امتیاز مثبت
۰
بزرگترين رسوايي‌هاي ميلياردرهاي جهان در سال 2012
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۳۰
کد مطلب: 135360
 
سال ۲۰۱۲ با اتفاق‌ها و حادثه‌هاي ريز و درشتي همراه بود. چهار گوشه دنيا به چشم خود چيزهايي را ديد كه مدتي درصدر اخبار رسانه‌هاي دنيا قرار گرفت و مردم را سرگرم خود كردند. در اين ميان اما هر از چند گاهي نام يك ميلياردر رسانه‌هاي خبري دنيا را در قبضه خود درمي‌آورد.
بزرگترين رسوايي‌هاي ميلياردرهاي جهان در سال 2012
 
اقتصاد ايران آنلاين: دوهفته نامه معتبر و مشهور «فوربس» به تازگي فهرستي از ميلياردرهايي را منتشر كرده است كه در سال ۲۰۱۲ رسوايي به بار آوردند. داستان‌هاي اين رسوايي‌ها نشان مي‌دهد كه گويي هركدام از اين ميلياردرها براي اينكه بيشتر رسواي زمانه شوند با ديگر هم طبقه‌هاي خود مسابقه گذاشته‌اند! مطلبي كه در زير مي‌آيد داستان ۱۰ رسوايي بزرگ سال ۲۰۱۲ است كه بازيگران آن ميلياردرها بوده‌اند.

۱. تور باتيستا

در ماه مارس سال ۲۰۱۲، «تور باتيستا» فرزند «ايكه باتيستا» هفتمين فرد ثروتمند جهان با ۳۰ ميليارد دلار دارايي با مرسدس بنز مك‌لارن خود در حومه «ريودوژانيرو» با دوچرخه‌سواري تصادف كرد و او را كشت. «واندرسون پريه‌را دو سانتوس» كارگر ۳۰ ساله‌اي بود كه در اين تصادف جان خود را از دست داد. در ماه مي، قاضي تصميم گرفت كه «تور» را به جرم قتل نفس غيرعمد محاكمه كند اما اين جوان ۲۱ ساله هنوز در دادگاه حاضر نشده است. درعوض در ماه سپتامبر او به سمت مديرعاملي يكي از شركت‌هاي پدرش منصوب شد. ايكه باتيستا در زمينه معدن فعاليت مي‌كند.۲. بحران سوشي «استوارت رار»

ماه نوامبر براياستوارت رار ميلياردر كه خودش را «پادشاه همه سرگرمي‌ها» ناميده است اصلا ماه خوشايندي نبود. نخست او را از رستوران گران‌قيمتي در نيويورك كه با سوشي‌هايش معروف است بيرون انداختند. در آن زمان درمورد علت اين اتفاق گفته شده بود كه او مدير رستوران را تهديد به قتل كرده است. ظاهرا كسي سر ميز او نشسته بوده و اين حرف را شنيده است. چندروز بعد پليس دو اسلحه از او ضبط كرد. نيويورك تايمز گزارش داده بود كه پليس بعد از درگيري او در يك آسانسور اين دو اسلحه را توقيف كرده است. در ابتداي ماه دسامبر هم «رار» اعلام كرد كه او و همسرش ۴۳ ساله‌اش از هم جدا خواهند شد؛ تصميمي كه البته او مي‌گفت با توافق صورت گرفته است.۳. مورد غم‌انگيز خانواده «روزينگ»

غم‌انگيزترين و عجيب‌ترين داستان ميلياردرهاي امسال، اتفاقي است كه براي «هانس كريستين روزينگ» اتفاق افتاد. «هانس كريستين» ۴۹ ساله، ازصاحب‌منصبان كمپاني فورچون شیر کارتن سوئد، به جرم همراه داشتن موادمخدر در جنوب لندن دستگير شد. پليس خانه مجلل و پنج طبقه «روزينگ» را تفتيش كرد و در كمال تعجب با جسد «ئه‌وا»، همسر آمريكايي‌الاصل اين ميلياردر روبه‌رو شد. اين دو سال‌ها گرفتار اعتياد بوده‌اند و «ئه‌وا» نيز يك بار به علت تلاش براي قاچاق هروئين و كراك در مهماني‌اي در سفارت آمريكا در لندن دستگير شده بود. تحقيقات پليس نشان داد كه «هانس» چند هفته با جسد همسرش در اين خانه زندگي كرده است. «هانس» به جرم «جلوگيري از دفن قانوني و شايسته» همسرش دستگير شد. علت مرگ «ئه‌وا» نيز مصرف بيش از حد هروئين عنوان شد.۴. چمدان‌هاي غيرمعمولي «كريستوفل وايز»

