امتیاز مثبت
۰
نوبخت خبر داد
هدفمندی یارانه‌‌ها ادامه می‌یابد
سه شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: 298135
 
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اظهار داشت: لایحه بودجه 95 بدون تبصره به مجلس ارسال می‌شود. سخنگوی دولت از پیش‌بینی تورم ۱۰ درصدی و رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی در سال ۹۵ خبر داد.
هدفمندی یارانه‌‌ها ادامه می‌یابد
 
اقتصاد ايران آنلاين- محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز سه‌شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اظهار داشت: لایحه بودجه 95 بدون تبصره به مجلس ارسال می‌شود.
 
وی ادامه داد: منابع عمومی بودجه عمومی در این لایحه 213 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
 
نوبخت تأکید کرد: بودجه سال 95 حدود 30 درصد به درآمدهای نفتی وابستگی دارد.
 
وی با بیان اینکه لایحه بودجه در زمان مقرر به مجلس ارسال می‌شود، گفت: از فردا بررسی پیش‌نویس لایحه برنامه ششم توسعه در جلسه هیأت وزیران آغاز می‌شود.
 
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه لایحه برنامه ششم توسعه در قالب 2 لایحه به مجلس ارسال می‌شود، گفت: هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده هم ادامه پیدا می‌کند.
 
وی تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال آینده نرخ تورم بین 10 تا 11 درصد و رشد اقتصادی هم 4.1 درصد باشد.
 
نوبخت  تصریح‌کرد: هم‌اکنون هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی برای سال 95 گرفته نشده است.
 
وی در واکنش به واگذاری کارخانه المهدی افزود: این امر از طریق مزایده انجام شده و قوه مجریه و نهادهای نظارتی موضوع را تحت نظر دارند و اجازه نخواهیم داد تخلفی صورت بگیرد.
 
نوبخت با بیان اینکه وابستگی بودجه سال95 نسبت به درآمدهای نفتی به 30 درصد تقلیل یافته است، ادامه داد: اعتبارات هزینه‌ای که در بودجه مورد نظر پیش بینی شده حدود 166 هزار میلیارد تومان و همچنین اعتبارات تملک دارایی و سرمایه‌ای که به عنوان اعتبارات عمرانی از آن یاد می‌شود در سال 95 بیش از 38 هزار میلیارد تومان خواهد بود که این رقم نسبت به عملکرد بودجه سال 94 حدود 27.8 درصد رشد خواهد داشت.
 
وی افزود: البته سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در نظر دارد با توجه به برخی سناریوها بودجه عمرانی را در سال آینده به 41 هزار میلیارد تومان افزایش دهد.
 
نوبخت در ادامه این نشست از پرداخت 7 هزار و 230 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: از این رقم نیز بیش از 850 میلیارد تومان پرداخت طرح‌های عمرانی به صورت اسناد مشارکت اسلامی بوده که البته فارغ از این 7 هزار میلیارد تومان 2 هزار و 100 میلیارد تومان به عنوان اعتبار مهار آب‌های مرزی نیز پرداخت کردیم.
 
نوبخت خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی‌هایی که از گذشته وجود داشت به نظر می‌رسد تا پایان شهریور ماه نیز پرداخت 10 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی محقق شود.
 
وی با بیان اینکه براساس لایحه بودجه 95 و اجرای عملیاتی آن پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی در سال آینده به 4.1 درصد و نرخ تورم هم بین 10 تا 11 درصد باشد افزود: طرح هدفمندی یارانه ها در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.
 
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا قوه مجریه برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده دارد یا خیر گفت: هم اکنون هیچ تصمیمی در اینکه باید سال آینده قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کنند گرفته نشده است.
 
نوبخت ادامه داد: ما می‌دانیم که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها لزوما به معنای افزایش قیمت‌های حامل‌ها نیست،بنابراین می‌توانیم با منابع موجود هم ادامه کار دهیم اما نحوه توزیع منابع موجود باید تغییر کند.
 
سخنگوی دولت در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که اقدام عملی قوه مجریه درباره افزایش یک باره قیمت دلار در بازار چیست اظهار داشت: بازار ارز در آینده نگران از افزایش مقدار عرضه ارز نباشد، در آینده امکانات و دسترسی ما به منابع ارزی بیشتر خواهد شد.
 
نوبخت افزود: ما باید دلیل این افزایش ناگهانی ارز را در حوزه  کوتاه مدت و مقطعی تحلیل کنیم البته یک بخشی از این اتفاق شاید به دلیل سفرهای آخر تابستان و یا ارزهای زائران حج و یا عوامل روانی کوتاه مدت باشد.
 
وی با بیان اینکه افزایش ناگهانی نرخ ارز پشتوانه‌ای نخواهد داشت تاکید کرد: دولت اصلا خواهان افزایش نرخ ارز نیست البته ما به دنبال یکسان سازی نرخ ارز هستیم و مطمئنا فاصله نرخ بازار آزاد و نرخ مبادلات باید به یکدیگر نزدیک باشد.
 
وی خاطرنشان کرد: برخلاف شایعاتی که مطرح می شود مبنی بر اینکه دولت خواهان آنی افزایش است باید تاکید کنم زیانی که دولت در این رابطه متحمل می‌شود بیشتر است.
 
نوبخت درباره برنامه دولت در هدفمند کردن سهام عدالت گفت: وزارت اقتصاد در حال تهیه طرحی است که با اجرای آن بتوان به نحو بهتری در راستای افزایش قدرت خرید سهامداران عدالت و افزایش اثربخشی در اقتصاد کلان داشته باشند، اقدام کرد. هر زمان این طرح نهایی شد، بنده جزییات آن را اعلام می‌کنم.
 
وی همچنین از تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی به دستور رئیس جمهور و توسط جهانگیری خبر داد و افزود: تا آنجایی که بنده  مطلع هستم معاون اول رئیس جمهور نیز جلساتی با برخی از مسئولان سپاه و بسیج و بخش‌هایی که مورد توجه و تاکید رهبر انقلاب بوده داشتم تا بتوان از ظرفیت‌های غیر دولتی در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی بهره‌مند شد.
 
نوبخت در پاسخ به این سوال که علت واگذاری کارخانه تولیدی آلومینیوم المهدی زیر قیمت واقعی چه بوده است گفت: واگذاری  این کارخانه از طریق مزایده انجام شده و طبق قانون باید به کسی که بیشترین قیمت را پیشنهاد  داده از طرف سازمان خصوصی سازی واگذار شود.
 
وی افزود: حتی خریدار 400 میلیارد تومان بیش از رقم مزایده برای این کارخانه که خوشبختانه قوه مجریه و نهادهای نظارتی موضوع را تحت نظر دارند اعلام آمادگی کرد و ما اجازه ندادیم تخلفی صورت گیرد.