امتیاز مثبت
۳
معرفی 8 شهر گران جهان
رتبه "تهران" در گرانترین شهرهای جهان؟
پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب: 223589
 
اگر شاخص هزينه در شهري مثلا 134 باشد اين بدين معناست كه هزينه زندگي در آن شهر 34 درصد گران‌تر از شاخص مرجع يعني شهر پراگ است.» براساس اين آمار، لندن گران‌ترين شهر دنياست. اين شهر يكي از قطب‌هاي حمل‌و نقل بين‌المللي در جهان است و پنج فرودگاه بين‌المللي دارد.
رتبه "تهران" در گرانترین شهرهای جهان؟
 
اقتصاد ایران آنلاین-ابوالفضل الله‌دادي: وب‌سايت expatistan.com به بررسي قيمت‌ها و هزينه زندگي در شهرهاي مختلف دنيا پرداخته و گران‌ترين شهرهاي جهان را معرفي كرده است. براي هر شهر نيز يك «شاخص هزينه» درنظر گرفته شده است. نويسنده اين مطلب درمورد شاخص هزينه اختصاص يافته به هر شهر مي‌نويسد: «براي محاسبه شاخص هزينه هر شهر، عدد 100 به عنوان مبدا درنظر گرفته شد كه در بررسي‌ها به شهر پراگ تعلق گرفت. حالا اگر شاخص هزينه در شهري مثلا 134 باشد اين بدين معناست كه هزينه زندگي در آن شهر 34 درصد گران‌تر از شاخص مرجع يعني شهر پراگ است.» براساس اين آمار، لندن گران‌ترين شهر دنياست و تهران در رده صد و نود و دوم ايستاده است. شاخص قيمت در تهران 73 است و اين يعني اينكه تهران 27 درصد ارزان‌تر از شاخص مرجع است.


لندن ـ انگلستان

شاخص هزينه: 280

لندن بزرگ‌ترين و پرجمعيت‌ترين شهر در بريتانيا و بزرگ‌ترين ناحيه شهري از نظر مساحت در اروپا است. اين شهر يكي از مراكز تجاري، مالي و فرهنگي عمده در جهان است كه ميزبان بازي‌هاي المپيك تابستاني ۱۹۰۸، ۱۹۴۸ و ۲۰۱۲ و پارالمپيك ۲۰۱۲ بوده است. اين شهر يكي از قطب‌هاي حمل‌و نقل بين‌المللي در جهان است و پنج فرودگاه بين‌المللي دارد.


اسلو ـ نروژ

شاخص هزينه: 267


اسلو مركز فرهنگي، علمي، اقتصادي و اداري نروژ است و كانون اصلي بازرگاني، بانكداري، صنايع و كشتيراني نروژ در اين شهر قرار دارد. اين شهر از كانون‌هاي مهم بازرگاني دريايي و صنايع دريايي اروپا نيز به‌شمار مي‌رود و شمار زيادي شركت مربوط به بخش دريانوري و بيمه دريايي در آن قرار گرفته كه برخي از آنها از شركت‌هاي بزرگ دنيا در اين بخش هستند.

ژنو ـ سوئيس

شاخص هزينه: 259

شهر ژنو در ماه‌هاي اخير و اين روزها به دليل اينكه ميزبان برخي از كنفرانس‌هاي بزرگ جهان بوده، حسابي در رسانه‌هاي دنيا حضور داشته است. مذاكرات هسته‌اي بين ايران و كشورهاي 1 + 5 و نيز مذاكرات صلح سوريه از مهم‌ترين برنامه‌هاي بين‌المللي اين شهر بوده است. در اين شهر سازمان‌ها و نهادهاي بين‌المللي و اروپايي زيادي قرار دارد از اين رو يك شهر بين‌المللي محسوب مي‌شود. 


زوريخ ـ سوئيس

شاخص هزينه: 256


زوريخ بزرگ‌ترين و پرجمعيتﺗﺮين شهر در كشور سوئيس و مركز ايالت زوريخ است. اين شهر در شمال مركزي سوئيس، در دامنه كوﻩ‌هاي آلپ قرار دارد. زوريخ، مهمﺗﺮين قطب اقتصادي سوئيس ﺑﻪشمار رفته و گاه از آن ﺑﻪعنوان پايتخت فرهنگي اين كشور ياد مي‌شود؛ حال ﺁنكه پايتخت سياسي سوئيس، شهر برن است. زوريخ شهري با بهترين كيفيت زندگي در جهان شناخته مي‌شود.


نيويورك سيتي ـ نيويورك

شاخص هزينه: 237


نيويورك پرجمعيت‌ترين شهر ايالت نيويورك و ايالات متحده آمريكاست كه از پنج ناحيه برانكس، بروكلين، منهتن، كوينز و استاتن آيلند تشكيل شده‌است. اين شهر يكي از قطب‌هاي فرهنگي، سياسي و اقتصادي جهان است. در ميان شهرهاي بزرگ جهان، توليد ناخالص داخلي نيويورك در زمره بيشترين‌ها قرار دارد. شهر نيويورك با داشتن بيش از ۵۳ آسمانخراش بيشترين تعداد آسمانخراش را در دنيا دارد.

لوزان ـ سوئيس

شاخص هزينه: 233


«لوزان» يكي از شهرهاي بخش فرانسوي‌زبان كشور سوئيس است. اين شهر در كناره درياچه ژنو در شرق سوئيس و مقابل بخش اويان فرانسه قرار گرفته است. لوزان در حدود ۵۰ كيلومتري شمال شرقي ژنو جاي دارد. مقر كميته بين‌المللي المپيك در اين شهر واقع شده است. لوزان روي سه تپه ساخته شده است. اين شهر به علت داشتن دانشگاه‌هاي زياد به شهر دانشجويي نيز ملقب است.

سنگاپور ـ سنگاپور

شاخص هزينه: 228


سنگاپوركشوري ثروتمند و مدرن است. مالزي و اندونزي تنها همسايه‌هاي سنگاپورند. سنگاپور از سال ۱۸۲۴ تا ۱۹۶۳ ميلادي، به غير از سه سال در زمان جنگ جهاني دوم يكي از مستعمرات بريتانيا بود. در سال ۱۹۶۳ سنگاپور به عنوان عضوي از فدراسيون مالزي استقلال خود را از بريتانيا به‌ دست آورد. اين كشور در نهايت دو سال بعد در سال ۱۹۶۵ از مالزي جدا شد و جمهوري سنگاپور شكل گرفت.


پاريس ـ فرانسه

شاخص هزينه: 219


پاريس يكي از شهرهاي پيشروي جهان در زمينه‌هاي اقتصاد، فرهنگ، هنر، سياست، تحصيل، تفريحات، مد و علم است. پاريس را در كنار لندن، توكيو و نيويورك، ابرشهرهاي جهان مي‌نامند. پاريس بزرگ‌ترين شهر اقتصادي اروپا و پنجمين شهر اقتصادي جهان از نظر سطح توليد ناخالص داخلي است. اين شهر ميزبان شماري از برجسته‌ترين سازمان‌هاي بين‌المللي همچون يونسكو است.