امتیاز مثبت
۰
انتقاد از طرح تزریق فدرال‌رزرو ؛
آمریکا در آستانه تورم 6 ‌درصدی/ دوره رکود اقتصادی طولانی‌تر می‌شود
يکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 135504
 
چارلز پلاسر رئیس فدرال‌رزرو فیلادلفیای آمریکا در سخنرانی اخیر خود تاکید کرد طرح تزریق منابع مالی به اقتصاد که توسط فدرال‌رزرو مطرح شده و قرار است برای مدت نامحدود اجرا شود زمینه را برای افزایش تورم فراهم می‌کند و به اقتصاد خانوارهایی که با تلاش و سختی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی را پشت سر گذاشته‌اند فشار مضاعف وارد خواهد کرد‌.
آمریکا در آستانه تورم 6 ‌درصدی/ دوره رکود اقتصادی طولانی‌تر می‌شود
 
اقتصادایران آنلاین: چارلز پلاسر رئیس فدرال‌رزرو فیلادلفیای آمریکا در سخنرانی اخیر خود تاکید کرد طرح تزریق منابع مالی به اقتصاد که توسط فدرال‌رزرو مطرح شده و قرار است برای مدت نامحدود اجرا شود زمینه را برای افزایش تورم فراهم می‌کند و به اقتصاد خانوارهایی که با تلاش و سختی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی را پشت سر گذاشته‌اند فشار مضاعف وارد خواهد کرد‌. 

وی ادامه داد: با افزایش نقدینگی نمی‌توان پروسه خروج از بحران اقتصادی و تقویت نرخ رشد اقتصادی کشور را تسریع کرد بلکه باید کارهای زیر‌ساختی انجام شود تا اقتصاد در مسیر رشد واقعی قرار بگیرد‌. بدون شک اگر اجرای این طرح ادامه یابد و تورم در اقتصاد آمریکا ریشه کند نه‌تنها نمی‌توان آسیب‌های وارد‌شده به اقتصاد در سال‌های گذشته را جبران کرد بلکه با زیان‌های غیر‌قابل جبران تازه‌ای هم روبه‌رو می‌شویم که دوره رکود اقتصادی را طولانی‌تر می‌کند. 

بن برنانکی رئیس فدرال‌رزرو آمریکا در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۲ میلادی طرح QE۳ را پیشنهاد کرد و هم اکنون هم سیاستگذاران آمریکا در حال بحث و مذاکره هستند تا مشخص شود تا چه زمانی خرید اوراق قرضه رهنی و اوراق خزانه‌داری برای تقویت نرخ رشد اقتصادی آمریکا و کاهش نرخ بیکاری ۸/۷‌درصدی ادامه پیدا کند.
 
فدرال‌رزرو در هفته اول ماه ژانویه در مورد نرخ بهره بانکی در این کشور که نزدیک به صفر است گفته بود تا زمانی که نرخ بیکاری به کمتر از ۵/۶ درصد تنزل پیدا نکند نرخ بهره بانکی افزایش نمی‌یابد و این به معنای تداوم نرخ بهره کنونی برای دو سال آینده است‌. 

حال سوال اینجاست که آیا تزریق به اقتصاد هم تا همان زمان ادامه پیدا می‌کند یا خیر؟ اگر قرار باشد اقتصاد آمریکا در عرضه دو سال آینده هر ماه مبلغ کلانی ورود نقدینگی داشته باشد این کشور باید انتظار تورمی بیشتر از شش درصد را در سال ۲۰۱۳ و تورمی بالغ بر هفت درصد را در سال ۲۰۱۴ میلادی داشته باشد‌. تورمی‌که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و با توجه به نا‌توانی شمار زیادی از مردم در تامین نیازهای جاری خود به دلیل بیکاری می‌تواند مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی را برای این کشور به وجود آورد‌. 

پلاسر که یکی از منتقدان طرح فدرال‌رزرو برای تزریق به اقتصاد و پایین نگه داشتن نرخ بهره است، می‌گوید: تجربه چهار سال گذشته نشان داده است این طرح اثر‌گذار نیست و دلیلی برای تداوم اجرای طرحی که هیچ نتیجه مثبتی در‌بر ندارد نیست. 

نرخ بهره صفر‌درصدی در آمریکا باعث از بین رفتن انگیزه پس‌انداز در مردم شده است و صاحبان مشاغل هم انگیزه‌ای برای افزایش شمار نیروهای کاری و افزایش سطح دستمزد آنها ندارد و حتی انگیزه سرمایه‌های جدید هم از بین رفته است‌. به نظر من این سیاست نتیجه‌ای جز ویران کردن زیر‌ساخت‌های اقتصادی و مالی آمریکا در‌بر ندارد و باید با آن مقابله شود‌. 

هم‌اکنون نرخ بهره بانکی در آمریکا ۲۵/۰ درصد است و این نرخ از سال ۲۰۰۸ میلادی تا‌کنون یعنی از زمانی که اقتصاد آمریکا وارد دوره رکود شده است در اقتصاد وجود دارد. شاخص‌های اقتصادی آمریکا از سال ۲۰۰۸ میلادی تا‌کنون رشد کرده است ولی نرخ رشد آنها کمتر از انتظار اقتصاددانان بود. 
منبع: تجارت فردا