امتیاز مثبت
۰
انتقاد رییس مجمع نمایندگان کردستان از نحوه اداره منابع آبی استان
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: 327060
 
رییس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت منابع آبی (آب سدها) واقع در کردستان در اختیار مسئولان این استان نیست، گفت: مدیریت کنونی آب کشور در مسیر درستی قرار ندارد و تا این مدیریت بهینه نشود مشکلات آب نیز حل نمی‎شود.
به گزارش کرد پرس، علی محمد مرادی در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر سنندج، با بیان اینکه برای جبران مشکل کاهش آب دریاچه ارومیه آب سد داریان در کردستان و سدهای دیگر استان‎ها را به آن انتقال می دهند اما به این شیوه دریاچه ارومیه احیا نمی‎شود.

 
وی افزود: پیش از بروز بحران دریاچه ارومیه، 100 هزار حلقه چاه بدون مجوز در آن منطقه حفر شده بود که بعدها به این چاه‎ها مجوز دادند و اکنون و با کاهش آب دریاچه ارومیه، 67 هزار و 500 حلقه چاه دیگر نیز در این منطقه حفر شده است.

 
نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برای احیای دریاچه ارومیه باید سفره های زیرزمینی را تغذیه کرد و برخی از امور کشاورزی و صنعتی که آب زیادی مصرف می کنند را تعطیل کرد و انتقال آب سدها در این خصوص کارساز نیست.

 
مرادی به استفاده نشدن آب برخی از سدهای استان کردستان در خود استان نیز اشاره کرد و یادآور شد: 20 سد در استان وجود دارد که مدیریت بسیاری از آنها در دست مسئولان استان نیست و برای منابع آبی این سدها در دیگر استان‎ها تصمیم گرفته می‎شود.

 
وی با اشاره به اینکه در ابتدا وزارت نیرو اجازه نمی داد از سد قوچم آب شرب مورد نیاز قروه تامین شود، گفت: در کمیسیون کشاورزی قانونی تصویب کردیم که براساس آن در هر منطقه که سد اجرا شده باید در ابتدا آب شرب آن منطقه تامین و بعد به سایر نقاط انتقال داده شود تا این نوع مشکلات حل شد.

 
وی افزود: تخصیص 40 میلیون مترمکعب آب از سد آزاد برای شهر سنندج را با جدیت دنبال می‌ کنیم.