در ماه ژوئن، «كريستوفر وايز»
يكي از بزرگ‌ترين سرمايه‌داران و فعالان بازار مد فرانسه، «فرانسوا ـ هانري پي‌نو» است. «فرانسواـ پي‌نو» از خانواده‌اي مي‌آيد كه ثروت آنها حدود ۱۳ ميليارد دلار برآورد شده است. با اين همه ثروت، او امسال درگير داستاني شد كه به معشوقه سابقش «ليندا ئه‌وانجليستا» برمي‌گشت. «ليندا» كه خود نيز در شغل مانكني مشغول بكار است مدعي شد كه «فرانسواـ هانري پي‌نو» پنج سال است كه حتي يك سانتيم (يا شايد يك يورو) براي مخارج نگهداري پسرشان پرداخت نكرده است.
در آفريقاي جنوبي گرفتار داستان عجيبي شد: ماموران گمرك چمداني را از اين ميلياردر مشهور كشف كردند كه بيش از يك ميليون دلار در آن جاسازي شده بود و «وايز» قصد داشت آين مبلغ عظيم را به صورت غيرقانوني از گمرك عبور دهد. «ديلي ميل» همان روزها در گزارش مفصلي در ارتباط با «وايز» نوشت كه او در سال ۲۰۰۹ و در پروازي از انگلستان به لوكزامبورگ دستگير شد. علت دستگيري او نيز همراه داشتن دو چمدان و يك كيف دستي بود كه با مبلغي بالغ بر كمي بيش از يك ميليون دلار پر شده بودند. دادگاه ظاهرا حرف‌هاي «وايز» را مبني بر اينكه اين پول‌ها از معامله ياقوت در آفريقاي جنوبي در سال‌هاي ۸۰ و ۹۰ كسب شده است را نپذيرفت. وكيل «وايز» سعي كرد با توضيحاتي از جمله اينكه «اين مبلغ درآمد دو هفته او و كسر كوچكي از دارايي‌اش است» موكل خود را تبرئه كند.۵. برادران كخ

ثروتمندترين برادران آمريكايي، چارلز (تصوير) و ديويد كخ به ندرت در رسانه‌هاي خبري و روزنامه‌ها و مجلات سرو كله‌شان پيدا مي‌شود اما اتهاماتي كه در ماه اكتبر به آنها وارد شد چنان سنگين بود كه آنها را در راس رسانه‌هاي خبري قرار داد. مدت كوتاهي پيش از انتخابات رياست‌جمهوري و سناي آمريكا، مجله سياسي و ليبرال «In These Times» بسته‌اي را به دست آورد و آن را منتشر كرد كه نشان مي‌داد براي ۴۵ هزار نفر از كاركنان كمپاني توليد كاغذ «Georgia-Pacific» كه متعلق به برادران كخ است اطلاعاتي درمورد راي دادن به نامزد موردنظر و مورد حمايت آنها ارسال شده است. در اين فهرست فقط اسامي نامزدهاي جمهوري‌خواه به چشم مي‌خورد. با اين حال برادران كخ اين موضوع را تكذيب و اعلام كردند اين كمپاني، تنها از «سياست‌هاي بازار و آزادي اقتصادي» حمايت مي‌كند.۶. فرانسوا ـ هانري پي‌نو

