امتیاز مثبت
۰
امتناع ایران از واگذاری توسعه میدان گازی فرزادB به هندی‌ها
شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب: 292302
 
تعلل ۱۴ ساله هندی‌ها در توسعه میدان مشترک فرزاد ‌B و بدقولی آنان در امضای قرارداد شانس توسعه این میدان را از آنان گرفت و ایران بسته پیشنهادی هیئت هندی برای کار در میدان را نیز نپذیرفت.
به گزارش فارس هفته گذشته هیئتی به ریاست آشوتوش جیندال، یکی از مقامات ارشد وزارت نفت هند به تهران سفر کرد تا ایران را متقاعد کند، پروژه توسعه میدان گازی فرزاد ب را که در اواخر سال 2012 توسط شرکت او ان جی سی ویدش (او وی ال) کشف شده بود، به این شرکت هندی بسپارد. 

 
اما خبرهایی که از وزارت نفت به گوش می رسد حاکی از ان است که ایران خواهان برگزاری مناقصه برای توسعه این میدان است و قصد ندارد آن را به شرکت هندی واگذار کند.

یک مقام هندی که اخیرا به تهران سفر کرده در این باره به رسانه های خارجی اعلام کرده است: «ما از زمان کشف این میدان گازی مذاکرات با ایران را آغاز کردیم. اما با توجه به اینکه به گفته مسئولان وزارت نفت ایران، در طی 3 سال گذشته هیچ تلاشی از سوی هند برای انعقاد قرارداد با ایران صورت نگرفته است، تهران تصمیم گرفته در این زمینه مناقصه برگزار کند.» 

 
منابع مطلع همچنین اعلام کرده اند، هند برای متقاعد کردن ایران در مورد پایبندی خود نسبت به این پروژه حاضر است یک بسته کامل برای توسعه میدان به ایران پیشنهاد دهد که شامل سواپ گاز این میدان با گاز دیگر میادین ایران در بندر چابهار و همچنین ایجاد خط لوله ای برای انتقال گاز اضافه به هند است. 

این گزارش حاکی است ایران سال گذشته، در واکنش به تاخیر 14 ساله شرکت های هندی در توسعه میدان گازی فرزاد ب این میدان را در فهرست میادینی قرار داد که آماده واگذاری به شرکت‎های دیگر برای توسعه است.

 
میدان گازی فرزاد ب در سال 2008 توسط شاخه امور بین المللی شرکت او ان جی سی ویدش هند در بلوک اکتشافی خلیج فارس کشف شد.

 
در سال 2010، این شرکت یک طرح توسعه ای تجدیدنظر شده را برای تولید 60 درصد از 21.68 تریلیون فوت مکعب منابع گازی این میدان به دولت ایران ارائه کرد، اما شرکت هندی به دلیل تهدید ناشی از تحریم های آمریکا علیه شرکت هایی که بیش از 20 میلیون دلار سرمایه گذاری در بخش انرژی ایران انجام بدهند، از امضای قرارداد امتناع کرد.

 
ایران در فوریه 2012، اولتیماتومی یک ماهه به کنسرسیومی به سرپرستی شرکت او ان جی سی برای توسعه این میدان گازی داد. برای بیش از دو سال دولت ایران، تهدید خود مبنی بر توقف فعالیت او ان جی سی در بلوک فارسی را عملی نکرد.

 
اگرچه ایران این میدان را در فهرست واگذاری ها قرار داده بود، اما هنوز مجوز فعالیت های اکتشافی شرکت او ان جی سی در بلوک فارسی را باطل نکرده و این مسئله به شرکت هندی اجازه می دهد تا فعالیت های اکتشافی خود را توسعه دهد.


تخمین زده می شود که میدان گازی فرزاد ب دارای 12.5 تریلیون فوت مکعب گاز باشد که البته بیشتر ذخایر این میدان گازی به ایران تعلق دارد و بخش کوچکی از آن در آب‌های عربستان سعودی واقع شده است.

 
براساس قرارداد، هند باید طی سه فاز توسعه ای ظرفیت تولید این میدان را به 2.2 میلیارد فوت مکعب می رساند که به دلیل تحریم، هنوز در این زمینه اتفاق خاصی رخ نداده و روند کار بلاتکلیف است.