امتیاز مثبت
۰
قاچاق میوه‌های نوبرانه به کشور
يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب: 238212
 
رئیس مجمع واردات با بیان اینکه دولت باید برای کالاهایی که به صورت قاچاق وارد می‌شود برنامه‌ریزی مدون داشته باشد گفت: حجم واردات در فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
محمد حسین برخوردار در گفت‌وگو با تسنیم، درباره میوه‌های وارداتی مانند گلابی و انگور گفت:حجم این واردات بسیار کم است و در بازارهای خاصی دیده می‌شود که آنها هم به صورت قاچاق از مرزهای خارجی وارد می‌شوند.

وی ادامه داد: از آنجایی که موز در ایران پرورش پیدا نمی کند و اگر هم باشد کیفیت آن پایین است به همین دلیل موز رسمی به کشور وارد می‌شود.

برخوردار با اشاره به طرح ممنوعیت واردات غیرضروری محصولات کشاورزی گفت: این قانون مربوط به موضوع ثبت سفارش کالاهای ماده 16 بهره‌وری کشاورزی است که کالاهایی از جمله کنسرو را شامل می‌شود.متاسفانه در مغازه‌ها و دکه‌های روبه‌روی بیمارستان‌ها نمونه کنسروهایی چون آناناس به چشم می‌خورد که همه قاچاق است. این موضوع در مورد برخی کنسروهای دیگر نیز صدق می‌کند.به جای گذاشتن موانعی این چنینی که منجر به افزایش قاچاق و بیماری می‌شود باید راه‌کاری در این زمینه تدوین شود.

رئیس مجمع عالی واردات اظهار کرد: مسئولان باید در سطح کلان برنامه‌ریزی دقیق داشته باشند، حجم واردات در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، اما فروردین ماه تنها ملاک نیست بلکه موضوع واردات باید در یک دوره چند ماهه بررسی شود.

وی ادامه داد: واردات لوازم خانگی، مبلمان، لوستر و کالاهایی نظیر وسایل استخر و سونا ارزبری بالایی داشته و کالاهای مصرفی به حساب می‌آیند، بنابراین دولت باید از ابزارهای تعرفه‌ای برای حمایت از تولید داخل استفاده کند.

برخوردار افزود:در مورد کالاهایی نظیر لوازم آرایشی، بهداشتی، غذایی و آی تی چون به طور مستقیم با سلامت خانواده‌ها در ارتباط است، باید تعرفه یک برابری داشته باشد، تا به صورت رسمی و با رعایت استانداردها وارد کشور شود، چرا که افزایش تعرفه در شرایطی که تولید داخل مشابه وجود ندارد، باعث افزایش قاچاق می‌شود.