يكي از بزرگ‌ترين سرمايه‌داران و فعالان بازار مد فرانسه، «فرانسوا ـ هانري پي‌نو» است. «فرانسواـ پي‌نو» از خانواده‌اي مي‌آيد كه ثروت آنها حدود ۱۳ ميليارد دلار برآورد شده است. با اين همه ثروت، او امسال درگير داستاني شد كه به معشوقه سابقش «ليندا ئه‌وانجليستا» برمي‌گشت. «ليندا» كه خود نيز در شغل مانكني مشغول بكار است مدعي شد كه «فرانسواـ هانري پي‌نو» پنج سال است كه حتي يك سانتيم (يا شايد يك يورو) براي مخارج نگهداري پسرشان پرداخت نكرده است. او بعد از قطع رابطه با «ليندا» با «سلما هايك» بازيگر مشهور هاليوود ازدواج كرده است. با اين همه «پي‌نو» در دادگاه مدعي شد كه باور نمي‌كند كه از رابطه كوتاه مدت آنها فرزندي متولد شده باشد.۷. فست‌فود جنجال‌ساز

تابستان امسال در رسانه‌هاي خبري نام رستوراني كه مرغ سوخاري و كنتاكي عرضه مي‌كرد به نامي جنجال ساز بدل شد. رستوان زنجيره‌اي «Chick-Fil-A» از قانون غيراخلاقي و غيرمذهبي ازدواج همجنس‌بازان حمايت كرد! اين در حالي بود كه اعتراض به اين قانون به صورت فزاينده‌اي در بين مردم در حال پيشرفت بود. يكي از رسانه‌ها افشا كرد كه دليل حمايت از اين قانون اين است كه «دان كتي» صاحب اين رستوران‌ها خودش با يك همجنسش ازدواج كرده است.در سال ۲۰۰۷ فوربس گزارشي را منتشر كرد كه نشان مي‌داد اين رستوران روزهاي يك‌شنبه شعبه‌هاي خود را تعطيل مي‌كند تا كاركنان بتوانند به كليسا بروند.۸. «پنج ساعت انرژي»يا مرگ؟!

«مانجو بارگاوا» در كوتاه‌ترين زمان ممكن به يكي از ميلياردرهاي سال ۲۰۱۲ فهرست فوربس تبديل شد. همه اين موفقيت‌ها را هم به لطف توليد نوشيدني «پنج ساعت انرژي» به دست آورد. اين نوشابه شامل كافئين و ويتامين B است و در مدت كوتاهي توانست در سراسر آمريكا مشتري‌هاي پروپا قرصي براي خود دست و پا كند.. اما در ماه نوامبر اداره موادغذايي و دارويي آمريكا اعلام كرد كه محصولات توليدي «بارگاوا» باعث مرگ ۱۳ نفر شده است. او در ماه دسامبر ويدئويي روي يوتيوب منتشر كرد و تلاش كرد از «پنج ساعت انرژي» خود دفاع كند.۹. تحقيق درمورد «استيون كوهن»

در روزهاي ابتدايي ماه دسامبر، رويترز با نقل اطلاعاتي از يك منبع ناشناس، گزارشي را منتشر كرد كه در آن ادعا شده بود كه مقامات پليس فدرال ايالات متحده تحقيقاتي را درمورد «استيون آ. كوهن»، ميلياردر سرشنا و برجسته آغاز كرده است. اين گزارش مي‌گفت كه «كوهن» و هفت همكار فعلي يا سابق او با راه‌اندازي شركت‌هاي مشاوره مالي درواقع اقدام به پولشويي كرده‌اند. با اين همه واكنشي به گزارش رويترز منتشر نشد.۱۰. سيلويو برلوسكوني: رسواي زمانه!

نام نخست‌وزير سابق ايتاليا و مالك باشگاه ميلان با رسوايي عجين شده است. او در سال ۲۰۱۲ نيز به دليل برقراري رابطه نامشروع با يك روسپي زير سن قانوني بار ديگر درصدر رسانه‌هاي خبري دنيا قرار گرفت. او در ماه اكتبر نيز براي تقلب مالياتي نيز به يك سال زندان محكوم شد. آنقدر رسوايي‌هاي برلوسكوني زياد شد كه واتيكان هم به آن واكنش نشان داد. او بارها براي رسوايي‌هاي اخلاقي خود به مجلس و سناي ايتاليا هم كشيده شد.