امتیاز مثبت
۰
چطور با رئیسمان برخورد کنیم؟
شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: 225361
 
درست است که همه ما انسان هستیم اما حقیقت این است که مهارت های ارتباطی و کلامی در خانم ها و آقایان کمی متفاوت است. همین تفاوت نگرش و طرز بیان است که باعث می شود مکمل هم باشند.
چطور با رئیسمان برخورد کنیم؟
 

اقتصاد ایران آنلاین: درست است که همه ما انسان هستیم اما حقیقت این است که مهارت های ارتباطی و کلامی در خانم ها و آقایان کمی متفاوت است. همین تفاوت نگرش و طرز بیان است که باعث می شود مکمل هم باشند.

تفاوت مهارت های کلامی و ارتباطی آقایان زمانی مشکل ساز می شود که این تفاوت ها را نشناسیم آن وقت در ارتباط گیری دچار مشکل خواهیم شد. در این گزارش به برخی ویژگی های کلامی و ارتباطی آقایان اشاره می کنیم. اگر این ویژگی ها را به خوبی بشناسید نه تنها با آقای رئیس بلکه با تمام همکاران آقا و حتی آقایان خانواده ارتباط موثر تری خواهید داشت. در گزارش قبل به نحوه برخورد با رئیس های خانم پرداختیم نوبتی هم که باشد نوبت آقایان است.

ما انسانها، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، 24 ساعت شبانه روز در حال برقراری ارتباط هستیم، حتی در رویا و خیال، حتی وقتی حرف نمی زنیم. روابط ما با ارتباط و گفتگو ساخته می شوند یا بر هم می خورند و هیچ چیزی جز یک نوع گفتگو و مراوده در روابط شخصی وجود ندارد. برای ارتباط موثر با آقایان کافی است بدانید:

1.مستقیم حرف بزنید

مرخصی می خواهید، درخواست اضافه حقوق دارید ، لطفا حرفتان را مستقیم بگویید مقدمه چینی طولانی و به کنایه گفتن مقصودتان فقط یک آقا را کلافه می کند همین. اگر در خواست جلسه کردید و می خواهیددر مورد موضوعی با رئیستان حرف بزنید لازم است موضوع گفتگو را از قبل به او بگویید.

2.حریم خصوصی

مردان بیشتر از خانم ها به حریم خصوصی احتیاج دارند به همین دلیل خیلی دوست ندارند در مورد مسائل خانوادگی شان با همکارانشان گفتگو کنند. پس اگر می خواهید باب گفتگو را با رئیس یا همکارتان باز کنید از آب و هوا ،سیاست،اقتصاد و یا حتی ورزش حرف بزنید اما در مورد مسائل شخصی کمی مراقب باشید مگر اینکه خودش داوطلب باشد!

3. کدها را شناسی کنید

هر عبارت و برخوردی هنگام مکالمه معنا و مفهوم خاص خودش را دارد. دقت کنید که مفهوم حرفی که می زنید دقیقا بدانید. گاهی تلاش شما برای ایجاد یک رابطه سالم کاری به دلیل استفاده از شیوه بیان و کد های غلط شما را به مخاطره می اندازد و باعث می شود رئیستان تصور اشتباهی در مورد شما بکند. چرا این انقدر سریع صمیمی شد؟!!

4. منطقی صحبت کنید

وقتی می خواهید در خواست افزایش بودجه کنید یا نیروی جدید برای کارتان احتیاج دارید باید دلیل و منطق بیاورید نمودار، جدول و آمار لازم است.

ذهن مردها منطقی و ریاضی عمل می کند پس گفتن این نکته که "حسم می گوید بایداین کار را بکنیم" ، در یک جلسه کاری با رئیستان یک خود کشی حرفه ای خواهد بود!

5. حرف رئیستان را قطع نکنید

در گفتگوی خانم بین چند خانم از آنجا که از بخش بزرگتری از دو نیم کره مغزشان استفاده می کنند اشکالی پیش نمی آید اگر همزمان چند نفر حرف بزنند و نظر بدهند چراکه همگی منظور هم را به خوبی متوجه می شوند. اما قطع کردن حرف رئیس تان مخصوصا اگر آقا باشد رشته افکارش را پاره کرده و باعث ناراحتی و سردرگمی او خواهد شد.

6.مردان از سلسله مراتب فرماندهی استقبال می‌کنند

مردان هنگامی که سلسله مراتب قدرت حالت ناپایداری دارد، احساس اضطراب می‌کنند اما سلسله مراتب فرماندهی ثابت و پایدار، مانند نیروهای نظامی یا محیط‌های کاری، تستوسترون آنها را کاهش می‌دهد و پرخاشگری‌شان را مهار می‌کند.

این یعنی به قلمرو رئیستان احترام بگذارید و مستقیم و غیر مستقیم وارد قلمرو او نشوید!


چطور بارئیسمان برخورد کنیم؟ (رئیس خانم) 
 تفاوت مهارت های کلامی و ارتباطی خانم ها زمانی مشکل ساز می شود که این تفاوت ها را نشناسیم آن وقت در ارتباط گیری دچار مشکل خواهیم شد. در این گزارش به برخی ویژگی های کلامی و ارتباطی خانم ها اشاره می کنیم. اگر این ویژگی ها را به خوبی بشناسید نه تنها با خانم رئیس بلکه با تمام همکاران خانمتان و حتی خانم های خانواده ارتباط موثر تری خواهید داشت. در گزارش بعد به آقایان می پردازیم.

