امتیاز مثبت
۰
ریشه‎ هجمه‎های اخیر علیه دولت کاملا سیاسی است
پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 319339
 
دولت یازدهم به درستی در آغاز کار خود تمرکز خود را روی مسائل اقتصادی قرار دارد و خصوصا در بخش‎های پولی و مالی که شاهد نوعی بحران بودیم، با انتخاب مسئولانی که مورد حمایت دانشگاه‏ها بوده و افراد خوشنامی در این زمینه‎ها به شمار می‎رفتند، توانست مسیر اقتصاد کشور را از رفتن به سمت یک مسیر نامعلوم و یک پرتگاه خطرناک نجات دهد و دستاوردهای مهمی هم در این زمینه دارد که آمار و ارقام آن را تایید می‎کند. اما از همان ابتدا هم با سیلی از تخریب‎ها مواجه بوده که مطلقا ریشه اقتصادی هم ندارد.
ریشه‎ هجمه‎های اخیر علیه دولت کاملا سیاسی است
 
مرتضی افقه، کارشناس ارشد اقتصادی با بیان این مطلب گفت: با وجود همه نابسامانی‎های اقتصادی که دولت در آغاز کار با آن دست به گریبان بود، موفق شد با اتخاذ سیاست‎هایی کارشناسی و منطقی به جنگ شاخص‎هایی برود که هر کدام در بدترین شرایط ممکن خود قرار داشتند.

 
این استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه دولت یازدهم وقتی اقتصاد را تحویل گرفت، نرخ تورم نزدیک به ۴۰ درصد، رشد اقتصادی نزدیک به منفی ۷ درصد،  اوضاع مطالبات معوق بانکی به شدت بحرانی و بانک‎ها در مرز ورشکستگی بودند، گفت: می‎توان این فهرست از نابسامانی‎ها و تخریب‎های اقتصادی را در حد چندین صفحه ادامه داد. علاوه بر آن مسببان مواجه کردن ایران با شدید‎ترین تحریم‎ها خودشان کم‎ترین زمان عمردولتشان را در آن شرایط به سر بردند و یک میراث مخرب از خود به جا گذاشتند، به طوری که بیش از ۲ سال از عمر  سه سال  و نیمه دولت یازدهم در این شرایط سپری شد. با این وجود اما دولت یازدهم با تکیه بر مدیریت منطقی و کارشناسی در عرصه‎های مختلف توانست موفقیت‎هایی به دست بیاورد که بسیاری از کارشناسان حتی پیش‎بینی هم نمی‎کردند.

 
عملکرد به شدت موفق دولت یازدهم

 
افقه با بیان اینکه کنترل تورم به قطعا یکی از مهم‏ترین دستاوردهای دولت یازدهم است که آثار مثبت آن تا سال‎های سال در اقتصاد ایران برجا خواهد بود، گفت: کاهش ۳۰ درصدی نرخ تورم در شرایطی که وضعیت اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی به شدت تخریب شده و آشفته بود، یکی از مهم‎ترین دستاوردهای این دولت است. همچنین تبدیل نرخ رشد اقتصادی از نزدیک منفی ۷ درصد به بالای ۷ درصد مثبت در سال جاری و ثبت رشد متوسط اقتصادی مثبت ۳ درصد در طول فعالیت خود را هیچ از کارشناسان  حتی طرفداران دولت هم پیش بینی نمی‏کردند اما پایبندی دولت به تصمیمات کارشناسی این دستاوردهای مهم را ممکن ساخت.

 
وی با اشاره به اینکه برخی رشد اقتصادی فعلی را وابسته به نفت می‎دانند و در مورد کنترل تورم به مسئله رکود در بخشی بخش‎ها از جمله مسکن اشاره می‎کنند، گفت: وابسته بودن اقتصاد کشورمان به نفت یک مشکل ساختاری است که اتفاقا در دولت یازدهم بیشترین تلاش عملی برای رهایی از آن را شاهد هستیم اما موفقیت در این زمینه قطعا نیازمند زمان است. از سوی دیگر برکسی پوشیده نیست بازپسگیری سهم کشورمان در بازارهای نفتی و نجات صنعت نفت و گاز کشورمان از ویرانی یکی از مهم‎ترین خدمات این دولت است.

 
 
ریشه هجمه‎ها کاملا سیاسی است

 
این نظریه پرداز برجسته توسعه، با بیان اینکه قطعا مشکلاتی در دولت یازدهم وجود دارد و نقدهایی هم بر عملکرد دولت در بخش‎های مختلف وارد است، گفت: اما من به عنوان یک ناظر مستقل هجمه‎ها به دستاوردهای دولت خصوصا در ماه‎های اخیر را سیاسی می‎دانم و بر این باورند عده‎ای با برنامه‎ریزی گسترده در پی احیای تفکری عقب مانده هستند که اتفاقا منشاء بخش بزرگی از گرفتاری‎های مهم کشورمان است.

 
وی با اشاره به نقش این تفکرات در افزایش شدید مشکلات اقتصادی گفت: افزایش این هجمه‎ها به سیاست‎های منطقی اقتصادی دولت یازدهم جدای از بازی‌های سیاسی انتخاباتی می‎تواند اثرات بسیار مخرب در بلند مدت داشته باشد که اساسا با مسیر توسعه مغایر است.