امتیاز مثبت
۰
جزئیات اقدامات اخیر بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز
چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 338437
 
جزئیات اقدامات اخیر بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز
 
روند کاهشی نرخ ارز که از ابتدای هفته آغاز شد از روز دوشنبه تسریع یافته و قیمت انواع ارز با کاهش چشمگیر در بازار رو به رو بوده است. این روند در پی  اجرای سیاست های جدید مدیریت بازار پول و ارز آغاز شده است. روز شنبه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با حضور سران سه قوه برگزار شد پیشنهادهای بانک مرکزی تصویب شد و بر این اساس حوزه اختیارات بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز افزایش یافت. همچنین در جلسه شورا، مقرر شد کلیه صادرکنندگان غیرنفتی، ظرف مدت سه ماه پس از صادرات، منابع حاصل از صادرات را یا در سامانه نیما عرضه کنند یا با ترتیبی که بانک مرکزی اتخاذ می‌کند، این ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.عرضه ناکافی ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار ثانویه از چالش های بسته دوم ارزی بود.

 
همچنین روز گذشته نیز در راستای تکمیل سیاست های ارزی و پس از مجوز ابتدای هفته به بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز، مجوز دوم نیز صادر شد. بر اساس تصویب شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، چهار ابزار جدید برای مدیریت سیاست‌های ارزی و پولی پیش‌بینی شده است. بر این اساس  بانک مرکزی از این پس، مجاز به انتشار اوراق مشارکت ارزی-ریالی در بازار سرمایه، اخذ موقعیت خرید و فروش در بازار دوم و عملیات بازار باز شده است. در عملیات بازار باز، بانک مرکزی می‌تواند بدهی دولت به بانک‌ها را به اوراق قابل معامله تبدیل کند . علاوه‌بر اینها، شورای عالی هماهنگی اقتصادی در ابزار چهارم تصمیم گرفته تا اقامت پنج‌ساله به اتباع خارجی اهدا کند که حداقل به میزان ۲۵۰ هزار دلار در کشور سرمایه‌گذاری کنند. 

 
محمدرضا پورابراهیمی،  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت استفاده از ابزارهای مختلف بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز گفت:  در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با حضور سران قوا اختیارات بانک مرکزی را افزایش دادیم تا اقدامات لازم را انجام دهد. یکی از اقدامات مثبت انجام شده این بود که بانک مرکزی بتواند از منابع مربوط به صادرات غیرنفتی، تعادل را ایجاد کند و همچنین بتواند از انتشار ابزارهای مرتبط با حوزه ارز هم استفاده کند.

 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ورود بانک مرکزی به مدیریت نقدینگی به کشور را یکی دیگر از علل کاهش نرخ ارز دانست و اضافه کرد: با مدیریت جدید بانک مرکزی، اختیارات بیشتر به صرافی ها داده شد و محدودیت های انتقال ارز به کشور نیز برداشته و حجم زیادی ارز وارد کشور می شود و  مجموعه این تصمیمات و اقدامات در کاهش نرخ ارز اثر گذاشته است.

 
کارشناسان با اشاره به موثر واقع شدن سیاست های جدید ارزی می گویند دادن اختیارات بیشتر به بانک مرکزی باعث می شود تا این نهاد  بتواند به صورت موثرتری با تخلفاتی که تا پیش از این از جانب برخی از صادرکنندگان غیرنفتی برای دور زدن سامانه نیما مرتکب می‌شدند مقابله کند.  آنها معتقدند ابزارهای جدید پولی می تواند تکمیل کننده ابزارهای ارزی و راهکاری برای جلوگیری از افزایش تورم باشد.