امتیاز مثبت
۰
مدیر مهندسی خودرو شرکت بازرسی کیفیت تشریح کرد
دلیل عجیب عدم ارزیابی کیفی محصولات سایپا!
سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: 242244
 
وی در پاسخ به این سؤال که چرا خودروسازان دیگر مانند ایران خودرو و پارس خودرو چنین تفاوت برداشتی را نداشتند؟ گفت: هر کسی ممکن است از هر جمله‌ای، تعبیر خاصی داشته باشد.(!) مدیر مهندسی بازرسی خودرو شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران با تشریح دلیل عدم ارزیابی کیفی محصولات سایپا توسط شرکت بازرسی از توقف اعمال ضوابط جدید ارزیابی کیفی خودروها با دستور وزارت صنعت خبر داد و گفت: کیفیت خودروها در شورای رقابت بر اساس ضوابط قبلی ارزیابی شده است.
دلیل عجیب عدم ارزیابی کیفی محصولات سایپا!
 
علی عالی نهاری  در مورد دلیل عدم ارزیابی کیفی محصولات شرکت سایپا توسط شرکت بازرسی کیفیت، اظهار داشت: برای ارزیابی کیفی خودروها باید تعداد خودروی نمونه‌برداری شده به سطحی برسد که درصد قابل قبولی از تولید را پوشش دهد.

 
وی ادامه داد: میزان نمونه‌برداری، بسته به آمار تولید خودروها متفاوت است و در مورد سایپا نیز برداشت متفاوتی از ضوابط و مقررات جدید ابلاغی در مورد بررسی کیفی خودروها که از سوی وزارت صنعت ابلاغ شده بود، صورت گرفت.

 
عالی نهاری تصریح کرد: این تفاوت برداشت از سوی سایپا باعث شد که عدم ارزیابی کیفی محصولات این شرکت اتفاق بیفتد، برای حل این مشکل مذاکرات لازم انجام شده و نمونه‌برداری از محصولات این شرکت برای ارزیابی تولیدات خرداد ماه نیز صورت خواهد گرفت.

 
* توقف ارزیابی کیفی خودروها بر اساس معیارهای جدید

 
وی گفت: طبق ابلاغیه وزارت صنعت، قرار بود دوره جدید ارزیابی کیفی خودروها از ابتدای سال 93 اجرایی شود که به دلیل تفاوت برداشت سایپا از این مصوبه، قرار شد ضوابط مجدداً بررسی و ابلاغ شود.

 
عالی اظهار داشت: بر همین اساس، وزارت صنعت اعلام کرد که تا تعیین ضوابط جدید، ضوابط قبلی به قوت خود باقی است و ارزیابی کیفی خودروها طبق ضوابط قبلی انجام خواهد شد.

 
وی در پاسخ به این سؤال که چرا خودروسازان دیگر مانند ایران خودرو و پارس خودرو چنین تفاوت برداشتی را نداشتند؟ گفت: هر کسی ممکن است از هر جمله‌ای، تعبیر خاصی داشته باشد.(!)

 
* ضوابط سخت‌گیرانه برای ارزیابی کیفی خودروها

 
مدیر مهندسی شرکت بازرسی کیفیت با بیان اینکه ضوابط جدید ارزیابی کیفی خودروها هنوز تدوین نشده است، ادامه داد: وزارت صنعت به دنبال این است تغییراتی را در جهت ارتقاء کیفیت در ضوابط ارزیابی کیفی خودروها انجام دهد که در این صورت، هم تعداد شاخص های ارزیابی افزایش می‌یابد و هم دامنه‌های سخت‌گیرانه‌ای برای ارزیابی کیفی خودروها لحاظ خواهد شد.

 
وی در پاسخ به این سوال که طبق اعلام شورای رقابت، قیمت‌گذاری جدید خودروها بر اساس بازنگری در شاخص کیفیت انجام شده، پس چطور هنوز این شاخص‌ها تدوین نشده است؟ نیز به فارس گفت: ارزیابی کیفی خودروها در شورای رقابت برای قیمت‌گذاری جدید نیز بر اساس ضوابط قبلی انجام شده است.

 
عالی نهاری توضیح داد: در فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت، وزن کیفیت خودرو نسبت به قبل تغییر کرده که این مسئله باعث ارزیابی جدید کیفیت خودروها شده است، ولی ضوابط ارزیابی تغییری نکرده است.

 
وی تأکید کرد: اگر ضوابط جدید تدوین شود، هم شاخص‌های جدید و هم معیارهای جدید به فرمول ارزیابی کیفی خودروها اضافه خواهد شد.