امتیاز مثبت
۰
شرایط خرید در بازار مسکن؟
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: 224352
 
مشاوران املاك با تاييد تحرك نسبي در معاملات مسكن، از افزايش حجم مراجعه‌ و درخواست خريد به بنگاه‌ها خبر مي‌دهند. واسطه‌هاي بازار مسكن مي‌گويند «وام‌ جديد خريد مسكن» و «فراواني عرضه» جو بازار را با شرايط طرف تقاضا همراه كرده است. در اين باره رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران اعلام كرد: عرضه آپارتمان‌هاي فروشي از تعداد متقاضيان حاضر در بازار بيشتر شده و با توجه به اينكه از نيمه بهمن‌ماه خريدوفروش‌ها رونق مي‌گيرد، دليلي براي گران‌فروشي وجود ندارد. ديروز مديرعامل بانک مسکن نيز وعده داد: در صورت فراهم شدن منابع و موافقت بانك مركزي، تسهيلات تركيبي «50 ميليوني خريد و 10 ميليوني تعميرات» به فاقدين مسكن تعلق خواهد گرفت.
 وقوع دو اتفاق مثبت در بازار مسكن همزمان با شكل‌گيري تدريجي رونق در معاملات، جو بازار را موافق شرايط طرف تقاضاي مسكن كرده است. 

بعد از آنكه گزارش‌هاي كارشناسي تاييد كرد، خريد و فروش مسكن در يك ماه اول زمستان امسال متفاوت از ماه‌هاي قبل، بهبود نسبي پيدا كرده، روز گذشته رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران نيز از افزايش مراجعه‌ها و درخواست خريد به بنگاه‌هاي مسكن خبر داد. 

به گزارش «دنياي‌اقتصاد»، با افزايش سقف وام خريد مسكن اگر چه تسهيلات جديد در كلان‌شهر تهران قدرت پوشش سطح مناسبي از قيمت‌ها را ندارد، اما موجب تحرك و قصد خرید طرف تقاضا شده است. اين تاثير جزئي از ناحيه وام جديد در كنار رخداد تازه‌‌‌اي كه دلالان مسكن آن را «افزايش عرضه واحدهاي فروشي نسبت به تعداد خريداران» عنوان مي‌كند، موجب شده شرايط بازار برعكس هميشه، اين بار خريداران را همراهي و پشتيباني كند. 

حسام عقبايي رئيس اتحاديه مشاوران‌املاك تهران در اين زمينه به «دنياي‌اقتصاد» اعلام كرد: در حوزه انجام معاملات، وام جدید مسکن در شهرهای کوچک که قیمت مسکن آنجا ارزان‌تر است در تهیه واحدهای مسکونی کوچک برای آن دسته از متقاضیانی که از حداقل‌های توان مالی برای خرید مسکن برخوردار هستند، اثر مثبت و كمك‌كننده خواهد داشت. 

وی ادامه داد: این در حالی است که در شهرهای بزرگ به‌خصوص در کلان‌شهرها میزان مبلغ جديد وام مسکن تاکنون عملا اثر مثبت اجرایی نداشته است. 

خرید از 15 بهمن
عقبایی تاکید کرد: با این وجود هم‌اکنون در شهرهای بزرگ هم شاهد ایجاد جو روانی مثبت و شوک گونه‌ای هستیم که انگیزه برای ورود به بازار معاملات مسکن را افزایش داده است. 

وی با اشاره به اینکه فاصله بین زمان مراجعه و خرید مسکن در شرایط فعلی حداقل 15 تا 20 روز زمان می‌برد، ادامه داد: به این ترتیب هم‌اکنون شاهد افزایش حجم مراجعات به بنگاه‌های مسکن هستیم و انتظار می‌رود، این افزایش حجم مراجعات در نیمه دوم بهمن تبدیل به افزایش حجم معاملات شود. وی اظهار کرد: هم‌اکنون عرضه واحدهای مسکونی به بازار فروش مسکن بیش از میزان تقاضا در بازار خرید است. 

