امتیاز مثبت
۰
نخستين در ايران، صدم در جهان
سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: 19934
 
سارا کروبی- همشهری اقتصاد- دولت دهم در حالي نخستين دولت الکترونيک اطلاق ميشود که در ماه هاي پاياني حياتش توانسته در گزارش سال۲۰۱۲ سازمان ملل که به تازگي تحت عنوان «دولت الکترونيکي براي مردم» منتشر شده از ميان ۱۹۰کشور دنيا در جايگاه صدم قرار بگيرد.
نخستين در ايران، صدم در جهان
 
 با دانستن اين آمار، طبيعي است که اين سوال به ذهن جستوجو گر متبادر شود که چگونه با وجود سرمايه هاي کلاني که در کشور براي گسترش دولت الکترونيک صرف شده، ما تنها توانسته ايم طي سال هاي اخير رتبه هاي پايين جدولي جهاني در شاخص دولت الکترونيک را تسخير کنيم؟
به راستي اين چه داستاني است که انگيزه بالاي مسئولان و مردم، تاکيدات مستمر و تلاشي که بي انصافي خواهد بود ناديده اش بگيريم ما را به جايگاهي پايين تر از کشورهايي همچون اردن، آذربايجان، ارمنستان و حتي لبنان کشانده است؟ بگذريم از امارات، بحرين، عربستان و قطر که فاصله مان با اين دولتها در جايي به بيش از ۸۰پله هم ميرسد!
به انگيزه بالاي مردم اشاره کردم؛ چراکه معتقدم آنان در مسير پذيرش اين نوآوري ها طي سالهاي اخير همگام با خواسته مسئولان قدم برداشتند و سختي هاي خدمات الکترونيکي شده را به جان خريدند، بيراه نيست که بگوييم در مثال هاي تاريخي مانند توزيع کارت هوشمند سوخت، حماسه آفريدند. اما ما هنوز صدم هستيم. اين در حالي است که در ماده۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه کشور «کسب رتبه دوم منطقه با ارتقا در شاخص هاي ارتباطات و فنآوري اطلاعات نظير شاخص هاي آمادگي الكترونيكي و توسعه دولت الكترونيك» آمده است اما اگر رتبه ايران را در منطقه خاورميانه که تقريبا همان منطقه غرب آسيا در گزارش سازمان ملل است مقايسه کنيم ايران در جايگاه ۱۴منطقه قرار ميگيرد.
نااميد نباشيم که اين تلاش بي ثمر نميماند، اما شايد اين بار بهتر باشد بر توسعه خدمات آنلاين و حرکت به سمت ارائه خدمات تعاملي و تراکنشي بيشتر و در نهايت يکپارچه سازي خدمات هم گام برداريم به گونه اي که وب سايت ها و پرتال ها تبديل به گيشه تعامل دولت با مردم و ديگر بازيگران اين عرصه شود. از سوي ديگر اگر فرآيند تدوين، بررسي کارشناسي، تصويب و ابلاغ اينگونه اسناد مديريتي، فني و تخصصي در حوزه دولت الکترونيکي با شتاب بيشتري همراه شود کمک موثري به اين وضعيت خواهد کرد.
البته توسعه دولت الکترونيکي ملزوماتي دارد که بايد روي آنها سرمايه گذاري شود و صدالبته سرمايه گذاري ها جهت مناسبي نيز داشته باشد؛ با اين اوصاف يقين داشته باشيد که در مدت زمان کوتاهي توسعه مناسبي در دولت الکترونيکي خواهيم داشت که نتيجه آن در رتبه بندي ها نيز منعکس خواهد شد.
روزنامه نگار