امتیاز مثبت
۰
وال استریت ژورنال:
آیا غرب می‌تواند روسیه را هم مانند ایران تحریم کند؟
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب: 245403
 
وال استریت ژورنال با طرح این سوال که آیا غرب می تواند تحریم هایی به سبک تحریم های ایران علیه روسیه اعمال کند؟ نوشت: با توجه به وابستگی اروپا به انرژی روسیه انجام چنین کاری بعید به نظر می رسد.
وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت: اگر غرب تحریم ها علیه روسیه را شدت ببخشد، وضعیت برای مسکو تا چه حد می تواند وخیم تر شود؟ قرینه های احتمالی مشابهی در یک اقتصاد نفتی ثروتمند دیگر به نام ایران که اقتصادش از تحریم ها آسیب دیده وجود دارد.


حقیقت این است که صداهای زیادی در واشنگتن وجود دارند که خواستار وضع تحریم ها به سبک ایران علیه روسیه هستند تا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را از سیاست های مداخله جویانه اش در قبال اوکراین منصرف سازند و حتی وی را وادار به عقب نشینی از کریمه کنند.


آمریکا در طی چند سال گذشته، رهبری تحریم های سنگین و تا حدی موفق علیه ایران را بر عهده داشته است. این تلاش ها شامل اعمال محدودیت در زمینه تجارت، معامله با شرکت های ایرانی، بلوکه کردن بخشی از دارایی های ایران و تحریم صادرات نفت این کشور بوده است.


در سال 2012، زمانی که گسترده ترین و شدیدترین تحریم ها علیه ایران اعمال شد، اقتصاد این کشور به شدت آسیب دید. تولید ناخالص داخلی این کشور 5.6 درصد کاهش یافت. نرخ تورم به بالای 40 درصد رسید، میزان واردات 13 درصد در سال قبل کاهش یافت، حجم صادرات بیش از یک چهارم افت کرد و بیکاری به بالای 12 درصد رسید.


ایرانی ها به پریشانی اوضاع اقتصادی خود واکنش نشان دادند و در انتخابات سال 2013، یک فرد میانه رو و طرفدار مذاکره با غرب را جایگزین محمود احمدی نژاد کردند.

بنابراین، اگر این راه کار در مورد ایران موثر واقع شده، چرا به جای محدود کردن تحریم ها بر چند فرد ثروتمند دارای روابط نزدیک با کرملین و تعدادی از شرکت های آنها، کل نسخه ایران را بی کم و کاست در مورد روسیه اعمال نمی کنیم؟


سوزان مالونی، یکی از تحلیلگران موسسه بروکینز اوایل امسال در مقاله ای نوشت: برای شروع، منزوی کردن روسیه به شکلی موثر، بسیار سخت تر است. آمریکا تنها با راضی کردن اکثر کشورها توانست در نهایت در سال 2012، تحریم های سختگیرانه ای را علیه تهران به اجرا بگذارد.


اما باید گفت وضع تحریم های جامع مشابه تحریم های ایران علیه روسیه بعید به نظر می رسد. زیرا یک چهارم کل گاز مصرفی اتحادیه اروپا از طریق روسیه تامین می شود. همچنین یک سوم نفت و یک چهارم زغال سنگ وارداتی اتحادیه اروپا از روسیه تامین می شود.


با توجه به این آمارها مشخص نیست که آمریکا تا چه میزان می تواند همکاری اتحادیه اروپا را در وضع تحریم های جامع علیه روسیه جلب کند.

تسنیم