امتیاز مثبت
۰
چهارمین شرکت ژاپنی واردات نفت از ایران را آغاز کرد
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب: 341966
 
پایگاه خبر انرژی «اس اند پی گلوبال» آمریکا به نقل از سخنگوی این شرکت نفتی امروز دوشنبه اعلام کرد که پالایشگاه جِی ایکس تی جی از امروز اولین محموله نفتی خود را به وسیله نفتکش 'وی ال سی سی انوس بریز- VLCC Eneos Breeze' از جزیره خارک ایران بارگیری کرد.
بهگزارش ایرنا، پالایشگاه جِی ایکس تی جی ( JXTG Nippon Oil & Energy ) به دنبال اقدام سه شرکت قبلی ژاپنی برای خرید نفت ایران، از امروز دوشنبه واردات نفت از ایران را از سر گرفت.

 
پایگاه خبر انرژی «اس اند پی گلوبال» آمریکا روز دوشنبه به نقل از سخنگوی این شرکت نفتی امروز دوشنبه اعلام کرد که این شرکت از امروز اولین محموله نفتی خود را به وسیله نفتکش 'وی ال سی سی انوس بریز- VLCC Eneos Breeze' از جزیره خارک ایران بارگیری کرد.

 
وی بدون اشاره به حجم بارگیری این نفتکش، گفت که این شرکت به عنوان چهارمین پالایشگاه بزرگ ژاپن طبق برنامه امروز بعد از سه ماه از اخذ معافیت ها از آمریکا برای انجام معامله با ایران، این تصمیم قبلی خود را عملی می کند تا نیاز به انرژی در داخل ژاپن را برطرف سازد.

 
بر اساس این گزارش، پالایشگاه جِی ایکس تی جی ژاپن بعد از شرکت های شوا شل، فوجی اویل و کوسمو اویل که واردات نفت از ایران را در ماه قبل (ژانویه) آغاز کردند، چهارمین شرکت نفتی این کشور است که در ماه فوریه اقدام به این کار کرده است.


با واردات نفتی این شرکت از ایران، ژاپن طی چهار ماه گذشته 4،9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

 
با برنامه ریزی که دیگر پالایشگاه های ژاپن برای ادامه واردات نفت از ایران گرفته اند، انتظار می رود ژاپن بتواند طی ماه های ژانویه و فوریه 14 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کند.

 
این حجم به طور میانگین برابر با 78 هزار بشکه نفت در روز خواهد بود که در مقایسه با واردات ماه های مه تا اکتبر (اردیبهشت تا مهر) یعی 153 بشکه در روز 49 درصد کاهش داشته است.

 
این گزارش به نقل از منابع وزارت صنعت ژاپن اعلام کرد که شرکت های ژاپنی احتمالا در پایان ماه مارس (10 فروردین) به سبب پایان یافتن مهلت بیمه دولتی نفت کش ها نتواند از ایران نفت وارد کند مگر اینکه آنها بتوانند از اول ماه آوریل این بیمه را به هر نحو ممکن تمدید کنند.

 
ژاپن جز هشت کشوری است که آمریکا برای آنها برای انجام معاملات اقتصادی با ایران تخفیف قائل شده است، اما برخی از این کشورها برای انجام این معاملات با مشکل بیمه حمل کالا و نیز مشکلات تبادل پول با ایران از طریق سیستم بین المللی بانکی روبرو هستند.

 
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

 
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.


آمریکا مجبور شده است تاکنون کشورهای ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان را از تحریم واردات نفت ایران معاف کند.