امتیاز مثبت
۰
مصرف برق از مرز 38 هزار مگاوات گذشت/ ۶ راهکار برای صرفه‌جویی
چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 237881
 
شدت مصرف برق در روزهای اخیر در حالی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است که در بسیاری از مناطق کشور دمای هوا پیرامون دمای آسایش قرار دارد و پیش بینی شده امسال با 1500 مگاوات کسری تولید نسبت به پیش‌بینی مصرف برق مواجه باشیم.
به گزارش فارس به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دمای آسایش دمایی است که یک شخص در محیط بسته و بدون استفاده از وسایل سرمایشی در تابستان و وسایل گرمایشی در زمستان احساس راحتی کند و این دما بین 24 تا 26 درجه سانتی‌گراد تعریف شده است.

در زمان حاضر، دمای هوا در بسیاری از مناطق کشور پیرامون دمای آسایش است و نیازی به استفاده از وسایل سرمایشی نیست.

با این وجود، پیک مصرف برق در روز دوشنبه برای نخستین بار از مرز 38 هزار مگاوات گذشت و به بیش از 38 هزار و 400 مگاوات رسید. این در حالی است که هنوز بیشتر از یک ماه به دوره معمول اوج مصرف برق در کشور زمان باقی مانده است و با توجه به وضعیت کنونی مصرف، نیاز به صرفه‌جویی و استفاده بهینه از برق به‌شدت احساس می‌شود.

برای آگاهی مشترکان، در ادامه برخی از راهکارهای رایگان و یا کم‌هزینه صرفه‌جویی مصرف انرژی و به‌دنبال آن کاهش هزینه برق آمده است که افزون‌بر کمک به صنعت برق جهت تامین برق پایدار برای هموطنان، به اقتصاد خانوارها نیز کمک می‌کند.

1) ایجاد سایه و نصب پرده: یکی از راه‌هایی که گرما به درون اتاق‌ها وارد می‌شود پنجره‌ها است که با استفاده از پرده و ایجاد سایه می‌توان از ورود گرما به درون اتاق و در نتیجه ایجاد دمای آسایش بدون استفاده از وسایل سرمایشی، در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد.

2) استفاده از هوای خنک بیرون: در ساعت‌های شب که معمولا هوا خنک است، با بازکردن پنجره از هوای خنک بیرون به جای استفاده از وسایل سرمایشی استفاده کنید که در کاهش هزینه برق بسیار موثر است.

3) استفاده از پنکه: استفاده از انواع پنکه و به‌ویژه پنکه سقفی به‌دلیل ایجاد جریان هوا در اتاق، محیط را چهار درجه و یا بیشتر خنک می‌کند و تنها به اندازه یک لام‍پ 100 واتی انرژی مصرف می‌کند.

4) حذف مصارف اضافی برق: لامپ ها را در اتاق هایی که از آنها استفاده نمی‌شود، خاموش کنید و وسایل اضافی برقی را که کاربرد ضروری ندارند، از برق خارج کنید. به این ترتیب، هم هزینه برق مصرفی کاهش می‌یابد و هم دمای محیط به‌دلیل استفاده بی‌مورد از لوازم برقی غیرضروری به‌ویژه لامپ، افزایش نمی‌یابد.

5) استفاده بهینه از وسایل برقی: از تمام ظرفیت ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی استفاده کنید و از وسایل برقی در ساعت‌های غیر پیک استفاده کنید. در کشور ما پیک روز بین ساعت‌های 11 تا 15 و پیک شب از اذان مغرب و عشا تا ساعت 23 است.

6) حذف مصارف پنهان: بسیاری از تلویزیون‌های جدید، شارژر ها و وسایل الکترونیکی در زمانی که خاموش بوده اما به برق متصل هستند، انرژی مصرف می‌کنند که در یک خانه معمولی می‌توان بیش از 50 وات از این گونه مصارف کاست.

براساس اعلام دست‌اندرکاران صنعت برق، امسال با 1500 مگاوات کسری تولید نسبت به پیش‌بینی مصرف برق مواجه هستیم و این در حالی است که افزون‌بر 21 هزار مگاوات پتانسیل صرفه‌جویی و یا به‌عبارتی ایجاد نیروگاه‌های مجازی در کشور وجود دارد، بنابراین تنها با صرفه‌جویی 10 درصدی در مصرف برق با روش‌های رایگان بهینه‌سازی مصرف٬ می‌توان تابستان را بدون هیچ‌گونه نگرانی و با آسایش پشت سر گذاشت.