امتیاز مثبت
۰
شاخص بورس در آستانه نیم میلیونی
يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب: 348049
 
شاخص بورس در آستانه نیم میلیونی
 
شاخص بورس امروز بی‌محابا رشد کرد و با بیش از ۱۷ هزار واحد صعود تا این لحظه، به مرز ۵۰۰ هزار واحد نزدیک شد که رقمی بی سابقه در تاریخ این بازار محسوب می‌شود. در این راستا، کارشناسان عوامل مختلفی را دلیل این صعود می‌دانند که عدم جذابیت بازارهای موازی مهمترین فصل آن محسوب می‌شود.

حدود نیم ساعت بعد از آغاز معاملات در بازار امروز (یکشنبه) شاخص کل بورس بی‌وقفه و بدون هیچ افت و خیزی صعودی بود و تاکنون بیش از ۱۷ هزار واحد رشد کرده است.

به گزارش ایسنا، البته پیش از آن شاهد صعود ۱۰ هزار و همچنین ۱۵ هزار واحدی شاخص هم بودیم، اما می‌توان گفت رشد ۱۷ هزار واحدی نوعی رکورد است؛ آن هم اینکه 15 هزار واحد طی یک ربع افزایش یافت.

در این راستا، یک تحلیل‌گر بازار سرمایه بر این باور است که هموراه شاخص کل بازار سرمایه همبستگی زیادی با نرخ ارز داشته و با افزایش نرخ ارز، حرکت شاخص هم صعودی می‌شود.

علیرضا تاجور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به رشد شاخص بورس در یک‌سال و نیم اخیر اظهار کرد: عمده رشد شاخص در یک‌سال و نیم اخیر مربوط به رشد نرخ ارز و تورم می‌شود. دلیل دیگر امنیتی شدن و غیرجذاب شدن بازارهای موازی و جذابیتی که بازار سرمایه داشت است. همچنین باید توجه داشت جذابیت بازار سرمایه به خوبی برای مردم تشریح شد؛ به طوری که شاهد چند برابر شدن تعداد کدهای صادر شده در این بازار هستیم.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF، اظهار کرد: این موضوع یک جو روانی در نرخ دلار ایجاد می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود تورم بالاتر رود و در راستای آن فروش شرکت‌هایی که کالا صادر می‌کنند، مانند شرکت‌های پتروشیمی افزایش یابد.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: در این شرایط مردم می‌دانند که اگر سرمایه خود را در بانک بگذارند سود سپرده بانکی پاسخگوی نصف میزان تورم هم نمی‌شود. پول‌های خرد در بازارهای دیگر هم جواب نمی‌دهد، به همین دلیل اقبال به بازار سرمایه بیشتر است.

تاجور ادامه داد: روز گذشته شاخص کمی افت کرد، زیرا مردم تردید داشتند اما این تردید امروز برطرف شده و قرار گرفتن موضوعات مذکور در کنار یکدیگر باعث شده شاهد رشد ۱۷ هزار واحدی شاخص در بازار امروز باشیم.