 


ما انسانها، چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، 24 ساعت شبانه روز در حال برقراری ارتباط هستیم، حتی در رویا و خیال، حتی وقتی حرف نمی زنیم. روابط ما با ارتباط و گفتگو ساخته می شوند یا بر هم می خورند و هیچ چیزی جز یک نوع گفتگو و مراوده در روابط شخصی وجود ندارد. برای ارتباط موثر با خانم ها کافی است بدانید:

 

 

1. زن ها کارآگاه اند!
زن‌ها و مردها زبان بدن متفاوتی دارند. زن‌ها لبخند بیشتری می‌زنند. فضای شخصی کمتری لازم دارند و معمولاً نزدیک‌تر به هم می‌ایستند. زن‌ها حالت بدنی متفاوتی می‌گیرند و معمولاً دست‌های‌شان را به حالت مۆدبی به هم قفل می‌کنند یا حالت دست به سینه می‌گیرند و پاهای‌شان را هم به هم نزدیک‌تر می‌کنند و موقع نشستن آنها را به یک طرف می‌گیرند.
اما از همه‌ی اینها مهم‌تر این است که زن‌ها توانایی کشف نشانه‌های زبان بدن دیگران را دارند. چیزی که روان‌شناس‌ها به آن می‌گویند «رمزگشایی». زن‌ها بیشتر از شما می‌توانند از حالت صورت و بدن‌تان بفهمند چه منظور یا احساسی دارید. بنابراین سعی نکنید به آنها دروغ بگویید!
2.برای زن ها صحبت کردن از مشکلات جوهره ارتباط است
من مشکلاتم را با شما درمیان می گذارم، و شما نیز همینطور، درمورد مشکلات خودتان با من صحبت می کنید. و این دلیل نزدیکی ماست! اما مردها، حرف زدن درمورد مشکلات را برای گرفتن توصیه می دانند و شروع به نصیحت می کنند اگر در برخورد با رئیس خانمتان برای هر مشکلش یک راه حل ارائه کنید احساس می کند او را تحقیر می کنید !! این نکته بسیار ظریفی است که ممکن است آینده کاری تان را به مخاطره بیاندازد.
3. پیوند جویی
روان‌شناس‌ها می‌گویند اگر فقط یک فرق بین زن‌ها و مردها باشد این است که برای زن‌ها ارتباط برقرار کردن با دیگران مهم‌ترین چیز است و برای مردها استقلال و اقتدار. این‌که زن‌ها خیلی بیشتر به ارتباط با دیگران اهمیت می‌دهند، از همان کودکی شروع می‌شود. حتماً همه‌ی شما دیده‌اید دخترها عروسک را به‌عنوان اسباب‌بازی اصلی انتخاب و با آن ارتباط برقرار می‌کنند. ‌روان‌شناس‌ها به این ویژگی زنانه «پیوندجویی» می‌گویند.
پس عجیب نیست که یک خانم در اتوبوس جزئی ترین موارد زندگی اش را باز گو کند پس اگر رئیستان یا همکار خانم تان در مورد زندگی خصوصی تان کنجکاوی می کند به دلیل همین ویژگی پیوند جویی اوست. سخت نگیرید قصد دخالت در امور خصوصی شما را ندارد.
4. عاطفی بودن
زن‌ها عاطفی‌تر از مردها هستند. این یک باور عمومی است که اتفاقاً پایه‌های علمی هم دارد. البته روان‌شناس‌ها کمی جزئی‌تر در این مورد اظهار نظر می‌کنند. آنها می‌گویند مردها می‌توانند جنبه‌های عقلانی و احساسی یک ماجرا را از هم جدا کنند، اما زن‌ها حتی در یک بحث منطقی زود احساساتی می‌شوند.
به همین رو حتی زنانی که به اصطلاح خدای اعتماد به نفس هستند هنگام گفتگو بیشتر مبالغه می کنند. وقتی آنها می‌گویند هیچ وقت، همیشه، بهترین، بدترین، همه یا هیچ واقعاً منظورشان دقیقا آن جمله‌ها نیست.
5.گزارش توصیفی
روان‌شناس‌ها می‌گویند اگر دو دسته‌بندی کلی در مورد گزارش روزمره باشد یکی گزارش توصیفی و یکی گزارش علمی است. زن‌ها معمولاً از حرف زدن‌شان گزارش توصیفی و با جزئیات، اما مردها از گزارش علمی و منطقی استفاده می‌کنند.
اشتباه نکنید این به آن معنی نیست که رئیس خانم شما احساسی و یا غیر معقول تصمیم می گیرد در ست برعکس.
اما حقیقت این است که در هنگام صحبت در مسائل مختلف به جزئیات توجه دارد و به آنها اشاره می کند پس وقتی کاری را به شما واگذار می کند به جزئیات و درست انجام شدن جزئیاتی که از شما خواسته توجه کنید.
6.چرا خانم ها صحبت می کنند؟
خانم ها، برای ایجاد صمیمت و نزدیکی صحبت و گفتگو میکنند. برای آنها حرف زدن ذات و جوهره ی صمیمیت است، از اینرو دوستی نزدیک و صمیمی برای آنها به معنای نشستن کنار هم و صحبت کردن است.
خوب پس اگر گاهی همکار یا رئیس خانم شما از زندگی شخصی اش ،بچه ها و همسرش صحبت می کند جزء ذاتش است و قصد آزار شما را ندارد حتی اگر کسل کننده به نظر می رسد فقط به حرف هایش گوش دهید. به بهبود رابطه کاری تان کمک می کند.

 

 
 

منبع: بانکی