امتیاز مثبت
۰
وزیر اسبق مسکن:
"مسئولان می‌ترسند تسهیلات مسکن را زیاد کنند"
سه شنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 290782
 
وزیر اسبق مسکن می‌گوید: اگر الان وزیر بودم حتما تسهيلات مسکن را تا 80 درصد قیمت ملک افزایش می‌دادم. امروز هم اعتقاد دارم این اتفاق باید بیفتد. مسئولان می‌ترسند این را تصویب کنند.
"مسئولان می‌ترسند تسهیلات مسکن را زیاد کنند"
 
اقتصاد ایران آنلاین- وزیر اسبق مسکن می‌گوید: اگر الان وزیر بودم حتما تسهيلات مسکن را تا 80 درصد قیمت ملک افزایش می‌دادم. امروز هم اعتقاد دارم این اتفاق باید بیفتد. مسئولان می‌ترسند این را تصویب کنند.
 
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، یکی از اقداماتي كه دولت يازدهم در بخش مسكن انجام داد تصويب اعطاي تسهيلات 50 ميليون توماني ساخت مسكن است؛ تسهيلاتي كه قرار بود در كنار افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن، رونق را به اين بخش باز گرداند اما آمارها امروز خبر از رونق ندارد و همچنان در بخش ساخت و ساز با افت قابل ملاحظه مواجه هستيم.
 
برخي معتقدند براي اثربخشي تصميمات در بخش مسكن بايد منتظر گذر زمان بود و برخي زمان را هم چاره حل مشكل نمي‌دانند.
 
در تحليل چرايي ادامه ركود علی عبدالعلی‌زاده وزیر اسبق مسکن در گفتگو با تابناك اقتصادی گفت: تصميمات اتخاذ شده، تفاوت معناداري ايجاد نمي‌كند.
 
وی اظهار كرد: امروز 50 میلیون تومان خیلی تفاوت معناداری ایجاد نمی‌کند، چراكه هزينه ساخت متر مربع ساخت منهای هزینه پروانه و زمین در یک ساختمان هفت یا هشت طبقه یک میلیون و 500 هزار تومان است، بنابراین یک خانه 50 متری دستکم 750 میلیون تومان هزینه ساخت خواهد داشت و 50 میلیون تومان تنها شش درصد از هزینه‌ها را پوشش خواهد داد.
 
وزیر مسکن بودم چه می کردم؟

 
عبدالعلي‌زاده تاكيد كرد: اگر وزیر مسکن بودم حتما تسهيلات مسکن را تا 80 درصد قیمت ملک افزایش می‌دادم. امروز هم اعتقاد دارم این اتفاق باید بیفتد. مسئولان می‌ترسند این را تصویب کنند. من روزی که وزیر شده بودم، وام مسکن سه میلیون تومان بود اما روزي که از وزارتخانه می‌رفتم، وام مسکن به 20 میلیون تومان رسیده بود. سپرده‌های بانک مسکن از تسهیلات بیشتر هم شده بود. آنقدر اضافه داشت که در بورس سهام می‌خرید.
 
وي از ديگر اقدامات لازم الاجرا براي مسكن گفت: در بخش مسکن، شهرسازی به سبک جدید را بايد در دستور کار قرار داد، یعنی طرح توسعه‌ای شهرهایی که توجیه اقتصادی داشته باشند، قابل زندگی کردن باشند و مدیریت خوب شهری داشته باشند. مدیریت خوب به مفهوم حضور مردم در اداره شهر و توسعه پایدار شهرهاست که مقدمه آن داشتن درآمد پایدار برای شهرها خواهد بود.
 
عبدالعلی زاده ادامه داد: تقریبا حدود 12 سال از وزارتم می‌گذرد و در این مدت نیز در بخش مدیریت شهری، تحقیق و پژوهش داشتم، اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که تشخیص‌های آن روز ما صحیح بوده است. ما باید به سمت انبوه‌سازی، راه‌اندازی دولوپرها و ساخت در ارتفاع مخصوصا در کلان‌شهرها برویم تا با این کار مانع توسعه بی‌رویه شهرها شویم.
 
وزارت با استانداری بسیار متفاوت است
 
وي در خصوص عدم توفيق در بخش مسكن دوره وزارتش همانند آنچه در دوران استانداري آذربايجان موفق به كسب آن شده بود، توضيح داد: وزارت با استانداری بسیار متفاوت است. مقام معظم رهبری سه بار به من فرمودند که استانداری پایلوت ریاست‌جمهوری است. وزارت ولی به گونه دیگری است. هم پهنه سرزمینی گسترده‌تر است و هم محدود به یک بخش می‌شود و مانند استانداری عام و جامع نیست. در استانداری تمام بخش‌ها مثل کشاورزی، مسکن، صنعت، بهداشت و درمان و ... را زیر نظر دارید و برای کل سیاست‌گذاری می‌کنید و وقتی این‌ها هماهنگ با هم کار می‌کنند؛ در نظمی پیوسته کار پیش می‌رود. اما در وزارت شما محدود به یک بخش هستید که بدون هماهنگی با سایر بخش‌ها نمی‌توانید کار کنید. وزیر مسکنی خواهید بود که در شورای پول و اعتبار اجازه حضور ندارید، چون معتقدند شما مصرف کننده‌اید. آنجا غیرمصرفی‌ها برای کشور تصمیم می‌گیرند.