امتیاز مثبت
۰
واکنش‌ آمریکا به بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب: 245737
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به بازداشت خبرنگار واشنگتن‌پست در ایران به اتهام جاسوسی گفت با دفتر منافع آمریکا در ایران همکاری می‌کنیم تا در این زمینه خدمات کنسولی مناسب ارائه دهد.
به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، «مری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به دستگیری خبرنگار واشنگتن‌پست و دیگر خبرنگاران در ایران به اتهام جاسوسی گفت: ما از گزارشاتی مبنی بر دستگیری سه نفر از شهروندان آمریکایی در ایران که شامل «جیسون رضائیان»، خبرنگار واشنگتن‌پست به همراه همسر غیرآمریکایی یکی از این سه نفر می‌شود،نگران هستیم.

 
وی ادامه داد: من به وضوح اعلام می‌کنم که سه شهروند آمریکایی در این خصوص وجود داشتند که دستگیر شدند. به واسطه یکسری ملاحظات حریم خصوصی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری می‌کنیم.در هر پرونده‌ای که شامل دستگیری شهروندان آمریکایی شود، ما با دفتر منافع خود در ایران که سوئیس است همکاری می‌کنیم تا خدمات کنسولی مناسب ارائه دهند.

 
وی تصریح کرد که مقامات ایرانی آشکارا دستگیری این سه نفر را تأیید کرده‌اند و جزئیات بیشتری در اینباره ارائه نمی‌دهیم.

 
بنابر گزارش‌ها «غلامحسین اسماعیلی»، رئیس کل دادگستری تهران بازداشت خبرنگار واشنگتن پست و «همراهانش» را تایید کرد و گفت «این موضوع هنوز در مرحله مقدماتی است و برای اطلاع‌رسانی درباره آن باید بررسی‌های فنی و بازجویی صورت گیرد.»

 
رضائیان 38 ساله و دارای تابعیت ایرانی – آمریکایی است و همسرش یگانه، که دارای تابعیت ایرانی است، اخیراً درخواست اقامت دائم در آمریکا کرده است. او برای نشریه اماراتی «نشنال» کار می کند.

 
دو شهروند آمریکایی دیگر ی که با این دو دستگیر شده اند، عکاس و خبرنگار آزاد هستند که نام آنها هنوز فاش نشده است.