امتیاز مثبت
۰
صادرات نفت کردستان عراق نصف شد
پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
کد مطلب: 326340
 
صادرات نفت منطقه کردستان پس از اینکه ارتش عراق کنترل شماری از میادین بزرگ نفتی در شمال این کشور را بدست گرفت، برای نخستین بار از زمان همه‌پرسی استقلال در ماه گذشته، بیش از نیمی کاهش یافت.
به گزارش ایسنا، صادرات نفت منطقه کردستان از بندر مدیترانه‌ای سیهان روز چهارشنبه به ۲۲۵ هزار بشکه در روز در مقایسه با ۶۰۰ هزار بشکه در روز سطح معمولی صادرات کاهش یافت. منابع کرد و عراقی مشکلات فنی در منطقه کردستان را عامل این کاهش دانسته‌اند.

 
منطقه‌ای که روز سه شنبه برای نخستین بار از سال ۲۰۱۵ به کنترل ارتش عراق درآمد، میزان تولید نفتی که تحت کنترل مستقیم اربیل بود را نصف کرده است.

 
دو مقام نفتی عراق اظهار کرده‌اند که فعالیت در شش مرکز پمپ نفت در میادین آوانا و بای حسن متوقف شده و در نتیجه حدود ۳۵۰ هزار بشکه در روز از تولید کاسته شده است.

 
یک مقام آگاه نیز به رویترز گفت: فعالیت‌های عادی در ۲۴ ساعت آینده از سرگرفته می‌شود.

 
حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال از سوی منطقه نیمه خودمختار کردستان، دستور پیشروی به سوی این دو میدان نفتی را صادر کرد.

 
ترکیه به دلیل برگزاری همه‌پرسی در کردستان، چندین بار تهدید کرد جریان نفت از خط لوله کردستان را مسدود خواهد کرد. دولت مرکزی عراق برای بخشی از صادرات به این خط لوله متکی است، زیرا خط لوله متعلق به دولت چندین سال است که آسیب دیده است.

 
بر اساس گزارش رویترز، نفت از طریق خط لوله کردستان به بندر سیهان ترکیه منتقل می‌شود تا به بازارهای بین‌المللی عرضه شود و اصلی‌ترین خریداران این نفت، شرکت‌های بازرگانی ویتول، پتراکو، گلنکور و روس‌نفت هستند.