امتیاز مثبت
۰
انتقال آب شیرین به خرمشهر و آبادان آغاز شد/رفع شوری آب تا عصر امروز
شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: 335340
 
مدیرعامل شرکت آبفای استان خوزستان گفت: با تلاش اکیپ‌های عملیاتی آسیب‌دیدگی خط یک غدیر ترمیم شده و این خط با تمام ظرفیت در مدار قرار گرفته است.
به گزارش وزارت نیرو، صادق حقیقی‌پور، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان ضمن تشریح آسیب‌دیدگی خط غدیر و اقدامات انجام‌شده برای حل مشکل شوری آب شهرهای خرمشهر و آبادان گفت: در بامداد چهارشنبه (ششم تیرماه)، خط غدیر دچار آسیب‌دیدگی شده و انتقال آب از رودخانه کرخه به شهرهای خرمشهر و آبادان قطع شد.

 
وی در این زمینه ادامه داد: از همان لحظات اولیه، همکاران ما ظرف 16 ساعت با تلاش بی‌وقفه خود این آسیب‌دیدگی را ترمیم کردند.

 
حقیقی‌پور با اشاره به اینکه این خط لوله آب بسیار بزرگ است، افزود: پس از ترمیم تقریباً اوایل صبح چهارشنبه استارت انتقال آب آغاز شد، ولی متأسفانه در ساعت 23 چهارشنبه (ششم تیرماه) این خط مجدداً آسیب دید.

 
مدیرعامل آبفای خوزستان گفت: از همان ساعت تا نزدیک ظهر پنجشنبه (هفتم تیرماه) اقدامات مجدد را به‌صورت ویژه انجام دادیم و به‌دلیل اینکه احتمال بود خط دچار پوسیدگی شده باشد، این بار بخشی‌هایی از خط را کامل عوض کردیم.

 
وی با بیان اینکه تعویض کامل خط انتقال آب بدون هیچ مشکلی انجام شد، تصریح کرد: با آغاز انتقال آب از ساعت‌های اولیه امروز (شنبه، 9 تیرماه) به حداکثر ظرفیت خواهیم رسید و انتظار می‌رود که از عصر امروز Ec تنظیم شود و به حد سه الی 4 هزار میکروموس گذشته برگردد و مردم عزیزمان حداقل آبی را دریافت کنند که آب‌شیرین‌کن‌های خانگی پاسخگوی نیاز آنها باشد و احتیاج مردم به آب بسته‌بندی و تانکر کاملاً رفع شود.

 
حقیقی‌پور از اجرای فاز دوم طرح غدیر با سرعت بالا گفت و عنوان کرد: بیش از 5 اکیپ ما در نقاط مختلف برای به‌سرانجام رساندن این طرح مشغول به کار هستند و تلاش این است که هرچه سریع‌تر این خط نیز در مدار قرار گیرد تا با اجرای آن شوری آب کاملاً برطرف شود.

 
مدیرعامل آبفای خوزستان با تکمیل سخنان فوق خود ابراز داشت: آب کارون به‌شدت کاهش یافته است و خط غدیر در حال حاضر 70 درصد نیاز شهر خرمشهر و 60 درصد شهر آبادان را تأمین می‌کند.

 
وی افزود: بالاجبار ما باید از کارون و بهمنشیر برداشت آب داشته باشیم که هرچه کمتر از این منابع آب خارج کنیم، قطعاً شوری آب به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد و این کاهش با در مدار قرار گرفتن خط دوم غدیر اتفاق خواهد افتاد.