امتیاز مثبت
۰
حریرچی: احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آینده
شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۲
کد مطلب: 348841
 
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: : به طور واضح می‌گویم که تا کشف دارو و واکسن بیماری، در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. وی همچنین افزود: در اواخر اسفند ماه در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان‌ها آغاز شده و احتیاج به خون داریم. بر همین اساس از مردم می‌خواهیم اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند.
دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، گفت: در حال حاضر نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است.

روند نزولی کرونا در اغلب استان‌های کشور

وی افزود: همچنین در اکثر استان‌های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می‌شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تاکید می‌کنم که در این شرایط که بازگشایی‌ها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی به صورت تدریجی و هوشمند انجام می‌شود، هر گونه غفلتی می‌تواند عوارض جبران ناپذیر و شدیدی را در پی داشته باشد.
احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آینده

حریرچی ادامه داد: به طور واضح می‌گویم که تا کشف دارو و واکسن بیماری، در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. بنابراین هر گونه غفلت فردی می‌تواند هم خود فرد و هم خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ و میر قرار دهد و تعدد غفلت‌های فردی ممکن است فجایع منطقه‌ای، ملی و جهانی را ایجاد کند.

وی افزود: به همین دلیل از مردم درخواست می‌کنیم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند و این دستاوردهای عظیم را کماکان نگهداری کرده و ادامه دهند.

هشدار نسبت به کاهش مراجعات بهداشتی و درمانی مردم

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر سایر مراجعات بهداشتی درمانی مردم است. قبل از شیوع کرونا به طور متوسط روزانه دو میلیون و 350هزار بار مردم به سیستم بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی مراجعه می‌کردند که مراجعه به پزشک، بهورز، مراقب سلامت، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و ... را شامل می‌شود. اما در دو ماه اخیر این مبحث به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. غیر از موارد غیرضرور، اما تعدادی موارد ضرور مراجعه داریم و به عنوان مثال سالانه نزدیک 15میلیون بار واکسن به کودکان و افراد بالغ تزریق می‌کردیم و هر گونه تعلل در واکسیناسیون می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری‌ها نظیر دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، هاری و ... بر جای گذارد.
مراقبت‌های بارداری، واکسیناسیون و مراجعات مراقبتی کودکان را جدی بگیرید

حریرچی تاکید کرد: مردم مراجعات مناسب را در این زمینه داشته باشند. همچنین سالانه حدود یک میلیون و چندصدهزار بارداری در کشور ثبت می‌شود. مادران باردار احتیاج به مراقبت دارند و لازم است در این زمینه حتما مراجعات خود را داشته باشند تا دچار انواع عوارض حاملگی و ... نشوند.

وی افزود: همچنین از خانواده‌ها خواهشمندیم مراجعات مراقبتی کودکان زیر پنج سال از نظر کنترل وزن و قد و ... را داشته باشند و همکاران ما نیز بتوانند خدمت رسانی را داشته باشند.

حریرچی تاکید کرد: در مورد کرونا برخی بیمارستان‌های خاص‌مان و برخی از مراکز بهداشتی و درمانی و برخی از مطب‌ها درگیر هستند و در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می‌شود. سایر مراکز اصلا خدمت رسانی به کرونا ندارند و مراجعات ضرور برای فشار خون، دیابت، بیماری‌های روان و ... را انجام دهید.
آغاز اعمال جراحی در بیمارستان‌ها و نیاز به "خون"
بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما مضایقه نکنند

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در اواخر اسفند ماه در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان‌ها آغاز شده و احتیاج به خون داریم. بر همین اساس از مردم می‌خواهیم اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران کرونایی خصوصا آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند می‌خواهیم که بعد از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.
کرونا هنوز واکسن و داروی اختصاصی ندارد
به تصمیم‌های کمیته علمی اعتماد کنید

وی همچنین افزود: تاکید می‌کنم هنوز هیچ واکسن و داروی اختصاصی برای کووید 19 ساخته و کشف نشده، اکثر داروهای ضدویروس که برای این بیماری به کار گرفته شده‌اند، اثر کم یا متوسط دارند و یا بی‌اثر هستند. راهنماهای بالینی نوشته شده توسط دانشمندان عضو کمیته علمی وزارت، مبتنی بر شواهد علمی و روز دنیا است و تجویز هر دارویی خارج از فهرست دارویی کشور و راهنماهای کمیته علمی، مجاز نبوده و همراهان بیمار را سرگردان خواهد کرد. وزارت بهداشت ضمن درک احساسات خانواده‌های بیماران بویژه بیماران بدحال، درخواست می‌کند که به خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت اعتماد کنند و اجازه دهند بیماران مطابق با اصول علمی و صحیح درمان شوند.

حریرچی گفت: هشدار می‌دهم و اعلام می‌کنم عرضه و خرید هر دارویی خارج از داروخانه‌های رسمی کشور اعم از بیمارستانی و غیربیمارستانی، یا تقلبی است و یا قاچاق و می‌تواند اثر بسیار زیانباری در بیماران داشته باشد. اعتمادی به موثر بودن این داروها نیست و خواهش می‌کنم از اتلاف منابع مالی خود برای تامین این چنین داروهایی اجتناب کنید.

وی همچنین در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست و کذب، گفت: در کل دنیا و در کشور ما اپیدمی و گستردگی خبرهای دروغ و نادرست و توصیه‌های بی‌اساس و بی‌مبنا از گستردگی و اپیدمی خود کرونا بیشتر است. تاکید می‌کنم اکثر مواردی که در فضای مجازی منتشر می‌شود از توصیه‌های چهره به چهره گرفته تا توصیه‌هایی نسبت به مصرف برخی غذاها و میوه‌ها و موادی دیگر، اکثرا بی‌اساس است. از طرفی هم حدود چهار ماه است که این ویروس در دنیا گسترش یافته و علم دنیا نسبت به آن محدود است. خواهش‌مان آن است که در دریافت اطلاعات این بیماری به مراجع رسمی یعنی وزارت بهداشت و رسانه‌ ملی اعتماد کنید.
سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا

معاون کل وزارت بهداشت افزود: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چراکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و در عین حال نیز چرخ انتشار کرونا متوقف شود.

وی ادامه داد: استراتژی دوم نیز شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی‌علامت هستند و همچنین ایزوله کردن آنها در محل مناسب است. اقدام بعدی نیز شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده‌اند و جداسازی آنها از سایر افراد است. خوشبختانه اقدامات زیادی در این زمینه در وزارت بهداشت در حال انجام است. تعداد افرادی که از طریق غربالگری و شناسایی بیماران بی‌علامت و همچنین افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته‌اند، تقریبا دارد با کسانی که مبتلا شده‌اند و خودشان مراجعه می‌کنند، برابر می‌شود. این موضوع را ادامه می‌دهیم.