امتیاز مثبت
۰
اعلام آمادگی رسمی فرانسه برای حضور در بازار خودروی ایران
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 224343
 
یکی از واردکنندگان خودروهای خارجی با اشاره به اینکه در حال حاضر لغو تحریم های بین المللی بیشتر شامل خودروهای سی کی دی و قطعات منفصله است گفت: هم اکنون مکاتبات برای واردات خودروهای خارجی به کشور مطرح است اما هنوز به نتیجه مناسبی با شرکت های خارجی دست پیدا نکرده ایم. البته منتظر تعیین تعرفه واردات خودرو برای سال 93 نیز هستیم. تاکنون در پاسخ به اعلام آمادگی ایران در همکاری با شرکت های خودروساز خارجی فقط فرانسوی ها تمایل خود را به حضور در بازار ایران اعلام کردند و سایر شرکت های بزرگ خودروساز دنیا هنور تصمیم نهایی خود را برای حضور در بازار ایران نگرفته اند.
اعلام آمادگی رسمی فرانسه برای حضور در بازار خودروی ایران
 
اقتصادایران آنلاین: یک واردکننده خودرو با اشاره به اینکه در حال حاضر از این میان شرکت های خودروسازی دنیا فقط فرانسوی ها برای حضور در بازار ایران ابراز تمایل کردند، گفت: لغو تحریم های بین المللی بیشتر شامل خودروهای سی کی دی و قطعات منفصله است.

براساس توافق اولیه ژنو که میان ایران و گروه 1+5 در 3 آذر 1392 درباره برنامه هسته‌ای ایران به امضا رسیده است دو طرف متعهد شدند از روز دوشنبه 30 دی ماه (20 ژانویه 2014) اقدامات متقابل خود را بیش از این گسترش نداده و ایران نیز به ظرفیت هسته‌ای خود اضافه نکند البته از آن طرف غربی ها هم بر حجم تحریم های خود نمی افزایند.

مطابق یکی از بندهای این توافق نامه از 20 ژانویه تحریم‌های غرب بر صنعت خودرو سازی ایران و نیز تحریم‌های مربوط به خدمات مرتبط با این صنعت به حالت تعلیق درخواهد آمد که بدین ترتیب با لغو تحریم‌های صنعت خودرو به نظر می‌رسد شرایط برای صنعت خودروسازی کشور که در سال‌های اخیر با مشکل تأمین مواد اولیه روبه رو بود تا حدودی برطرف شود اما عمده کارشناسان این بخش معتقدند همراستای لغو تحریم‌های بین المللی، بزرگ‌ترین مشکل فعلی خودروسازان تحریم‌های داخل کشور است که دولت می بایست تدابیری را برای کاهش تحریم‌های داخلی از جمله خریدهای نقدی و کمبود نقدینگی خودروسازان به‌کار گیرد.

حال با گذشت 12 روز از لغو تحریم های بین المللی خودرو فقط چهار بانک پارسیان، پاسارگاد، سامان و کارآفرین برای حواله های بانکی خودروسازان داخلی با شرکت های بین المللی معرفی شده اند که این امر از سوی خودروسازان داخلی به عنوان یکی از نکات مثبت به شمار می آید تا از آن طریق اقدامات ارزی خود را برای انتقال قطعه و یا مواد مورد نیاز خود انجام دهند.

در همین ارتباط یکی از واردکنندگان خودروهای خارجی با اشاره به اینکه در حال حاضر لغو تحریم های بین المللی بیشتر شامل خودروهای سی کی دی و قطعات منفصله است گفت: هم اکنون مکاتبات برای واردات خودروهای خارجی به کشور مطرح است اما هنوز به نتیجه مناسبی با شرکت های خارجی دست پیدا نکرده ایم. البته منتظر تعیین تعرفه واردات خودرو برای سال 93 نیز هستیم.

وی اضافه کرد:تاکنون در پاسخ به اعلام آمادگی ایران در همکاری با شرکت های خودروساز خارجی فقط فرانسوی ها تمایل خود را به حضور در بازار ایران اعلام کردند و سایر شرکت های بزرگ خودروساز دنیا هنور تصمیم نهایی خود را برای حضور در بازار ایران نگرفته اند.

این واردکننده خودرو تصریح کرد: باید از خود بپرسیم در این شرایط تعدیل چرا فقط فرانسوی‌ها حاضر به همکاری شده‌اند و سایر شرکت های خودروساز همچنان در حال بررسی این موضوع هستند.