امتیاز مثبت
۰
داستان ادامه دار تخلفات 13 اتاق بازرگانی در انتخابات از جمله اتاق سنندج
بیانیه مشترک نامزدهای معترض نهمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی
پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 343512
 
داستان پیچیده تخلفات گسترده در برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی در استان های مختلف که تعداد آنها 13 اتاق است و یکی از این اتاق ها هم اتاق بازرگانی سننج است، همچنان ادامه دارد.
در آخرین اقدام در این زمنیه نامزدهای معترض در این 13 استان نشستی در اتاق بازرگانی ایران تشکیل داده و در این زمینه بیانیه ای صادر کرده اند. در این بیانیه آمده است:

 
در شرایط پیچیده و نگران کننده کنونی کشور، لزوم انسجام بخش خصوصی و نقش آفرینی آن در راستای منافع ملی مورد انتظار می باشد.

 
بخش خصوصی و اتاق بازرگانی که در این سال ها مطالبه گر رقابت، شفافیت، مبارزه با فساد وتبعیض، حاکمیت قانون و پاسخگویی قوای سه گانه بوده است، با چالشی جدی در انتخابات اخیر مواجه شده است.

 
انتظار می رفت که انتخابات این دوره اتاق بازرگانی از ادوار قبلی، سالم تر و آزادانه تر برگزار گردد و تمهیداتی جهت حضور حداکثری اعضا در انتخابات فراهم گردد.

 
به گزارش کردپرس، متاسفانه تصمیمات ناصواب شورای عالی نظارت در واگذاری نظارت بر انتخابات، به رؤسای اتاق ها( انتصاب افراد فاقد صلاحیت حرفه ای و نداشتن خوشنامی در هیات های نظارت) وعدم کنترل انجمن نظارت بر کارت های عضویت باعث گردید تا امکان سوء استفاده بعضی از رؤسای اتاق ها میسر گردد به طوریکه در بیش از ۹۰ درصد اتاق ها «لیست رؤسای اتاق ها»  برنده مطلق انتخابات شود و انجمن نظارت که وظیفه اش نظارت بر انتخابات و رسیدگی به اعتراضات و شکایت ها می باشد، متاسفانه به هیچ یک از اعتراضات و ابهامات رسیدگی نکرده و لقب ضعیف ترین انجمن نظارت بر انتخابات را شایسته خود نماید.

 
شوربختانه در شرایط پیچیده کنونی که اتاق های بازرگانی موظف به استفاده از ظرفیت و توانِ بخش خصوصی و جلب اعتماد آنان هستند با عملکرد شبهه انگیز و برگزاری انتخاباتی غیر شفاف اعتبار خود را در بین فعالین اقتصادی و حاکمیت به شدت خدشه دار کرده است و چنانچه شورای عالی نظارت به مسئولیت خود در قبال اعتراضات نامزدها عمل نکند فعالین اقتصادی چاره ای جز رجوع به قوه قضاییه و دیگر نهادهای عالی نظارتی ندارند.

 
ضمن اینکه برای جلوگیری از این بدعت خطرناک،  از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز می خواهیم در انجام وظیفه نظارتی خود، وزرای عضو شورای عالی نظارت بر اتاق را مورد سوال قرار دهند.

 
ما به عنوان نمایندگان جمعی از نامزدهای انتخابات اتاقهای کشور در راستای صیانت از آراء فعالین بخش خصوصی و اعاده حقوق پایمال شده خود، خواستار برخورد جدی با متخلفین و رسیدگی فوری به مواردی چند به شرح ذیل می باشیم:

 
۱- بررسی نحوه صدور کارتهای عضویت با توجه به آیین نامه های شورای عالی نظارت و تبدیل کارتهای بازرگانی به عضویت در اسفندماه ۱۳۹۷

 
۲- بررسی نرم افزار و سخت افزار و صلاحیت شرکت مجری برگزاری انتخابات الکترونیکی اتاق ودلایل محروم شدن صاحبان واحدهای تولیدی دارنده کارتهای بازرگانی مدت دار ازحضور در انتخابات ودست کاریهای انجام شده در سامانه ولیست واجدان رای در زمان غیر مجاز

 
۳- بررسی میزان کمکهای نقدی اتاقهابه تشکلها در سال ۱۳۹۷ و تاثیر آن بر نتایج انتخابات

 
۴- بررسی پرونده عضویت نامزدهای منتخب و رسیدگی به صلاحیت حرفه ای آنان

 
۵- بازشماری آراء الکترونیکی به صورت دستی ( درصدی از آرا )

 
۶- کنترل لیست رای دهندگان بر مبنای لیست های موجود و راستی آزمایی حضور رای دهندگان در پای صندوق رای( از طریق کنترل امضا و اثر انگشت )

 
۷- بررسی موضوع هک سامانه عضویت اتاق بازرگانی که در فاصله کمی پس از انتخابات انجام گرفته و پاسخ به این سؤال که محتویات این سامانه که شامل کلیه اطلاعات تجاری فرامرزی کشور میباشد، توسط چه کسانی وبه چه منظور هک شده است؟     

 
در پایان، کلیه امضاء کنندگان این بیانیه اعلام میدارند تا حصول نتیجه و پاسخگویی کامل نهادهای ذیربط دست از پیگیریهای لازم و اقدامات مرتبط برنخواهند داشت.

 
گفتنی است: نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات این دوره اتاق بازرگانی سنندج نیز در حال طرح دعوی در مراجع قضایی هستند.