امتیاز مثبت
۰
کاهش ارزش لیر ترکیه در پی اظهارات جدید اردوغان
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۲
کد مطلب: 333946
 
پس از آن که اردوغان گفت در نظر دارد پس از انتخابات ماه آینده، کنترل بیشتری برروی اقتصاد این کشور داشته باشد، ارزش لیر باز هم کاهش یافت و بازده اوراق قرضه به بالاترین سطح ۸ سال اخیر رسید.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این اظهارات اردوغان در جریان مصاحبه با بلومبرگ، نگرانی‌ها از نقش رئیس جمهوری در جهت‌دهی به سیاست‌های اقتصادی ترکیه را تشدید کرده است و تردیدهایی درباره توانایی بانک مرکزی برای کنترل تورم دورقمی این کشور پیش آورده است.

 
ترکیه در روز بیست و چهارم ژوئن، انتخابات زودهنگام پارلمانی و ریاست جمهوری برگزار می‌کند و اردوغان بخت نخست پیروزی در این رقابت‌ها به شمار می‌رود. سال گذشته نیز در رقابتی نزدیک، مردم ترکیه به تغییر نظام ترکیه به ریاست جمهوری رای مثبت دادند.

 
لیر ترکیه به دنبال اظهارات اردوغان به سطوح پایین جدیدی رسید و هر دلار به ۴.۳۹۹ لیر رسید تا بدین ترتیب ارزش آن در برابر دلار طی سال کنونی ۱۳ درصد کاهش داشته باشد. هم چنین بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله دولتی برای مدت کوتاهی به بالاترین سطح ۸ سال اخیر رسید.

 
اردوغان با مخرب خواندن نرخ بهره خواهان کاهش آن برای دستیابی به رشد اعتباری بالاتر شد و گفت که شهروندان ترک وی را مسئول هرگونه مشکل در سیاست‌های پولی می‌بینند؛ آن‌ها رئیس جمهور را مسئول می‌دانند و او را مواخذه می‌کنند. می‌خواهم تصویری مثبت از خود در اذهان مردم ترکیه در زمینه سیاست‌های پولی به جا گذارم.

 
اردوغان همچنین محمت هاکان آتیلا - مدیر عامل هالک بانک- که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران توسط آمریکا بازداشت شده است را بی‌گناه خواند و گفت ترکیه خواهان استرداد او است. وی افزود: اگر او مجرم اعلام شود، مثل آن است که جمهوری ترکیه مجرم اعلام شده باشد.