امتیاز مثبت
۰
ساماندهي مرز و توسعه تجارت چمداني در كاهش قاچاق موثر است
قاچاق سوخت با اتوبوس‌هاي مسافربري در سيستان‌وبلوچستان
پنجشنبه ۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب: 209359
 
نماينده چابهار، نيك‌شهر و كنارك در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه نظارت‌ها بايد تشديد شود، افزود: براي جلوگيري از قاچاق سوخت توسط اتوبوس‌هاي مسافربري بايد پايانه حمل‌ونقل و همچنين مبارزه با قاچاق فعال شود و نظارت‌هاي خود را تشديد كنند
قاچاق سوخت با اتوبوس‌هاي مسافربري در سيستان‌وبلوچستان
 
اقتصاد ایران آنلاین-مهدي دهقان: سيستان‌وبلوچستان به عنوان استاني مرزي كه 11 درصد وسعت كشور از لحاظ پهناي خاكي را در بر مي‌گيرد طي سال‌هاي اخير با خشكسالي روبه‌رو بوده است و به‌دنبال اين وضعيت صنعت كشاورزي و دامداري به عنوان شغل اصلي شهروندان اين منطقه ضعيف و ضعيف‌تر شد و از سوي ديگر نبود بازارچه مرزي و نابساماني واردات و صادرات كالا در اين منطقه سبب شده تا برخي از شهروندان به قاچاق كالا و سوخت روي بياورند. 

مجموع اين شرايط سبب شده تا هر فردي به هر طريقي كه به ذهنش مي‌رسد به قاچاق سوخت يا كالا مشغول شود به عنوان مثال اخيرا مسافران زاهدان به بندرعباس از توقف طولاني اتوبوس مسافربري بين شهري به دليل تخليه سوخت قاچاق گلايه داشتند. به اعتقاد كارشناسان با توجه به اينكه كشاورزي و دامداري سيستان‌وبلوچستان به دليل خشكسالي از رونق افتاده است، مسئولان با راه‌اندازي بازارچه مرزي مي‌توانند بخشي از اين وضعيت را ساماندهي كنند كه اين پيشنهاد بهترين جايگزين براي شرايط ايجاد شده است.

اتوبوس‌هاي مسافربري قاچاق سوخت مي‌كنند

يكي از شهروندان زاهداني با انتقاد از اينكه برخي از اتوبوس‌هاي بين شهري واحدها اقدام به قاچاق سوخت مي‌كنند، گفت: به عنوان مثال در مسير زاهدان به بندرعباس متوجه توقف اتوبوس در روستايي به نام جلال آباد واقع در 40 كيلومتري بندرعباس شديم كه راننده اتوبوس سوخت‌هاي قاچاق را در يك خانه مسكوني تخليه كرد.

«احمد مرادي» با اشاره به تاخير يك و نيم ساعته اتوبوس مسافربري براي رسيدن به مقصد،‌ افزود: با اين اقدام نسنجيده راننده اتوبوس جان بيش از 40 مسافر هر لحظه تهديد مي‌شد، اما بعد از مدتي معلوم شد اين مسئله براي بسياري از مسافران عادي شده است. وي ادامه داد: تا آنجا كه متوجه شده‌ام اكثر اتوبوس‌هاي مسافربري اقدام به اين‌كار مي‌كنند. از مسئولان استان درخواست رسيدگي به اين امر را دارم.

نظارت‌ها تشديد شود

نماينده چابهار، نيك‌شهر و كنارك در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه نظارت‌ها بايد تشديد شود، افزود: براي جلوگيري از قاچاق سوخت توسط اتوبوس‌هاي مسافربري بايد پايانه حمل‌ونقل و همچنين مبارزه با قاچاق فعال شود و نظارت‌هاي خود را تشديد كنند. «يعقوب جدگال» ادامه داد: اتوبوسي كه اين ميزان سوخت را با خود حمل مي‌كند هر لحظه در معرض خطر است و اگر اتفاقي رخ دهد جان مسافران تهديد خواهد شد بنابراين بايد نظارت‌ها را براي جلوگيري از رخدادي تلخ بيشتر كنيم، زيرا ادامه اين روند آسايش مسافران را مي‌گيرد و احتمال آتش‌سوزي نيز هر لحظه وجود دارد.

تجارت چمداني در سيستان‌وبلوچستان بايد فعال شود

نماينده سراوان، سيب، سوران و زابل در مجلس شوراي اسلامي نيز با تاكيد بر اينكه بازارچه مرزي در سيستان‌وبلوچستان راه‌اندازي شود، گفت: بايد سيستم تجارت چمداني در سيستان‌وبلوچستان فعال شود و تمام مرزنشينان از اين امتياز برخوردار شوند.

«هدايت‌الله ميرمرادزهي» افزود: دولت با ساماندهي مرز مي‌توانند عوارض صادرات و واردات كالا را از شهروندان اخذ و مجوز اينكار را به آنها بدهد. نماينده سراوان، سيب، سوران و زابلي در مجلس ادامه داد: دولت مي‌تواند عوارض سوخت را دريافت كند و از سوي ديگر منفعت اينكار به مردم شهرستان نيز مي‌رسد.

وي با اشاره به اينكه اگر بازارچه مرزي راه‌اندازي شود سود و منفعت آن به تمام شهروندان منطقه خواهد رسيد، اضافه كرد: با راه‌اندازي بازارچه مرزي به‌طور رسمي واردات و صادرات انجام خواهد شد و مردم منطقه امتياز و سهميه خواهند داشت.

كشاورزي و دامداري سيستان‌وبلوچستان از رونق افتاده است

ميرمراد زهي ادامه داد: با توجه به اينكه كشاورزي و دامداري منطقه از رونق افتاده است مردم بايد درآمد و معيشتي داشته باشند بنابراين بهترين جايگزين راه‌اندازي بازارچه مرزي است، اما اگر اين كار صورت نگيرد شهروندان راهي براي كسب‌وكار و درآمد ندارند. نماينده سراوان، سيب، سوران و زابلي در مجلس گفت: فشار و سختگيري سبب مي‌شود تا شهروندان به راه‌هاي ديگر مانند قاچاق سوخت و خلاف و غيرعرف روي بياورند اما اگر ساماندهي در اين حوزه صورت گيرد نظارت و كنترل دولت بر امور نيز بهتر خواهد شد. وي تاكيد كرد: مسئولان استان بايد راه‌هاي جايگزين را براي كسب درآمد شهروندان منطقه پيدا كنند تا شهروندان به سمت شغل‌هاي كاذب سوق پيدا نكنند. ميرمرادزهي نيز در مورد قاچاق سوخت با اتوبوس مسافربري گفت: قاچاق سوخت به اين شيوه بسيار خطرناك است چرا كه جان مسافران با كوچك‌ترين خطر تهديد مي‌شود.