امتیاز مثبت
۰
با اعلام تعرفه‌های وارداتی جدید؛
ترامپ سوت آغاز جنگ جدید تجاری را بصدا درآورد
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: 331769
 
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه بدون توجه به اخطارهای کارشناسان و بنگاه‌های اقتصادی، تعرفه‌های سنگینی را برای واردات برخی فلزات اعمال کرد؛ اقدامی که می‌تواند سرآغاز یک جنگ جدید تجاری باشد.
ترامپ سوت آغاز جنگ جدید تجاری را بصدا درآورد
 
به گزارش ایرنا به نقل از یو.اس.ای تودی، بر مبنای اعلام کاخ سفید، تعرفه 25 درصدی برای واردات فولاد و تعرفه 10 درصدی برای واردات آلومینیوم در نظر گرفته شده است.


تنها کانادا و مکزیک به علت در جریان بودن مذاکرات تجاری توافق نفتا (قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی) از این طرح مستثنی شده‌اند.


تعرفه‌های جدید ظرف مدت 15 روز به اجرا در خواهند آمد.

ترامپ چند ساعت پیش در جلسه‌ای با اعضای هیات دولت خود، به انتقاد از «سوءاستفاده برخی دوستان آمریکا» پرداخته و عدم تخصیص بودجه کافی از سوی آلمان برای سازمان ناتو را تقبیح کرده بود.


اتحادیه اروپا هم‌ اکنون در واکنش به اقدام جدید دولت ترامپ، مشغول بررسی اعمال تعرفه‌‌های سنگین برای برخی برندهای مشهور آمریکایی است.


صندوق بین‌المللی پول اخیرا با هشدار به دولت آمریکا درخصوص طرح افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد، کشورها را تشویق به همکاری برای رفع موانع تجاری کرده بود.


آخرین جنگ تجاری آمریکا مربوط به سال 1930 و زمانی است که کنگره این کشور در اوج رکود بزرگ اقتصادی، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را اعمال کرد؛ اقدامی که به عقیده اقتصاد دانان، اوضاع اقتصادی را وخامت بیشتری بخشید.