند و فساد ایجاد نشود یعنی گندمی خارج از شبکه تولید وارد این چرخه نشود.

 
سیف ادامه داد: در این راستا سامانه اطلاعاتی کشت گندم با مشارکت بورس کالا طراحی شده که ظرف دوماه آینده مشخصات کامل کسانی که گندم کشت کرده اند، حتی زمین های این افراد، در این سامانه ثبت خواهد شد و با استفاده از جی پی اس نقطه زنی می شود.

 
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی اضافه کرد: از ظرفیت های سازمان های جهاد کشاورزی استانها، دفاتر خدمات الکترونیک دولت و ... نیز در این زمینه استفاده می شود مقدمات کار هم فراهم شده و ما در پایان آذرماه اطلاعات کشاورزان گندمکاری را که سال آینده به ما گندم  می دهند در اختیار خواهیم داشت.

 
سیف با بیان اینکه ما باید بدانیم چقدر تولید خواهیم داشت، گفت: با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی استانها، شهرستانها و روستاها میزان تولید برآورد خواهد شد و سپس کشاورزان می توانند به عنوان عرضه کنندگان کالا در بورس ثبت نام کنند و کد دریافت نمایند.

 
وی ادامه داد: کارخانجات آرد نیز به صورت مستقیم می توانند با توجه به قیمت مصوب برای نرخ خرید تضمینی سال آینده، گندم کشاورزان را خریداری کنند.

 
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه با این اقدام بار مالی دولت به کمتر از نصف تقلیل می یابد، افزود: بدین ترتیب کشاورزان مرحله اول پولشان را از بخش خصوصی زودتر دریافت می کنند، دولت نیز قادر خواهد بخش دوم را زودتر پرداخت کند بنابراین در کل کشاورزان زودتر به پولشان می رسند.

 
سیف گفت: این پروژه در قالب ٣٨ اقدام اجرایی ساماندهی شده است.

 
به گفته وی در حوزه تامین منابع مالی برای بخش خصوصی قریب به ٤ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی پیش بینی شده است.

 
معاون وزیر جهاد اظهارامیدواری کرد: تا پایان مهر و اواسط آبان ماه مصوبه لازم برای این کار توسط هیات وزیران نهایی شود.

 
سیف گفت: سال آینده این طرح در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.