عقبایی در خصوص برخی نظرها که افزایش اخیر وام مسکن را عاملی در جهت افزایش میزان تورم عنوان می‌کنند، توضیح داد: اگر پرداخت این وام‌ها به میزان درست و با نظارت دقیق همراه باشد آثار تورمی به همراه نخواهد داشت. وی ادامه داد: در حال حاضر میزان وام مسکن برای یک واحد 70 مترمربعی معمولی به‌طور متوسط حداکثر 20 درصد هزینه خرید را پوشش می‌دهد که هر چند نیازمند افزایش است، اما در افزایش قدرت خرید مردم هم بی‌تاثیر نیست. رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: در حال حاضر مسوولان مسکن و همچنین مدیران سیستم بانکی کشور هم به این نتیجه رسیده‌اند که میزان این وام باید برای کلان‌شهرها افزایش پیدا کند. 

چه شد بازار سياه شكل گرفت؟
رئيس اتحاديه مشاوران املاك تهران در ادامه گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» درباره قيمت خريد امتياز «وام جديد مسكن» نيز تصريح كرد: در روزهاي اول اعلام افزايش سقف وام خريد، به دليل در دسترس نبودن اوراق وام و آماده نبودن سيستم بانكي براي پرداخت اين تسهيلات، بازار سياه شكل گرفت و باعث شد، قيمت اوراق وام خريد مسكن تا 70 درصد افزايش پيدا كند اما اين وضعيت در روزهاي اخير بهتر شده و قيمت‌ اوراق رو به كاهش است. 

عقبايي با بيان اينكه در بازار فرابورس با توجه به اینکه هر اوراقی که به فروش می‌رود بلافاصله در اولویت دریافت تسهيلات از طرف بانك مسکن قرار مي‌گيرد، افزود: لازم بود قبل از ابلاغ دستورالعمل جدید وام خريد مسكن به بانک مسکن، پیش‌بینی‌ها و تدابير كافي صورت می‌گرفت تا با جلوگیری از ایجاد فاصله زمانی بین زمان تصویب و زمان ابلاغ پرداخت وام، از بروز بازار سیاه اوراق نیز جلوگیری شود. 

عقبایی با بیان اینکه با ادامه فروش اوراق و پرداخت وام این بازار سیاه به تدریج کمرنگ و سپس حذف می‌شود و قیمت اوراق به حد تعادل خواهد رسید، گفت: با سرعت گیری واگذاری اوراق وام مسکن در فرابورس و تسهیل روند پرداخت تسهیلات جدید مسکن فضاسازی‌های منفی موجود از بین می‌رود و از افزایش بیشتر قیمت اوراق هم جلوگیری می‌شود.

وعده وام 60میلیونی به «فاقدین‌مسکن»
مدیرعامل بانک‌مسکن شیوه فعلی پرداخت 60 میلیون تومان تسهیلات خرید به زوج‌های جوان را مدل آزمایشی ارائه وام‌خرید عنوان کرد و افزود: اگر بررسی منابع و مصارف بانک مسکن ما را به این نتیجه برساند که می‌توانیم وام خرید مسکن زوج‌های جوان را گسترش دهیم، این طرح به خرید و تامین مسکن افرادی که برای اولین بار اقدام به خرید واحد مسکونی می‌کنند نیز تسری خواهد یافت. در حال حاضر به زوج‌هایی که از 17 دی ماه به بعد ازدواج می‌کنند 60 میلیون وام خرید شامل 50 میلیون وام و 10 میلیون وام تعمیرات داده می‌شود. محمدهاشم بت‌شکن روزگذشته در جمع خبرنگاران افزود: پیشنهاد منطقه‌ای شدن تسهیلات خرید مسکن – سقف وام برای شهرهای مختلف متناسب با قیمت مسکن در آن شهرها تعیین شود- را به بانک‌مرکزی داده‌ایم.