امتیاز مثبت
۰
چرا قیمت سیب زمینی ارزان نشد ؟
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب: 231887
 
سیب‌زمینی این روزها در بازار حکم طلا را پیدا کرده و با این وضعیت می‌توان گفت تقریبا عده فراوانی از افراد جامعه قادر به تهیه این ماده غذایی نیستند.

 اکنون قیمت هر کیلوگرم سیب‌زمینی در بازار ۳ تا ۵هزار تومان است و برخلاف تمام وعده و وعیدها هنوز هیچ اتفاق مثبتی برای عرضه بیشتر و همچنین کاهش قیمت آن صورت نگرفته است.

آغاز ماجرای کمبود سیب‌زمینی به سیاست‌های نادرست دولت پیش باز می‌گردد؛ سیاست‌هایی که سبب شد تا سیب‌زمینی کاران سودی بابت کاشت این محصول استراتژیک نبرند و با قیمت‌هایی بسیار پایین محصول خود را در اختیار دلالان و در نهایت مصرف‌کنندگان قرار دهند.

متاسفانه در سال‌های گذشته بارها شاهد بودیم که تعادل بازار به سبب کاشت بیش از اندازه سیب‌زمینی نسبت به نیاز واقعی بر هم خورد و مسوولان بدون توجه به این وضعیت از کشاورزان حمایت نکرده و شرایطی را به‌وجود آوردند که سیب‌زمینی کاران قسمتی ازمحصولاتشان را معدوم کنند.

یکی دیگر از مشکلات کشاورزان رونق یک سال در میان بازار کاشت سیب‌زمینی بود؛ به طوری که یک سال این محصول بسیار خوب به فروش می‌رسید و سال بعدش هیچ خریداری برای محصولات یافت نمی‌شد. با توجه به این شرایط کشاورزان امسال تصمیم گرفتند که سطح کمتری از زمین‌های خود را زیر کشت سیب‌زمینی ببرند.
امسال اما شرایط به گونه دیگری در آمد و بازار سیب‌زمینی بسیار سکه شد و هر روز بر تعداد مشتریان افزوده شد.
به گزارش اقتصادپرس ، در ابتدای سال ۹۲ قیمت سیب‌زمینی حداکثر کیلویی هزار تومان بود و اکنون در برخی از مراکز و مغازه به بیش از ۵هزار تومان نیز رسیده است.

دبیر اتحادیه بارفروشان با تایید کمبود سیب‌زمینی دربازار گفت: به سبب کاهش سطح زیر کشت شاهد کمبود سیب‌زمینی در بازار هستیم.

علی حاج فتحعلی اظهار داشت: قیمت این محصول در مزرعه به کیلویی ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان رسیده است.
وی درباره قیمت سیب‌زمینی در عمده فروشی‌ها عنوان کرد: اکنون سیب‌زمینی بین ۲ هزار تا ۲۳۰۰ تومان قیمت دارد.
دبیر اتحادیه بارفروشان در مورد علت گرانی این محصول گفت: هم اکنون شاهد عرضه سیب‌زمینی نوبر به بازار هستیم به همین دلیل قیمت آن کمی بالاست.

حاج فتحعلی افزود: سیب‌زمینی‌های نوبر فعلی در جیرفت تولید شده و به سراسر کشور عرضه می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به گرم تر شدن هوا و خوبی شرایط جوی حداکثر یک هفته تا ۱۰ روز آینده سیب‌زمینی به شکل فراوان با بازار عرضه خواهد شد.

دبیر اتحادیه بارفروشان خاطر نشان کرد: به حتم با عرضه سیب‌زمینی در چند روز آینده شاهد کاهش ۳۰تا ۳۵درصدی قیمت این محصول دربازار خواهیم بود.