امتیاز مثبت
۰
مجیدرضا حریری، عضو اتاق بازرگانی ایران:
تاثیرگذاری سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا منوط به روشن شدن راهکارهای اجرایی آن است/ تصویب نشدن FATF به معنای عدم پذیرش قوانین جهانی و بهانه ا
شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: 341884
 
روز پنج شنبه وزرای خارجه سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان از راه‌اندازی کانال مالی برای پشتیبانی تجارت با ایران موسوم به «اینستکس» خبر دادند. این کانال مالی در مرحله اول تجارت ایران با سه کشور یادشده ‌را پشتیبانی خواهد ‌کرد. در صورت تداوم همکاری‌ در مراحل بعدی سایر کشورها نیز به این سازوکار مالی خواهند پیوست. مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه بخش خصوصی از هر گونه شکاف و ترک در دیوار تحریم ها خوشحال می شود و آن را به فال نیک می گیرد به تاکید اتحادیه اروپا به لزوم اجرای قوانین پولشویی از سوی ایران اشاره کرده و به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: اگرچه پیوستن به کنوانسیون های جهانی از جمله FATF و اجرای قوانین آن، گشایشی در اقتصاد کشور به وجود نمی آورد، اما مقاومت در برابر اجرای قوانین جهانی بهانه ای برای تحریم کشورمان است.
تاثیرگذاری سازو کار ویژه مالی اتحادیه اروپا منوط به روشن شدن راهکارهای اجرایی آن است/ تصویب نشدن FATF به معنای عدم پذیرش قوانین جهانی و بهانه ا
 
وی اقدام اروپا برای ایجاد سازو کار مالی با ایران را قابل اهمیت و نشان دهنده تعهد آنها به حفظ برجام عنوان کرد و تصریح کرد: «اینستکس» راهکاری است تا از تجارت ایران با کشورها پشتیبانی شود و البته تاثیرگذاری آن منوط به راهکارهای اجرایی آن است.

 
نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اشاره به فرسایشی شدن موضوع تصویب لوایح چهارگانه در کشور گفت: این قوانین فنی و اقتصادی به دلایلی در کشورمان به موضوعی سیاسی تبدیل شده است و اگرچه این مساله مورد تایید است که با تصویب آنها مشکلات اقتصای کشور حل نمی شود اما به عنوان فعال بخش خصوصی این را می گویم که تصویب نشدن آنها  بهانه ای برای تحریم های کشورمان خواهد بود. وی با بیان اینکه پذیرش قوانین جهانی یک الزام برای همه کشورهاست گفت: اگر بخواهیم در چرخه بانکداری جهانی باشیم باید قواعد آن را بپذیریم و این موضوعی است که همه کشورها به آن اتفاق نظر دارند.  حریری با بیان اینکه پذیرش هر قانونی محدودیت ها و منافعی دارد گفت: لوایح چهارگانه نیز به همین صورت است و برای بهره مندی از مزایا قاعدتا محدودیت هایی را نیز با آن مواجه می شویم.

 
این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه برای توسعه اقتصاد کشور و برای داشتن ارتباط موثر با جهان باید قواعدی را رعایت کنیم به عضویت کشورمان در فیفا اشاره کرد و گفت: شاید برخی قوانین فیفا برای کشورمان عادلانه نباشد و محدودیت هایی به وجود آورد اما با این دلایل نمی توان از پذیرش در آن امتناع کرد و منافع آن را نادیده گرفت. عضو اتاق بازرگانی ایران در ادامه با اشاره به لزوم تعیین تکلیف لوایح چهارگانه و پرهیز از شرایط کج دار و مریز گفت: پذیرش این کنوانسیون ها یکی از شروط  اروپاییان است و پذیرش آن مکمل  «اینستکس»  خواهد بود.