امتیاز مثبت
۰
با اشاره به سرعت کم اینترنت در کشور:
روحانی: گاهی آدم پای اینترنت خوابش می‌برد
شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۷
کد مطلب: 252243
 
روحانی با اشاره به سرعت کم اینترنت در کشور گفت که گاهی آدم پای اینترنت خوابش می‌برد.
رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه«یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری و حضرتعالی استمرار پرشتاب روند پیشرفت علمی کشور است. در این میان سهولت دسترسی محققان، دانش‌پژوهان و دانشجویان به اینترنت پرسرعت می‌تواند به این روند کمک کند. از سوی دیگر مباحثی در مخالفت با استفاده از اینترنت پرسرعت و حتی زمزمه‌هایی مبنی بر استیضاح وزیر ارتباطات به همین دلیل به گوش می‌رسد. به نظر شما دلیل این مخالفت‌ها چیست؟ و موضع شما در برابر این مخالفت‌ها چه خواهد بود؟»، گفت: مساله پیشرفت علمی بسیار اهمیت دارد و از اهداف مهم کشور است. مقام معظم رهبری هم همواره روی این مساله تاکید دارند و دولت هم تلاش‌هایی در این زمینه دارد تا پیشرفت علمی بیش از گذشته باشد.

 
وی افزود: بر اساس آمار شرکت‌های دانش بنیان که فعال هستند، پارکهای علم و فناوری و حتی بر مبنای مقالات و مراجعه به مقالات پیشرفت ما پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بوده است. ما در هفت هشت ماه گذشته در ردیف 17 بودیم که به 15 ارتقا یافته‌ایم و پیشرفت خوبی داشتیم.

 
روحانی وجود اینترنت پرسرعت را از راه‌های پیشرفت علمی کشور دانست و یادآور شد: اگر بخواهیم مقاله‌ای دانلود کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و گاهی آدم پای اینترنت خوابش می‌برد.

 
رییس‌جمهور با بیان اینکه افزودن پهنای باند اینترنت مبنای دولت بوده است، ادامه داد: این تصمیم دولت است. این تصمیمات در شورای عالی مجازی اتخاذ می‌شود و در آنجا بحث لازم انجام می‌شود. یکی از تصمیمات دولت، ایجاد شبکه ملی اطلاعات است که قدم‌های اولیه برداشته شده، بودجه لازم پیش‌بینی شده و ان‌شاءالله دولت این کار را خواهد کرد و در شبکه ملی اطلاعات سرعت اینترنت بسیار بیش از حالا خواهد بود و تصمیم دولت بر ادامه این روند است.

 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در مورد تحریم‌های روز گذشته ایالات متحده علیه ایران و نتیجه مذاکرات هسته‌ای، یادآور شد: من فکر می‌کنم در جمع 1+5، کشوری که در مورد آن تردید وجود دارد که آیا حسن نیت کافی برای حل و فصل نهایی دارد یا نه، آمریکاست وگرنه بقیه کشورها معمولا در این زمینه رفتارهایی از خود نشان ندادند که ببینیم مذاکرات به نتیجه نرسد.

 
روحانی اضافه کرد: آنچه در مجموع مذاکرات حس می‌کنیم این است که هفت کشور به دنبال حل و فصل مساله هستند. دلیلش هم این است که راه قبلی غلط و اشتباه بوده، راه تحریم جواب نداده و به ضرر همه بوده است. راه قبلی باخت باخت بوده و همه ما به دنبال برد برد هستیم اما به هر حال مذاکرات سخت است و آسان نیست و حداقل سه تا چهار مساله پیچیده وجود دارد که ساعت‌ها در مورد آن مذاکره شده و باز هم می‌شود.

 
رییس‌جمهور با بیان اینکه پایان هفته مذاکراتی انجام خواهد شد، گفت: ما مذاکره را ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم و امیدواریم اگر حسن نیت در طرف مقابل باشد در زمان باقیمانده به تفاهم برسیم.

 
تحریم‌های اخیر به اصل مذاکرات لطمه نمی‌زند

 
وی خاطرنشان کرد: تحریم‌های دیروز که به تعبیر آنها تحریم جدید نیست و تحریم گذشته است و به نظر ما کار درستی نبود به اصل مذاکرات لطمه نمی‌زند البته یکی از پایه‌های مذاکره، اعتماد و صداقت است که این کارها به اعتماد و صداقت ضربه می‌زند ولی ما مذاکره با 1+5 را ادامه می‌دهیم و امیدواریم در مدت باقیمانده به تفاهم برسیم البته ممکن است به تفاهم کامل برسیم یا نه.

 
روحانی با بیان اینکه بازگشت شرایط به یک سال گذشته امکان‌پذیر نیست، گفت: اگر 1+5 با ایران به تفاهم نرسد معنایش این نیست که سازمان تحریم باقی می‌ماند بلکه سازمان تحریم در هم شکسته و باقی نمی‌ماند. ممکن است مشکلاتی برای آنها یا دیگران درست شود اما مسیر، مسیری است که برای شکستن تحریم‌ها آن را ادامه می‌دهیم و جدی هستیم و حسن نیت داریم تا ان‌شاءالله به نتیجه برسیم.